1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Gebelik Hesaplama

PDFYazdırE-posta

 

hamilelik-hesaplama

 

1 ) Hamilelik haftası nasıl belirlenir?

Kadın doğum uzmanları, hamilelik takvimlerini hesaplayacakları zaman, bilinenin aksine döllenme tarihini değil, son adet tarihinin başlangıç günü olarak kabul eder. Döllenme tarihi ise, daha çok son adet (menstrual dönem) tarihinden neredeyse 2 hafta sonrası olarak kabul edilir.

 

Toplumda hamilelik dahaçok haftalık olarak değil, aylık olarak dikkate alınır. Bebeğin kaç aylık olduğu sorusu, her annenin karşılaştığı tipik sorudur. Ancak tıbbi hamilelik takvimi oluşturulacağı sırada yapılan hesaplamalar, ay hesabına göre değil hafta hesabına göre yapılır. Doğum zamanı ise, daha çok hamilelik döneminin 38. ve 42. haftaları arasında gerçekleşir.

 

Anne adaylarına sunulan doğum takvimi, yaklaşık bir tahmindir. Doğumların sadece neredeyse %5'i tam olarak tahmin edilen tarihlerde meydana gelir. Birçok anne adayı, kendi doğum takviminde tahmin edilenden bir hafta önce veya bir hafta sonra doğumunu gerçekleştirir. Her hamilelik kendine özeldir ve bebek kendini dış dünyaya ne zaman hazır hisseder ve gelişimini tamamlarsa, o zaman doğum gerçekleşir. Bknz: Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

 

2 ) Hamilelik haftasının yanlış hesaplanmasına neden olan etkenler nelerdir?

Anne adayları hamilelik haftalarını hesaplarken,

 

  • Adetlerin düzensiz görülmesi,

  • Tüp bebek tedavisi ile hamile kalınması,

  • Ovülasyon tarihinin gecikmesi,

  • Son adetin başlangıç tarihinin yanlış hatırlanması

 

gibi durumlar meydana gelirse, o zaman hamilelik haftası hesaplamalarında yanlışlıklar meydana gelebilir. Bu da yanıltıcı bir etkiye sebep olabilir.

 

Bu gibi durumların meydana gelmesi halinde, anne adayının yapması gereken en doğru şey, bir kadın doğum uzmanına giderek, ultrason ölçümleri yaptırıp daha doğruya yakın bir şekilde hamilelik haftasını tespit etmesi olacaktır.

Doktorunuz, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için, genellikle randevularınızda idrar testi, kan testi, ve smear testi isteyebilecektir.

 

 

3 ) Hamilelik haftanızdan emin olabilmek için dikkat etmeniz gerekenler

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayının yaptırmış olduğu ultrason muayeneleri sonucunda, bebek incelenirken bazı bulgular haftalarına göre tespit edilir. Örneğin;  

  • Ceninlerin kalp atışlarının ilk duyulduğu tarih (ki genelde 9. ila 12. hafta arası gerçekleşir),

  • Bebeğinizin hareketlerini ilk hissettiğiniz tarih (ki bu da genelde 16. ila 22. hafta arası gerçekleşir),

  • Doktorunuz tarafından gerçekleştirilen dip / uterus ölçümleri, ve dibin göbeğe ulaşma tarihi (bu yaklaşık 20. haftada gerçekleşir),

 

Bu bulguların gerçekleştiği haftalar, hamilelik takviminizin ne kadar doğru veya gerçeğe yakın olduğu ile alakalı olarak size önemli ipuçları sunar.

 

 

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel