Flaş Haber
Kapat

Mesane sağlığınızı ihmal etmeyin

Mesane problemleri çok sık görülür ve kişilerin yaşam kalitesini (sağlık düzeyi, konfor ve mutluluk seviyesi) birçok önemli hastalıktan daha fazla düşürebilir.

Mesane sağlığınızı ihmal etmeyin

Mesane problemleri çok sık görülür ve kişilerin yaşam kalitesini (sağlık düzeyi, konfor ve mutluluk seviyesi) birçok önemli hastalıktan daha fazla düşürebilir.

Admin
Admin
10 Nisan 2017 Pazartesi 03:37
6259 Okunma
Mesane sağlığınızı ihmal etmeyin

Mesane problemleri çok sık görülür ve kişilerin yaşam kalitesini (sağlık düzeyi, konfor ve mutluluk seviyesi) birçok önemli hastalıktan daha fazla düşürebilir. Oysa hergün defalarca kullanmamıza rağmen mesanemiz ve onun sağlığı çoğu zaman aklımıza bile gelmez.

Sağlıklı yaşamımızı sürdürebilmemiz için yer ve içeriz. Vücudumuz yediklerimiz, içtiklerimizin tamamını kullanmaz, ihtiyacı olanını alır,kalan artıkları ise vücut dışına atar. Böbreklerimiz bu atıkları ve kanımızdaki fazla suyu süzerek dışarı atmak için çalışır ve idrar oluşturur. Böbreklerde oluşan idrar ureter adı verilen kanallar yolu ile mesaneye gelip depolanır. Mesane bir balona benzeyen, idrarı depolayan bir boşaltma organıdır. Mesanede birikip depolanan idrar işeme ile uretra yolu ile vücut dışına atılır.Böbrekler, mesane,ureterler ve uretra boşaltım sistemimizin organlarıdır. 

Mesane karnın alt bölümünde bulunur, pelvik taban kasları, mesanede idrar tutmaya yardımcı olur. 

Sık görülen mesane problemleri şunlardır.

 • Alt üriner sistem semptomları (AÜSS) depolama (acil idrar yapma hissi, sık idrara çıkma, gece idrar yapmak için uyanma ve urge inkontinans), boşaltım (akım gücünde azalma,idrarı başlatmakta gecikme, kesik kesik idrar yapma) ve işeme sonrası (yetersiz boşaltım hissi) gibi bir grup semptomdan oluşur.Mesane, üretra veya pelvik taban kaslarındaki sorunlardan kaynaklanır.
 • Mesane enfeksiyonu (sistit) - idrar yolu enfeksiyonunun en yaygın tipidir. 
 • Mesane kanseri

Mesane problemleri kadınlarda daha sık görülürken, erkeklerde de oldukça yaygındır. Sorunların sebepleri erkeklerde ve kadınlarda farklı olabilir. Erkeklerde prostat bezi mesane çıkışını çevreler. Çoğu doku yaşlanmayla küçülürken, prostat yaşlanmayla büyür. Çok büyük olduğunda, üretradan idrar akışını kısıtlayabilir. Bu, idrarı başlatmakta gecikmeye, idrar akımının yavaş olmasına ve mesanenin tamamen boşaltılamamasına neden olabilir.

Mesane Sağlığınız Etkileyebilecek Nedenler

Birçok şey mesane sağlığını etkileyebilir. İnsanlar mesane sağlığını etkileyen her şeyi kontrol edemezler ancak kontrol edebilecekleri birçok faktör vardır.  

Mesane sağlığınızı etkileyebilecek bazı şeyler:

Yaşlanma. Yaşla birlikte, mesanenin yapısı değişir. Elastik mesane dokusu sertleşebilir ve daha gerginleşebilir. Esnekliği bozulan mesane, daha önce olduğu gibi idrar tutamaz ve tuvalete daha sık gidilmeye başlar. Mesane duvarları ve pelvik taban kasları zayıflayabilir. Zayıf mesane duvar kasları, mesanenin tamamen boşalmasını zorlaştırabilir. Zayıf pelvik taban kasları ise idrarın mesanede tutulmasını zorlaştırabilir ve idrar sızıntısı oluşturabilir. Bu da kişinin sosyal yaşamını bir hayli sınırlayarak yaşam kalitesini düşürür.

Kabızlık. Kabızlık, kolonda fazla miktarda sertleşmiş dışkı oluşmasına neden olabilir. Kolonda çok fazla dışkı olduğu zaman, mesane üzerine baskı uygulayabilir ve gerektiği şekilde genişlemesini önleyebilir.

Diyabet. Diyabet, mesaneyi kontrol etmeye yardımcı olan mesane çevresindeki sinirlere zarar verebilir.

Aşıırı kilolu olmak. Fazla kilolu olan insanlarda idrar sızıntısı riski yüksek olabilir.

Düşük fiziksel aktivite. Fiziksel aktivite, mesane sorunlarının ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda sağlıklı olarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sigara içmek. Mesane problemleri sigara içen insanlar arasında daha yaygındır. Sigara, aynı zamanda mesane kanseri riskini artırabilir.

İlaçlar. Bazı ilaçlar idrarınızı sızdırma olasılığınızı artırır. Mesela, sinirleri yatıştıran, uyku veren veya rahatlatan ilaçlar, mesanedeki sinirleri zayıflatabilir. Sinirler zayıflayınca, mesane dolduğu  zaman beyni uyaramaz söyleyemez ve tuvalete gitme dürtüsü oluşmaz.Bu dürtü olmadan mesanenizi boşaltamazsınız ve mesane taşabilir. Diüretik ilaçlar, vücudunuzun şişmiş bölgelerinden sıvıyı alır ve mesaneye gönderir. Bu hızlı dolum, zamanında tuvalete ulaşmayı zorlaştırabilir.

Alkol. Birçok kişi için, alkol almak mesane problemlerini daha da kötüleştirebilir.

Kafein. Kafein daha sık idrara çıkmayı sağlar ve mesaneyi tahriş edebilir.

Diyet. Mesane problemi yaşayan bazı insanlar, bazı gıdalar ve içeceklerin sorunu daha da kötüleştirdiğini bulmuşlardır. Mesane problemi olan insanlar, bu gıdaları ve içecekleri kullanmadığında daha iyi hissedebilirler. Bu gıdaların bazıları şunlardır: Soda, yapay tatlandırıcılar,baharatlı gıdalar,portakal ve greyfurt gibi narenciye ve meyve suları,domates esaslı gıdalar. Bu gıdaların alımını bir süre durdurarak faydalı olup olmadığı denenebilir.

Pelvik Yaralanma. Travma, prostat cerrahisi, doğum ya da cinsel saldırı gibi pelvik travmalar mesaneyi kontrol altına almaya yardımcı olan kas ve sinirlere zarar verebilir.

Mesane sağlığınızı koruyun:

Mesane sağlığını korumak için herkesin alabileceği önlemler vardır.Bunlar:

 • Yeterli sıvı, özellikle de su için. Mesanenin her 3-4 saatte bir boşalması için yeterli miktarda sıvı tüketin. Çoğu sağlıklı insan, her gün altı ila sekiz bardak sıvı içmeyi denemelidir. Su, mesane sağlığı için en iyi sıvıdır. Sıvı alımının en azından yarısı su olmalıdır. (Bazı hastalıklar nedeniyle bazı insanlar daha az su içmelidirler, örneğin böbrek yetmezliği veya kalp rahatsızlığı varsa, bu kadar sıvı içilmemeli, doktorun önerdiği miktarda sıvı alınmalıdır.)
 • Alkol ve kafeini sınırlayın. Alkol ve kafein, mesane problemlerini daha da kötüleştirebilir. Kahve, çay, çikolata ve çoğu gazlı içecek gibi alkol ve kafeinli gıdalar ve içecekleri kesmek,  idrar tutmayı kolaylaştırabilir.
 • Sigarayı bırakmak. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmak için adım atın. Eğer sigara içmiyorsanız, hiç başlamayın.
 • Kabızlıktan kaçının. Bol miktarda yüksek lifli yiyecekler (kepekli tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi) yiyip su içmek ve fiziksel olarak aktif olmak kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı bir kiloda kalın. Sağlıklı yiyecek tercihleri ​​yapmak ve fiziksel olarak aktif olmak sağlıklı olarak kilo vermenize yardımcı olabilir. 
 • Pelvik taban kası egzersizleri yapın. Pelvik taban kasları, mesanede idrar tutmaya yardımcı olur. Günlük egzersizler pelvik taban kaslarını güçlendirebilir. Güçlü pelvik taban kasları, hapşırırken, öksürürken, güldüğünüzde veya idrar yapmak için ani bir dürtünüz geldiğinde idrarınızı sızdırmaz.
 • Gerektiğinde tuvalete gidin. İdrarınızı mesanenizde çok uzun süre tutmak, mesane kaslarınızı zayıflatabilir. Ayrıca idrar tutmak,  mesane enfeksiyonunu daha kolaylaştırır.
 • İdrar yaparken mesanenizi tamamen boşaltmak için yeterli zamanı ayırın. İdrar yaparken acele etmeniz, mesanenizi tamamen boşaltmanıza izin vermeyebilir. İdrar mesanede çok uzun süre kalırsa, mesane enfeksiyonu olasılığını arttırabilir.
 • Kadınlar idrar yaparken rahat bir konumda olun. Mesanenin etrafındaki kasları rahatlatmak, mesaneyi boşaltmayı kolaylaştıracaktır.

Kaynak: Bladder Health https://nihseniorhealth.gov/bladderhealth/aboutbladderhealth/01.html

Resim Kaynak:

Telif hakkı: andriano / 123RF Stok Fotoğraf

Son Güncelleme: 10.04.2017 04:17
Anahtar Kelimeler:
MesaneMesane Kontrolü
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol