1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Akciğer Kanserinin Evreleri

PDFYazdırE-posta

Akciğer kanserinin evresi kanserin bulunduğu aşamayı gösterir.Kanserin bulunduğu evreye bakarak hangi tedavi yöntemi uygulanması gerektiğine karar veririz.Evrenin tespit edilmesi 3 kriter dikkate alınarak yapılır:

1. Tümörün çapı ve yerleşim yeri

2. Lenf nodlarında kanser mevcut olup olmaması

3. Diğer organlara yayılma (metastaz) olup olmaması

Akciğer kanseri 4 evreden oluşur


Akciğer kanserlerinde 1.evrede tedavi yöntemi ameliyat ile kanserli lobun çıkartılmasıdır. Öncelikle kapalı-endoskopik yöntem tercih edilmelidir.Ameliyattan sonra kemoterapi veya radyoterapi gerekmez.Ortalama olarak 4 veya 5 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler.Ameliyatta sonra 2 hafta içerisinde tüm aktvitelerini yapabilirler.


Küçük Hücreli Olmayan Akciğer kanserlerinde 2.evrede tedavi yöntemi ameliyat ile kanserli lobun çıkartılmasıdır.Öncelikle kapalı-endoskopik yöntem tercih edilmelidir. Ameliyattan sonra hastaların bir bölümünde kemoterapi gerekir. Radyoterapi nadiren gereklidir.Ortalama olarak 4 veya 5 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler.Ameliyatta sonra 2 hafta içerisinde tüm aktvitelerini yapabilirler.


Küçük Hücreli Olmayan Akciğer kanserlerinde 3.evrede tedavi yöntemi öncelikli olarak kemoterapi ve radyoterapidir.Bazı durumlarda bu tedaviler uygulanıp kanserde gerileme elde edilrse ameliyat uygulanır.Bu evrede tedavi kararı içerisinde medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisinin yer aldığı bir ekip tarafından verilmelidir.


Bu evrede tedavi kemoterapi ve metastaz (kanserin yayılması) alanları için radyoterapi şeklindedir.

Ameliyat çok özel durumlarda (örneğin beyine sadece 1 metastaz olması gibi) faydalı olabilir.

Hangi Evrede Hangi tedavi Yöntemi Kullanılır?
Kaynak: www.akcigerkanseri.com

Sayın Prof.Dr.Semih Halezeroğlu'nun izniyle yayınlanmaktadır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Akciğer Kanseri Konular

Akciğer Kanseri Nedir, Nedenleri Nelerdir?

akcca

Akciğer veya nefes borusundaki hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması sonucu vücuda zarar veren bir oluşumun ortaya çıkmasıdır.Kanser sadece kaynak aldığı akciğerlerde yerleşmekle kalmaz başka organlara yayılma (metastaz yapma) ve o organlarda da kanser oluşturma eğiliminde olur.

Read more ...

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

akcca

Küçük bir akciğer kanseri belirti vermez.Büyümeye başlayıp etrafa doğru yayıldıkça belirti vermeye başlar.

Read more ...

Akciğer Kanseri Teşhisi

akcca

Teşhis için ilk ve en önemli şey hastanın hekime anlattıklarıdır: ne tür yakınmaları olduğu (öksürük, ağrı, halsizlik, zayıflama, ağızdan kan gelmesi, ses kısılması, nefes darlığı ve benzeri), sigara içip içmediği, akrabalarında akciğer kanseri olup olmadığı, ane veya babada herhangi bir kanser olup olmadığı gibi.

Read more ...

Akciğer Kanserinin Evreleri

akcca

Akciğer kanserinin evresi kanserin bulunduğu aşamayı gösterir.Kanserin bulunduğu evreye bakarak hangi tedavi yöntemi uygulanması gerektiğine karar veririz.Evrenin tespit edilmesi 3 kriter dikkate alınarak yapılır.

Read more ...

Akciğer Kanseri Tedavisi

akcca

Erken evre akciğer kanserinde en etkili tedavi yöntemi ameliyatla kanserli akciğer lob veya loblarının çıkartılmasıdır. Her hastada ameliyat yöntemi uygulanamaz. Hangi hastalara uygulanması gerektiği standartlar halinde belirlenmiştir.

Read more ...

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

Özgeçmişi için tıklayınız