Çocukların bağışıklık sisteminin gelişiminde geniz eti (adenoid doku) ve bademcikler (tonisiller) lenf yapısındaki çok önemli organlardır. Yemek ve nefes almak ile vücuda giren enfeksiyon etkenlerini tanımaktan …. alerji gelişiminin önlenmesine kadar bir çok yaşamsal fonksiyonları vardır.

Ancak son yıllarda ve özellikle son 3 yılda çocuklarımıza uygulanan geniz eti ameliyatında çok ciddi anlamda artış vardır. Bu kadar kısa süredeki bu artışın maalesef ki nedeni, tamamen daha çok para kazanmak amacıdır. Bir çok özel KBB birimi ve hastanesine başvuran çocukların maalesef çoğu gereksiz (endikasyon dışı) geniz eti ameliyatına maruz kalmaktadır. İronik şekli ile, hatta geniz eti olan her çocuk geniz ameliyatına aday olarak görülmektedir L

Geniz eti büyümesi maalesef giderek oransal olarak artmaktadır. Ancak normal var olan ve olmadığı takdirde bağışıklık yetmezliği nedeni olan geniz hiçbir neden olmadan büyümez. Bunun ana nedeni sağlıklı çocukta artan hijyen uygulamaları ve burun allerjisi (= alerjik rinit, bahar allerjisi, polen allerjisi…) dir. Ancak daha aza ama önemli olabilecek burun-geniz-boğazın doğumsal anomalileri, bağışıklık sistemi hastalıkları vs olabilir. Bu nedenle geniz eti büyüyen çocukta bunu almak çözüm değil, çözümsüz bir kötülüğe çocuğu sürüklemektir. Bu nedenle opere olan bir çok alerjik çocukda burun tıkanıklığı 3-6 içinde daha ciddi tekrar etmektedir.

Geniz eti ameliyatı olan çocukların çoğunluğunda allerji, allerjisi olan çocukların çoğunda da geniz eti büyümesi vardır. Ameliyat etmeden önce allerjisi tedavi edilmelidir ve EDİLEBİLİR !!! 

Benim gözlemim, geniz eti ameliyatı olan çocukların şu anda yaklaşık % 90’ı GEREKSİZ ameliyat OLMAKTADIR !!!

Ancak çok özel ve nadiren geniz ameliyatı gerekebilir.

Sevgili anne-babalar çocuğunuza geniz eti ameliyatı gibi orta derece ağır bir ameliyatı yaptırmadan önce lütfen önce çok ama çok ama çok… düşünün. Küçük parmağınızın en ucunu zararı yok diye aldırmıyorsanız, çocuğunuzun geniz etini de gerçek anlamda gerekli değil ise ASLA aldırmayın !!!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol