1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Akciğer Kanseri Tedavisi

PDFYazdırE-posta

Cerrahi Tedavi

Erken evre akciğer kanserinde en etkili tedavi yöntemi ameliyatla kanserli akciğer lob veya loblarının çıkartılmasıdır. Her hastada ameliyat yöntemi uygulanamaz. Hangi hastalara uygulanması gerektiği standartlar halinde belirlenmiştir.
Ameliyat açık veya kapalı (endoskopik) olarak 2 şekilde gerçekleştirilebilir: Kapalı operasyon günümüzde modern ülkelerde standart yöntem haline gelmeye başlamıştır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.
Ameliyat sırasında akciğerin farklı bölümleri çıkartılalabilir. Aşağıda 3 ana şekle ait bilgiler yer almaktadır.

Ameliyatda genellikle kanserin olduğu akciğer lobu çıkartılır (lobektomi) ve etrafta bulunan tüm lenf bezleri temizlenir.En sık kullanılan yöntemdir. Hastanın ameliyat sonrası solunumu belirgin olarak etkilenmez. Operasyon açık veya kapalı olarak gerçekleştirilebilir.

Kanserin birden fazla lob üzerine yerleşmesi veya an bronşta olması ya da damarlar üzerinde olması gibi sebeplerle bazen bir akciğerin tamamının çıkartılması gerekebilir.Bu durumda hasta yaşantısına diğer akciğeri ile devam edebilir.

 

 

 

 

Sadece kanserli bölgenin çıkartılması (wedge rezeksiyon) akciğer kanserinde uygun bir tedavi yöntemi değildir. Ancak hastanın genel durumunun daha ileri bir operasyona uygun olmadığı hallerde tercih edilmelidir. 

Akciğer Kanserlerinin Ameliyatla Tedavisi hakkında Diğer bilgiler için tıklayınız.

Radyoterapi

Kanserli bölgeye radyoaktif ışınlar verilerek tümörün küçültülmesi amaçlanır. Bazı durumlarda çok iyi sonuç verse de genel olarak ilk seçilecek tedavi yöntemi değildir. Akciğer kanserli hastalar genellikle beyin ve kemik metastazları nedeniyle radyoterapi görürler.

Kemoterapi

Kanserli hücrelerin çoğalmasını durdumak veya kanserli hücreleri öldürmak için kan yoluyla ilaç verimlesi yöntemidir. Tedavi sırasında vücudun diğer hücrleri de zarar gördüğü için tedavi sürecinde çok dikkatli olunmalı ve onkoloji uzmanının önerilerine tam olarak uyulmalıdır. Kemoterapi 2. evrede ameliyattan sonra, 3. ve 4. evrelerde ise ana tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Girişimsel Bronkoskopi

Bronş içerisinde yerleşen ve hastanın nefes almasını zorlaştıran bir kanser varlığında ameliyat yöntemi uygun olmadığında bronkoskopi yoluyla tümörün temizlenmesi işlemidir. Daha ayrıntılı bilgi içinlütfen tıklayınız.

Hedefe Yönelik Tedavi

Kanser tipine özel olarak geliştirilen ve kanser dışındaki organlara daha az zarar veren tedavi yöntemidir. Kullanım sahası gittikçe genişlemektedir. Tümörün çoğalmak için ihtiyacı olan faktörleri ve o bölgedeki damarsal gelişmeyi engelleyerek etkili olur.

Fotodinamik Tedavi

Hastaya bir ilaç verilir. Bu ilaç kanserli bölgeye gidip yerleşir. Etki göstermesi için bir çeşit lazer ışını verilir. Böylece aktive olan ilaç kanser hücrelerini öldürür.

Kriyocerrahi (dondurarak tedavi)

Genellikle karsinoma in-situ denilen çok erken fazda kullanılan bir yöntemdir. Kanser hücrelerinin dondurularak yok edilmesi işlevini görür.

Kaynak: www.akcigerkanseri.com

Sayın Prof.Dr.Semih Halezeroğlu'nun izniyle yayınlanmaktadır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Akciğer Kanseri Konular

Akciğer Kanseri Nedir, Nedenleri Nelerdir?

akcca

Akciğer veya nefes borusundaki hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması sonucu vücuda zarar veren bir oluşumun ortaya çıkmasıdır.Kanser sadece kaynak aldığı akciğerlerde yerleşmekle kalmaz başka organlara yayılma (metastaz yapma) ve o organlarda da kanser oluşturma eğiliminde olur.

Read more ...

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

akcca

Küçük bir akciğer kanseri belirti vermez.Büyümeye başlayıp etrafa doğru yayıldıkça belirti vermeye başlar.

Read more ...

Akciğer Kanseri Teşhisi

akcca

Teşhis için ilk ve en önemli şey hastanın hekime anlattıklarıdır: ne tür yakınmaları olduğu (öksürük, ağrı, halsizlik, zayıflama, ağızdan kan gelmesi, ses kısılması, nefes darlığı ve benzeri), sigara içip içmediği, akrabalarında akciğer kanseri olup olmadığı, ane veya babada herhangi bir kanser olup olmadığı gibi.

Read more ...

Akciğer Kanserinin Evreleri

akcca

Akciğer kanserinin evresi kanserin bulunduğu aşamayı gösterir.Kanserin bulunduğu evreye bakarak hangi tedavi yöntemi uygulanması gerektiğine karar veririz.Evrenin tespit edilmesi 3 kriter dikkate alınarak yapılır.

Read more ...

Akciğer Kanseri Tedavisi

akcca

Erken evre akciğer kanserinde en etkili tedavi yöntemi ameliyatla kanserli akciğer lob veya loblarının çıkartılmasıdır. Her hastada ameliyat yöntemi uygulanamaz. Hangi hastalara uygulanması gerektiği standartlar halinde belirlenmiştir.

Read more ...

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

Özgeçmişi için tıklayınız