Flaş Haber
Kapat

Ağrılı mesane sendromu

Ağrılı mesane sendromu olarak da adlandırılan interstisyel sistit (İS), ağrılı üriner semptomlara neden olan kronik bir durumdur.

Ağrılı mesane sendromu

Ağrılı mesane sendromu olarak da adlandırılan interstisyel sistit (İS), ağrılı üriner semptomlara neden olan kronik bir durumdur.

Admin
Admin
26 Nisan 2017 Çarşamba 18:32
23073 Okunma
Ağrılı mesane sendromu

Ağrılı mesane sendromu olarak da adlandırılan interstisyel sistit (İS), ağrılı üriner semptomlara neden olan kronik bir durumdur. Belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin, bazı hastalar kasıklarda, pelvik bölgede hafif rahatsızlık, basınç veya hassasiyet hissederler. Diğer hastalar mesanede şiddetli bir ağrı, ani idrara çıkma ihtiyacı ya da  daha sık idrara çıkma gereksinimi hissedebilirler.

Hastalığın tanısı, benzer belirtiler gösteren diğer hastalıklar ekarte edilerek konur.

Ağrılı mesane sendromunun kesin sebebi bilinmiyor. Bazı araştırmacılar, çeşitli organlarda ve vücudun bir bölümünde inflamasyona neden olan sebeplerden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

Şiddetli ağrılı mesane sendromu semptomları yaşam kalitenizi etkileyebilir. Çok sık tuvalete gitme ihtiyacı egzersiz yapamanızı engelleyebilir, terk edemeyeceğiniz toplantılarda rahatsızlık hissedebilirsiniz; belki de cinsel ilişki esnasında acı çekebilirsiniz.

Ağrılı mesane sendromu oldukça sık görülür. Amerika Birleşik Devletleri'nde 3 milyon ila 8 milyon kadın ve 1 milyon ila 4 milyon erkeğin ağrılı mesane sendromundan etkilendiği tahmin edilmektedir.

Hastalık, çocuklukta da dahil olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık yetişkin kadınlarda ve erkeklerde görülür. Erkeklerin yaklaşık olarak iki katı kadar kadın etkilenir.

Bazı araştırmalar, cinsel istismar ya da fiziksel travma geçmişi olan kadınlarda görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Ağrılı mesane sendromu olan birçok kadının irritabl bağırsak sendromu, fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu gibi diğer hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Alerjiler ve bazı otoimmün hastalıklar da da ağrılı mesane sendromu daha sık görülmektedir.

Vulvodini, vulva da sıklıkla yanma , batma hissi ya da cilt soyulmalarına neden olan  kronik ağrı olup, ağrılı mesane sendromu ile sıklıkla ilişkilidir ve aynı belirtileri gösterebilir.

Komplikasyonlar

Fiziksel ve sosyal aktivitenizi azaltmanıza ve yaşam kalitenizi olumsuz etkilemenize neden olabilir.

Pelvik ağrı veya vulvodinili kadınlar genellikle cinsel ilişkide ağrılar yaşarlar. Erkekler de rahatsız edici veya ağrılı cinsel ilişkiye neden olan pelvik ağrı yaşayabilir. Bazen cinsel ilişki, mesane ağrısı ataklarını artırabilir.

Cinsel komplikasyonlar insanların daha fazla yakınlaşmamasına ve muhtemelen depresyon ve suçluluk yaratmasına neden olabilir. Kronik ağrı ile uğraşan birçok insan gibi, ağrılı mesane sendromu olan insanlar sık ​​idrara çıkma ihtiyacı, kaygı ve depresyon nedeniyle uykusuzluk çekerler.

Pelvik muayene ve Pap testleri gibi tıbbi testler ağrılı mesane semptomları olan kadınlarda, özellikle de pelvik taban kas spazmı olanlarda ağrılı olur. Bu testlerden kaçınmayın, doktorunuza şikayetlerinizi anlatın.

Belirtiler

İnterstisyel sistitli insanlarda mesane, alt karın ve pelvik bölgede tekrarlayan rahatsızlık, basınç, hassasiyet veya ağrı oluşur. Semptomlar kişiden kişiye değişir, hafif veya şiddetli olabilir ve zamanla değişiklik gösterebilir.

Acil idrara çıkma hissi:

Birkaç saat boyunca idrar yapmadıysanız veya çok fazla sıvı içtiyseniz, güçlü bir idrara çıkma dürtüsü normaldir. Ağrılı mesane sendromunda ise mesanenin doldurulması için zaman bulamadan önce acil bir idrara çıkma ihtiyacı ile birlikte ağrı ya da yanma hissedebilirsiniz.

Sık idrar yapma:

Sıklık, içmeniz gereken sıvı miktarı göz önüne alındığında, ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha sık işemektedir. Çoğu kişi günde 4-7 kez idrar yapar. Çok miktarda sıvı içmek daha sık idrara çıkma neden olabilir. Diüretik veya ödem önleyici adı verilen tansiyon ilaçlarının alınması da daha sık idrara çıkmasına neden olabilir. Ağrılı mesane sendromu olan insanlar ise , günde birçok kez idrar yapmak için güçlü, ağrılı bir dürtü hissederler.

Ağrı

Mesaneniz dolmaya başladıkça, sadece rahatsızlık değil ağrı da hissedebilirsiniz ve idrara çıkasıya kadar daha da kötüleşir. Mesaneyi boşalttığınızda ise bir süre sonra ağrı genellikle düzelir. Ağrılı mesane sendromu olan insanlar da  nadiren sürekli mesane ağrısına sahiptir. Ağrı haftalarca veya aylarca ortadan kaybolabilir ve sonra tekrar geri dönebilir. Ağrı atakları olabilir.
Bazı insanlar aciliyet veya sıklık olmadan acı çekebilir. Bu ağrı, pelvik kemiklerinize bağlı olan mesane grubu olan pelvik taban kaslarındaki bir spazmdan gelebilir ve mesane, bağırsak ve uterus veya prostatınızı destekler. Pelvik taban kas spazmından kaynaklanan ağrı seks sırasında daha da kötüleşebilir.

Sebepleri:

Ağrılı mesane sendromunun kesin sebebi henüz bilinmemektedir. Araştırmacılar nedenlerini anlamak ve etkili tedaviler bulmak için çalışmalarını sürdürmektedirler.
Tanı:
Tanı için ayrıntılı hastalık hikayesi alınır. 
Kadınlarda pelvik muayene yapılabilir. Pelvik muayene sırasında doktorunuz, ağrılı semptomlarınızın pelvik taban kaslarınızdaki spazm ile ilişkili olup olmadığını görmek için pelvik taban kaslarınızı kontrol edecektir.

Erkeklerde ise doktorunuz prostat sorunlarını kontrol etmek ve pelvik taban kaslarınızı kontrol etmek için parmakla rektal muayene yapabilir.

Idrar yolu enfeksiyonları (İYE), mesane kanseri, kadınlarda endometrioz veya erkekte prostat enfeksiyonu  gibi benzer semptomlara neden olabilecek diğer hastalıkların ekarte edilmesi için muayeneler ve testler yapılır.

İdrar tahlili ve idrar kültürü: İdrarda beyaz ve kırmızı kan hücreleri ve bakterilerin bulunması , antibiyotik ile tedavi edilebilen bir İYE olduğunu gösterebilir.

Sistoskopi:Üretra ve mesane içine bakmak için sistoskopi kullanılabilir. Mesane ülseri, kanser, şişme, kızarıklık ve enfeksiyon bulguları aranır.Bazen  mesane kanserini ekarte etmek için sistoskopi sırasında mesane ve üretranın doku örneklerini almak için biyopsi yapılabilir. Mesanenizde bir taş varsa, doktor sistoskopi sırasında da çıkarabilir. 

Tedavi:

Ağrılı mesane sendromunu için standart bir tedavi henüz bulunmamıştır. Mevcut tedaviler birey bazında  semptomları gidermeyi hedeflemektedir.

Tedavi planı:
Yaşam tarzı değişiklikleri
Mesane eğitimi
Fizik Tedavi
Ilaçlar
Mesane prosedürlerini içerebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Yemek alışkanlıklarınızı değiştirin. Ağrılı mesane sendromu olan  bazı insanlar, bazı gıda veya içeceklerin semptomlarını tetiklediğini bulmuşlardır. Bazılarında ise, semptomlarla yediği şey arasında hiçbir bağlantı bulunmaz. Yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. 

Sigarayı bırakın. Sigaranın  semptomları daha da kötüleştiriyor olabilir. Araştırmacılar, tütünün hastalığı nasıl etkilediğini tam olarak bilmiyorlar. Bununla birlikte, sigara, mesane kanserinin önemli bir nedenidir. Eğer sigara içiyorsanız, mesane ve genel sağlık için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de bırakmanızdır.

Stresi azaltın. Araştırmacılar, stresin ağrılı mesaneye neden olduğunu düşünmüyor; ancak stres, bazı hastalarda ağrı ataklarını tetikleyebilir. Her gün dinlenmek için zaman ayırarak hayatınızdaki stresi azaltmayı öğrenmek bazı belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Fiziksel olarak aktif olun. Ağrılı mesane sendromu olanlar yapmak istedikleri son şeyin fiziksel aktivite olduğunu hissedebilirler. Bununla birlikte, birçok insan yürüme veya nazik germe egzersizleri gibi kolay aktivitelerin belirtileri hafifletmeye yardımcı olduğunu düşünmektedir.

Destek almak. Ailenin, arkadaşlarınızın ve diğer kişilerin duygusal desteğini almak, başa çıkmanıza yardımcı olmak açısından çok önemlidir. Bozukluğu öğrenip ve kendi bakımını sağlayabilen hastalar, yapamayan hastalardan daha iyi hisseder.

Mesane eğitimi

Mesane eğitimi, mesanenizin idrarı daha fazla tutmasına yardımcı olabilir. Mesane ağrısı olan insanlar genellikle ağrı veya acil idrara çıkma ihtiyacını gidermek için çok sık tuvaleti kullanma alışkanlığı kazanırlar. Bu alışkanlıkla daha sonra da mesane dolmadan önce tuvalete gitmek zorunda hissedeceklerdir. Vücut sık idrar yapmaya alışabilir. Mesane eğitimi, mesane daha fazla dolduğunda  vücudunuzun size idrarınızı yapmanız gerektiğini söylemesine yardımcı olabilir.

Neler yaptığınızı izlemek için bir mesane günlüğü tutun.  İdrar yaptığınız zamanları yazarak başlayın. Örneğin, her 40 dakikada bir tuvalete gittiğinizi görebilirsiniz. Arayı biraz daha açmak için birkaç dakika daha beklemeye ve yavaş yavaş idrara çıkmalarınız arasındaki zamanı uzatmaya çalışın. Su alımınız yeterli olduğunda bu daha kolay olabilir. Mesane ağrısı hissedince tuvalete gidin. İdrara çıkmak için gelen ilk dürtüyü göz ardı edebilirseniz araları açabilirsiniz.İlk dürtü geldiğinde kendinizi rahatlatın ya da dikkatinizi dağıtmanın yollarını bulun.Bir iki hafta sonra, süreyi 50 veya 60 dakikaya kadar uzatabilirsiniz; sık idrara çıkma dürtüsü kısa sürede geri dönmez.

Fizik Tedavi

Ağrılı mesane sendromu veya pelvik taban kas spazmı varsa, doktorunuz pelvik taban problemleri konusunda uzmanlaşmış bir fizyoterapist ile çalışmanızı önerebilir. 

İlaçlar

Doktorunuz hafif mesane ağrısını kontrol altına almaya yardımcı olmak için basit bir ağrı kesici ilaç almanızı önerebilir.Daha şiddetli ağrınız varsa,doktorunuz narkotik analjezikler veya ağrı kesici ilaçları yazabilir. Bununla birlikte, ağrı kesici ilaçların uzun süreli kullanımı tehlikeli olabilir. Bir ağrı uzmanı, yardımcı olabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri, mesane eğitimi, fizik tedavi ve ağrı kesici ilaçlar  semptomlarınızı giderecek kadar yeterli değilse, doktorunuz başka ilaçlar da reçete edebilir.

Mesane instilasyonu: Mesane yıkama veya mesane banyosu adı verilen bu yöntemde doktor bir kateter aracılığıyla mesane duvarının tahrişini hafifleten dimetil sülfoksit (DMSO) adı verilen bir sıvıyı mesaneye gönderir.Mesanende sıvının yaklaşık 15 dakika tutulması istenir. Tedavi her hafta veya 6- 8 haftada 2 defa olarak uygulanır.Çoğu hasta iyileşmeyi tedavinin 3 ya da 4 haftasından sonra fark eder.

Mesane hidrodistansiyonu: Mesane içine gönderilen serum ile mesanenin aşırı gerilmesi yöntemidir. Bazı hastalarda bu tedaviden sonra semptomlar geçici olarak hafifler. Araştırmacılar, mesane germe yönteminin neden bazı insanlara faydalı olduğundan tam olarak emin değiller. Germe, geçici olarak mesanedeki sinirler tarafından gönderilen ağrı sinyallerini bloke ediyor olabilir. Bazen ağrı mesane germesinden 4-48 saat sonra geçici olarak daha da kötüleşebilir. Bununla birlikte, ağrı düzeyleri bir önceki seviyeye döner veya 2-4 hafta içinde iyileşir.

Cerrahi:

Tüm yöntemlere rağmen belirtilerde rahatlama olmazsa doktorunuz mesane büyütme veya mesane çıkarma operasyonu önerebilir. Cerrahi, her vakada ağrıyı iyileştirmemektedir. Ağrılı mesane sendromulu çoğu insanda ameliyat gerekmez. Cerrahinin ciddi olası komplikasyonları böbrek enfeksiyonu ve ince bağırsak tıkanıklığı olabilir. Doktorunuzla ve ailenizle, mesane ameliyatının olası yararları ve yan etkileri hakkında konuşun.

Kaynak: https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/interstitial-cystitis-painful-bladder-syndrome

Telif hakkı: anetlanda / 123RF Stok Fotoğraf

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol