Flaş Haber
Kapat

Tırnak mantarından nasıl korunursunuz?

Çoğu kişi hayatında en az bir kez tırnak mantarı enfeksiyonuna yakalanıyor.

Tırnak mantarından nasıl korunursunuz?

Çoğu kişi hayatında en az bir kez tırnak mantarı enfeksiyonuna yakalanıyor.

Admin
Admin
08 Nisan 2017 Cumartesi 01:38
1893 Okunma
Tırnak mantarından nasıl korunursunuz?

Çoğu kişi hayatında en az bir kez tırnak mantarı  enfeksiyonuna yakalanıyor. Çok ciddi bir hastalık değil ancak bazen çok rahatsız edici ve tedavisi olabiliyor. Enfeksiyon yavaş ilerliyor, tırnakta renk bozulmalarına, çarpılma ve kalınlaşmalara neden oluyor. Onikomikoz da denilen tırnak mantarından en çok ayak tırnakları etkileniyor.

İlk başlarda belirti vemezken ilerledikçe tırnakta renk değişikliklerine ( beyaz,sarı,siyah, yeşil olabiliyor) , kalınlaşma ve deformasyona, kırılmalara neden olabiliyor. Bazen mantarlı tırnağın olsuğu parmak üzerine bası yapılınca ağrı yapabiliyor. Bazen de çevresindeki cilt dokusu enfekte, kızarık veya kaşıntılı olabiliyor.

Aslında mantarlar cildinizde zarar vermeden yaşamlarını sürdürüyorlar. Bazen de fırsat bulup mantar enfeksiyonlarına neden oluyorlar. Mantarlar karanlık nemli ve sıcak ortamları seviyorlar. Ayaklar da onlar için bu yüzden ideal bir ortam. Özellikle ayaklar temiz ve kuru tutulmuyorsa, ayakları terleten ayakkabılar giyiliyorsa, umumi alanlarda çıplak ayaklar ile dolaşılıyorsa mantarlar için bulunmaz bir ortam oluşuyor. Bunların dışında tırnakların hasar gördüğü durumlarda,n bağışıklık sistemi zayıfladığında, Diyabet, sedef hastalığı veya periferik arter hastalığı gibi hastalıklarda mantar riski artıyor.Tırnak mantarıbaşkalarına da bulaşabiliyor. Tedavisi zor, inatçı ve uzun süreli olabiliyor. Tedavi de ağızdan kullanılan haplar, tırnak çilaları ve tırnak kitleri kullanılıyor. bazen de tırnağı çekmek bile gerekebiliyor.

Estetik açıdan da hoş olmayan ve tedavisi güç olan bu enfeksiyondan korunmak önem kazanıyor.İşte size korunma önerileri:

El ve ayaklarınızı temiz kuru tutun. El ve ayaklarınızı düzenli olarak yıkayıp durulayın ve parmak aralarınızdan başlamak üzere güzelce kurulayın. Tırnaklarınızı kısa tutun, düz bir hatta kesin. Tırnak makasınızı başkalarıyla paylaşmayın.

Çoraplarınız ter emen cinsten olsun. Ayaklarınız çok terliyorsa sık sık çorap değiştirin. Terletmeyen ayakkabılar seçin. Aynı ayakkabıyı uzun süre giymeyin, arada dinlenmeye bırakın. Eskimiş ve mantar üremesine müsait hale gelmiş ayakkabılarınızı atın. Ayakkabılarınızı fırsat buldukça çıkarın veya önü açık ayakkabılar giyin.

Havlularınızı ve çoraplarınızı başkalarıyla paylaşmayın ve havlularınızı sık sık yıkayın.

Halka açık havuzlarda, duşlarda ve soyunma odalarında çıplak ayakla dolaşmayın.

Tırnak bakımı yaptırdığınız kuaför vb yerler tırnak mantarı enfeksiyonu kaynağı olabilir. Kullanılan ekipmanın sterilizasyonunun iyi yapılmış olmasına dikkat edin. Veya kendinize özel ekipman kullanın.

Yararlanılan kaynaklar: http://www.nhs.uk/conditions/Fungal-nail-infection/Pages/Introduction.aspx

Resim:Telif hakkı: melis / 123RF Stok Fotoğraf

Son Güncelleme: 08.04.2017 12:44
Anahtar Kelimeler:
OnikomikozTırnak Mantarı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol