1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Amfizem

PDFYazdırE-posta

Amfizem Nedir, Nasıl Oluşur ?

Akciğer dokusunun, uç hava yollarının anormal ve kalıcı genişlemesi ile ortaya çıkan kronik hava yolu hastalığıdır.Sigara içilmesi en sık sebebidir.Sürekli kirli hava maruziyeti ve genetik hastalıklar diğer sebepleri arasında sayılabilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Amfizem ilaçlar ile tedavi edilen bir hastalıktır.İlerleyen durumlarda solunumu sağlayabilmek için ilave mekanik destekler de gerekli olabilir.Amfizem göğüs hastalıkları uzmanları tarafından tedavi edilir.Bununla birlikte bazı ileri amfizem durumlarında hekiminiz size ameliyat uygulanabileceğini söyleyebilir. Bu durumda göğüs cerrahının görüşüne başvurulur ve gerekli değerlendirmeler ve ilave testler yapıldıktan sonra cerrahi işlem uygulanabilir.

Neden Ameliyat Olmam Gerekiyor?

Amfizemli hastaların ameliyattan fayda görebilecek olanları çok az orandadır. Nadir olarak ilaçların yeterli olmadığı, ilerleyen hastalık durumunda hastanın ömrünü uzatmak amacıyla cerrahi girişim uygulanması gerekli olur. Böylece nefes alındığında akciğerlerdeki boşluklar içerisinde kalan çalışmayan hava alanları çıkartılır ve kalan sağlıklı akciğer ile daha rahat nefes alınması sağlanabilir.

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Belli kriterlere sahip hastaların ameliyat tedavisi ile daha uzun süre yaşadığı kanıtlanmıştır. Hangi hastalarda cerrahi tedavi uygulanabileceği ancak göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanlarının birlikte karar vermesi ile tespit edilebilir.

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Sadece tek bir akciğeri veya 2 akciğeri ayrı ayrı zamanlarda açık yöntemle ameliyat etmek veya endoskopik yöntemle (Videotorakoskopi – VATS) bu işlemleri yapmak mümkündür.Bu yöntemlerle akciğerlerin dış kısmında yer alan içi hava dolu çalışmayan alanlar çıkartılır ve sağlam akciğerlerin gelişmesi sağlanarak hastanın nefes alması kolaylaştırılır.Her iki meme altından geçen bir kesi veya göğüs kemiğinin açılması ile her iki akciğere tek seansta müdahale etme olanağı da vardır. Bu seçimi hastaya ve amfizemin durumuna göre yapmak gerekir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

  • Akciğerlerden hava kaçaklarının olması,U
  • zun süre yoğun bakım tedavisi gereksinimi
  • Kanama
  • Tekrar operasyon uygulanması
  • Enfeksiyon
  • Vefat görülebilir.

Bu riskleri azaltmak için ameliyat öncesi gerekli tedbirler alınmış olmalı ve riskler en aza indirilmelidir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Sağ ve sol akciğerler için İki ayrı seansta yapılacak işlemlerin her birinden sonra hastanede 7-10 gün arasında kalınmalıdır.Bazı durumlarda tek taraflı operasyon da yeterli olabiliri. Bu durumda ikinci taraf için operasyon hastanın yakınmalarının ortaya çıkması sonrasında birkaç ay ile bir kaç yıl arasında da yapılabilir.

Ameliyatın Yapılış Şekli

Akciğerlerin etrafındaki hava dolu ölü boşluk alanları çıkartılır. Bu alanlardan hava kaçakları olmasını önlemek için özel tedbirler alınır. Ameliyat sonunda göğüs boşluğu içerisine dren yerleştirilir ve ağrı olmasını önlemek amacıyla özel bir (epidural) katater kullanılır. Ameliyat sonrası hasta 1 veya 2 gün yoğun bakımda takip edilir.

Kaynak: www.akciger-cerrahisi.com

Sayın Prof.Dr.Semih Halezeroğlu'nun izniyle yayınlanmaktadır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı

Özgeçmişi için tıklayınız