Flaş Haber
Kapat

Norovirüs Enfeksiyonları

Norovirus, herkese bulaşabilecek çok bulaşıcı bir virüstür. Bulaşma enfekte kişilerden, yiyecek veya sudan, kirlenmiş yüzeylerden olabilir

Norovirüs Enfeksiyonları

Norovirus, herkese bulaşabilecek çok bulaşıcı bir virüstür. Bulaşma enfekte kişilerden, yiyecek veya sudan, kirlenmiş yüzeylerden olabilir

Admin
Admin
21 Nisan 2017 Cuma 14:40
1857 Okunma
Norovirüs Enfeksiyonları

Norovirus, herkese bulaşabilecek çok bulaşıcı bir virüstür. Bulaşma enfekte kişilerden, yiyecek veya sudan, kirlenmiş yüzeylerden olabilir
Virüs midede,barsaklarda veya her ikisinde birden iltihaplanmaya neden olur. Buna akut gastroenterit adı verilir. Mide ağrısı, mide bulantısı ve ishalle kendini gösterir. Bu belirtiler bazı insanlar, özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar için ciddi olabilir.

En yaygın belirtileri:

İshal
Kusma
Mide bulantısı
Karın ağrısıdır

Diğer semptomlar

Ateş
Baş ağrısı
Vücut ağrıları
Norovirüse maruz kaldıktan sonra genellikle 12 ila 48 saatte semptomlar gelişir ve çoğu kişi 1 ila 3 gün içinde iyileşir.

Norovirüs hastaları çoğu zaman kendilerini aşırı derecede hasta hissedebilir ve gün boyunca  bir çok kez kusabilir veya ishal olabilirler. Bu, özellikle küçük çocuklarda, yaşlı erişkinlerde ve diğer hastalıkları olanlarda dehidrasyona neden olabilir.

Dehidrasyon belirtileri:

Idrara çıkmada azalma
Ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı
Ayağa kalkıldığında baş dönmesi 
Dehidrate çocuklar  az göz yaşı ile ağlayabilir veya hiç gözyaşı olmayabilir. Olağandışı derecede uykulu veya mızmız olabilirler.

Norovirus oldukça bulaşıcı bir virüstür. Herkese bulaşabilir ve hasta edebilir. Hayatınızda bir çok kez norovirüs hastalığına yakalanabilirsiniz çünkü birçok farklı norovirüs çeşidi vardır. Bir çeşit norovirüs ile enfekte olmanız sizi diğer türlere karşı korumaz.

Virüs henüz kendinizi hasta hissetmeden önce ve hastalık iyileştikten sonra 2 hafta süreyle  dışkıda  bulunur.  Hastalığın başladığı an ve iyileştikten sonraki birkaç gün bulaştırıcılığın en yüksek olduğu zamanlardır.

Enfekte kişilerin dışkısı veya kusması ile bulaşmış herhangi bir şey kazara herhangi bir şekilde ağızdan alınırsa enfeksiyon bulaşır. Bu genellikle:
Norovirüs ile kontamine besinleri yemek veya suları içmek,
Norovirüs ile kirlenmiş yüzeylere veya nesnelere dokunmak ve parmaklarınızı ağzınıza temas ettirmek
Norovirüs ile enfekte olmuş birisiyle temasa geçmek (örneğin, yediği yemeği paylaşmak veya aynı kaptan yemek)
Norovirus, bakım evleri,  okullar ve yolcu gemileri gibi kapalı mekanlarda hızla yayılabilir. Çoğu Norovirüs salgınları Kasım'dan Nisan'a kadar gerçekleşir.
Norovirus, kirlenmiş yiyeceklerden kaynaklanan hastalık ve salgınların önde gelen nedenidir. Bu salgınların çoğu restoran gibi yiyecek servisi ortamlarında görülür. Enfeksiyonu olan çalışanların yemekleri veya servisi hazırlarken çiğ meyve ve sebze veya pişirilmiş gıdalara çıplak elle dokunmaları bu gıdalara norovirus bulaşmasına neden olur. 

Korunma:

Ellerinizi sabun ve su ile iyice yıkayın.Özellikle tuvaleti kullandıktan ve çocuk bezi değiştirdikten sonra, ve yiyecek, hazırlama veya yiyecek taşımadan önce daima ellerinizi sabun ve su ile iyice yıkayın. El yıkamaya ilaveten alkol bazlı el temizleyicileri de kullanılabilir. Ancak sabun ve su ile yıkamanın yerine kullanılmamalıdır. 

Meyve ve sebzeleri yıkayın ve deniz ürünlerini iyice pişirin.Meyve ve sebzeleri hazırlamadan ve yemeden önce dikkatlice yıkayın. İstiridye ve diğer kabuklu deniz hayvanlarını yemekten önce iyice pişirin.

Norovirüslerin nispeten dirençli olduğunu unutmayın. 60° C'ye kadar  sıcaklık ve kabuklu deniz hayvanlarını pişirmek için kullanılan hızlı buharlı yöntemler işe yaramayabilir.

Norovirüs ile kontamine olduğunu düşündüğünüz gıdaları atın.

Hasta bebek ve çocukları, yiyeceklerin işlendiği ve hazırlandığı alanlara yaklaştırmayın.

Hastalandığınızda, hasta olan diğer insanlara yemek hazırlamayın ya da bakım yapmayın. Belirtiler geçtikten sonra en az 2 gün boyunca bulaştırıcı olabileceğinizi unutmayın.

Norovirüs hastalığına yakalanmış yiyecek sektörü çalışanları belirtiler geçtikten en az 48 saat çalışmamalıdırlar. 

Kirlenmiş yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin. Kirlenmiş yüzeyleri derhal temizleyin ve dezenfekte edin. 1000-5000 ppm konsantrasyonda klorlu çamaşır suları veya diğer dezenfektanları kullanın.

Çamaşırları iyice yıkayın. Kusmuk veya dışkı bulaşmış olabilecek giysi veya çarşafları derhal çıkarın ve yıkayın. kirli eşyaları tutarken tek kullanımlık eldiven kullanın.

Tedavi:

Norovirüs hastalığını tedavi edebilecek herhangi bir özel ilaç yoktur. Norovirus enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilemez, çünkü  bakteriyel değil viral bir enfeksiyondur.

Kusma ve ishalle kaybolan sıvıyı yerine koymak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Bu su kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.

Spor içecekleri ve kafeinsiz, alkol içermeyen diğer içecekler hafif dehidrasyona yardımcı olabilir. Ancak, bu içecekler önemli besin ve minerallerin yerini alamaz. Oral rehidrasyon sıvıları hafif dehidrasyon için  faydalıdır.

Dehidrasyon ciddi sorunlara da neden olabilir. Şiddetli dehidrasyon, damar yoluyla verilen sıvılarla (intravenöz veya IV sıvı) tedavi gerektirebilir. Hastanın aşırı susuz kaldığını düşünüyorsanız, doktorunuzu arayın.

Kaynak: https://www.cdc.gov/norovirus/

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol