1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kalp-Damar Hastalıklarında Tanı ve Tedavi

Koroner Anjiyografi

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Perşembe, 20 Şubat 2014

Çağımızdaki ölüm ve iş gücü kaybının en büyük nedenlerinden biri de kalp damar hastalıklarıdır. Kalp damar hastalıkları, zamanında fark edilip gerekli önlemler alınmazsa, damar tıkanıklığına ve bunun sonucunda da kalp krizine (miyokard infarktüsü) ve ölümcül ritim bozukluklarına yol açabilmektedir. Kalp damar hastalıklarındaki en önemli konu hastaların kalp krizi geçirmesine engel olmaktır. Çünkü kalp krizleri, ilk saatlerde çoğunlukla ölüme neden olan ritim bozukluklarına yol açtıkları gibi, kalpte tıkanan damarın beslediği bölgenin hasar görmesine ve o bölgenin çalışamamasına neden olmaktadır.


Çok Kesitli (multi-slice) Bilgisayarlı Tomografi

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Perşembe, 04 Ekim 2012

tomografi

Bu tomografilerde daha ince ve birden fazla sıra halinde dedektör bulunur. Son teknolojik ilerlemeler ile tüp hareketi de hızlandırılmıştır. Önceleri 4 sıra halinde olan dedektörler, daha sonra 16 sıra haline getirilmiş, son çıkanlarda ise 64 sıralı olanları yapılmıştır. Böylelikle görüntülerin çözünürlüğü artmış ve 20 saniyenin altında nefes tutmayla yapılabilir hale gelmiştir.

Elektron Beam Tomografi (EBT)

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Çarşamba, 03 Ekim 2012

tomografi

Koroner arter hastalığında, damardaki darlıklar sıklıkla kalsifikasyon (kireçlenme) ile birlikte görülür. İşte koroner damarlarda kireçlenme olup olmadığını ve derecesini ortaya çıkarabilirsek damarlarda darlık olup olmadığı hakkında da dolaylı olarak bilgi edinebiliriz. İşte elektron beam tomografi (EBT) bu prensip üzerinden hareket ederek koroner damarlardaki kireçlenmeleri ve oranını saptar.


Efor Testi

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Salı, 11 Eylül 2012

efortesti
Efor testi, kalp damar hastalıklarını araştırmada kullanılan testlerden biridir. Bazen kalp hızı veya efor kapasitesini değerlendirmek için de kullanılır. Hasta, dönen bir bant üzerinde yürütülerek (treadmill) veya sabit bir bisiklette pedal çevirtilerek kalp hızı artırılır. Bu sırada hastadan alınan EKG kayıtlarının bilgisayarda analizi yapılır. 

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Prof. Dr. Ahmet Alpman

 

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji 

Web Sitesi:http://www.ahmetalpman.com

 Prof.Dr.Ahmet Alpman Kimdir?