Flaş Haber
Kapat

Basit böbrek kistleri

Basit böbrek kistleri, böbreklerde oluşan anormal sıvı dolu keselerdir ve insan böbreğinde bulunan en yaygın lezyonlardır.

Basit böbrek kistleri

Basit böbrek kistleri, böbreklerde oluşan anormal sıvı dolu keselerdir ve insan böbreğinde bulunan en yaygın lezyonlardır.

Admin
Admin
16 Mayıs 2017 Salı 13:54
7091 Okunma
Basit böbrek kistleri

Basit böbrek kistleri, böbreklerde oluşan anormal sıvı dolu keselerdir ve insan böbreğinde bulunan en yaygın lezyonlardır. Yaşla birlikte görülme sıklığı giderek artmaktadır.  Basit böbrek kistleri,  bir genetik bozukluk olan polikistik böbrek hastalığındaki kistlerden farklıdır. Basit böbrek kistleri böbrekleri büyütmez, normal yapılarını değiştirmez veya polikistik böbrek hastalığındaki kistler gibi böbrek fonksiyonlarında azalmaya neden olmaz.

Yaşlanmayla birlikte basit böbrek kistleri görülme sıklığı artar. 40 yaş civarındaki kişlerin yaklaşık % 25'i ve 50 yaşındaki kişilerin yaklaşık % 50'sinde basit böbrek kistleri vardır.

Böbrekler, her biri yumruk büyüklüğünde olan iki tane fasulye şeklindeki organlardır. Sırtın ortasında, göğüs kafesinin hemen altında, omurganın her bir yanında bulunurlar. Her iki böbrek, atık ürünler ve ekstra sudan oluşan yaklaşık 1 ila 2 litrelik idrarı filtrelemek için yaklaşık 200 litrelik kanı işler. İdrar böbreklerden üreter denilen tüpler vasıtasıyla mesaneye akar. 

Basit böbrek kistlerinin nedenleri nelerdir?

Basit böbrek kistlerinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Tübüllerin (böbreklerin içinde idrarı toplayan ince yapılar) tıkanması veya böbreklere gelen kan miktarının eksikliği rol oynayabilir.Divertikül (Tübüllerde oluşan  keseleri) ayrılabilir ve basit böbrek kistleri haline gelebilir. Basit böbrek kistlerinin gelişiminde genetik faktörlerin rolü üzerinde henüz yeterince çalışılma yapılmamıştır.

Basit böbrek kistlerinin belirtileri nelerdir?

Basit böbrek kistleri genellikle belirti vermez veya böbreklere zarar vermez. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kistler büyüdükçe ve diğer organlara bası yaptıkça kaburga ve kalça arasında ağrı olabilir. Bazen kistler enfekte olarak, ateş, ağrı ve hassasiyete neden olabilirler. Basit böbrek kistlerinin böbrek fonksiyonlarını etkilediği düşünülmemekle birlikte, bir çalışmada 60 yaşın altındaki hastanede yatan hastalarda kist varlığı ve böbrek fonksiyonlarında azalma arasında bir ilişki bulunmuştur. Bazı çalışmalarda ise basit böbrek kistleri ile yüksek kan basıncı (hipertansiyon) arasında bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Örneğin, büyük bir kist boşaltıldıktan sonra bazı insanlarda yüksek tansiyon düzelmiştir. Bununla birlikte, bu ilişki tam anlamıyla anlaşılamamıştır.

Basit böbrek kistleri nasıl teşhis edilir?

Basit böbrek kistleri, başka nedenlerle yapılan görüntüleme tetkikleri esnasında rastlantısal olarak bulunur. Bir kist bulunursa, aşağıdaki görüntüleme testleri basit bir böbrek kisti mi yoksa daha ciddi bir durum olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir:

Ultrason: Ultrasonografi yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak vücut içindeki organların ve diğer yapıların aprısız ve güvenli olarak görüntülenmesidir. Abdominal ultrasonografi, tüm üriner sistemin görüntülerini oluşturabilir. Görüntüler zararsız kistleri diğer problemlerden ayırmak için kullanılabilir.
Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması. Bilgisayarlı tomografi x-ışını kullanılarak vücudun incelenen bölgesinin üç boyutlu kesitsel görüntüsünü oluşturmaya yönelik radyolojik teşhis yöntemidir.  CT taraması, kontrast madde olarak adlandırılan özel bir boya enjeksiyonunu gerektirebilir. BT taramaları böbreklerde kistleri ve tümörleri gösterebilir.
MR. Manyetik rezonans ağrısız ve hasta vücuduna zarar vermeden uygulanan bir görüntüleme tekniğidir. Özel bir makina ile organların, kemiklerin ve bazı dokuların görüntüleri alınır. MR, kontrast madde enjeksiyonunu içerebilir. BT taramalarında olduğu gibi, MR'ler de kistleri ve tümörleri gösterebilir.

Basit böbrek kistleri nasıl tedavi edilir?

Herhangi bir semptom oluşturmayan basit böbrek kistleri için tedavi gerekli değildir. Basit böbrek kistleri periyodik ultrason ile izlenebilir.

Belirtilere neden olan veya kan veya idrar akışını engelleyen basit böbrek kistleri, skleroterapi denilen bir prosedür kullanılarak tedavi edilmelidir. Skleroterapide, doktor cilde sokulan uzun bir iğne kullanarak kisti deler. Ultrason iğneyi kiste yönlendirmek için kullanılır. Kist boşaltılır ve böbrek dokusunu sertleştirmek için alkol içeren bir solüsyon ile doldurulur. Prosedür genellikle lokal anestezi ile ayaktan tedavi esnasında yapılır.

Kist büyükse cerrahi gerekebilir. Çoğu ameliyat, küçük, aydınlatmalı bir video kamera içeren özel bir alet olan laparoskop kullanılarak yapılabilir. İşlem genellikle bir hastanede genel anestezi altında yapılır. Cerrah kisti boşaltır ve sonra dış dokusunu çıkarır veya yakar. Bu cerrahi işlem hızla iyileşen küçük bir kesi gerektirir.

Diyet ve Beslenme

Diyet ve beslenme, basit böbrek kisti oluşumunda veya önlenmesinde rol oynamaz.

Kaynak:
https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/simple-kidney-cysts (erişim: 16.05.2017 )

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol