Flaş Haber
Kapat

Obezojenler

Bilim adamları kimyasalların kilo alımı ve obezitede oynayabileceği rolü araştırıyorlar

Obezojenler

Bilim adamları kimyasalların kilo alımı ve obezitede oynayabileceği rolü araştırıyorlar

Admin
Admin
20 Nisan 2017 Perşembe 00:46
2225 Okunma
Obezojenler

Bilim adamları kimyasalların kilo alımı ve obezitede oynayabileceği rolü araştırıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 80.000'in üzerinde tescilli kimyasal var. Bu kimyasalların bazıları hayvanlar ve insanlar üzerine toksik etkilidir ve bazıları vücuttaki hormonların işleyişine müdahale etmektedir. Hormonları etkileyen kimyasallara endokrin bozucu kimyasallar veya endokrin bozucular denir ve çeşitli hastalıklarla bağlantılıdır.

Bazı endokrin bozucuların obezojenler olduğu veya kilo alımıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir ve obezite sorununa katkıda bulunmaktadırlar. Obezojenler terimi, erken gelişme sırasındaki spesifik kimyasallara maruz kalmaların, normal metabolik süreçleri bozduğu ve ömür boyunca kilo alımına duyarlılığı arttırdığı bilgisine dayanılarak 2006 yılı civarında üretilmiştir. Beslenme bozukluğu ve egzersiz eksikliği obeziteye katkıda bulunan bilinen faktörler, ancak bu kimyasallar da katkıda bulunuyor.

Obezojenler vücutta nasıl çalışırlar

Sağlıksız diyet ve egzersiz eksikliği kilo alımına ve obeziteye katkıda bulunan ana faktörlerdir, ancak çalışmalar, obezojenin de rol oynayabileceğini bulmuştur. Obezojenler doğrudan şişmanlığa neden olmaz, ancak özellikle  gelişme sırasında maruz kalındığında, kilo alma hassasiyetini veya duyarlılığını artırabilirler.

Obezojenlerin çeşitli şekillerde etki ettiklerine inanılıyor.

Maruz kalan kişinin yağ hücrelerinin gelişimini değiştirebilirler, yani yağ depolama kapasitesini veya yağ hücrelerini artırabilirler.

Ayrıca, obezojenler vücudun açlık ve doygunluk hislerinin düzenini değiştirerek veya yüksek yağ ve yüksek şekerli diyetlerin etkilerini arttırarak sağlıklı bir kilo vermeyi daha da zorlaştırabiliyorlar.

Obezojen olabilecek kimyasallara örnekler

Sigara içmek
Hava kirliliği
Tribütiltin, denizcilikte zehirli boya olarak adlandırılan, teknelerin altına sürülen ve herhangi bir organizmanın tekneye yapışmasını engelleyen boyalarda, polivinil klorid (PVC) borularda yaygın olarak fungisid ve ısı dengeleyicisi olarak kullanılan bir kimyasaldır.
Alev geciktiriciler, yangın güvenliği için kullanılan kimyasallar
Ftalatlar, birçok plastik tüketici ürününü esnek hale getirmek için eklenen geniş bir kimyasal sınıfı
Bisfenol A (BPA)  Günümüzde özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynayan Bisfenol A, dünyada yıllık olarak 2-3 milyon tonu aşkın bir üretime sahiptir. 
Bazı zirai ilaçlar
Poliklorlu bifeniller (PCB'ler), geçmişte boya, çimento, floresan ışık balastları, sızdırmazlık malzemeleri ve yapıştırıcılar gibi yaygın olarak kullanılan endüstriyel kimyasallar.

Sağlık üzerine etkileri

Obezojenlere maruz kalma konusunda en hassas zaman, vücudun kilo kontrol mekanizmaları geliştirmeye başladığı, fetusta veya yaşamın ilk yıllarındaki erken gelişme dönemindedir.

Obezite  kendi başına bir hastalıktır, ancak birlikte ortaya çıkan kardiyovasküler hastalıklar, karaciğer hastalığı, diyabet, artrit gibi  hastalıklar önemli sağlık sorunlarına eden olur.

Önleme

Çevresel kimyasallara maruz kalmaları en aza indirgemeye çalışın. Hangi ürünlerin bu kimyasalları içerdiğini bilmek zor olduğundan, bu genellikle zordur.

Bazı genel öneriler şunlar olabilir:

Taze meyve ve sebze yemek
Plastik kullanımını azaltmak
Mikrodalga fırında plastik kullanmamak
Alev geciktiricilerle işlem görmeyen mobilyalar satın almak
Kokusuz ürünler kullanmak


Kaynak:

https://www.niehs.nih.gov/health/topics/conditions/obesity/obesogens/index.cfm#a782323 Erişim:19.04.2017 21.00

Resim Telif hakkı: kzenon / 123RF Stok Fotoğraf 

Son Güncelleme: 20.04.2017 00:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol