Flaş Haber
Kapat

Herhangi Bir Nedene Bağlı Olarak Gözlerden Bir Tanesinin Görevini Yerine Getirememesi: Göz Tembelliği

Ambliyopi yani bilinen adıyla göz tembelliği gözlerden bir tanesinin herhangi bir nedenden dolayı işlevini yerine getirememesi ve sonucunda da görme kayıplarının olması durumudur. Günümüzde bu göz tembelliği problemine katarakt, kornadaki kırılma problemleri ve göz kapağı düşüklüğü gibi nedenlerden dolayı yaygın bir şekilde görülmektedir.

Herhangi Bir Nedene Bağlı Olarak Gözlerden Bir Tanesinin Görevini Yerine Getirememesi: Göz Tembelliği

Ambliyopi yani bilinen adıyla göz tembelliği gözlerden bir tanesinin herhangi bir nedenden dolayı işlevini yerine getirememesi ve sonucunda da görme kayıplarının olması durumudur. Günümüzde bu göz tembelliği problemine katarakt, kornadaki kırılma problemleri ve göz kapağı düşüklüğü gibi nedenlerden dolayı yaygın bir şekilde görülmektedir.

Admin
Admin
28 Temmuz 2020 Salı 04:21
313 Okunma
Herhangi Bir Nedene Bağlı Olarak Gözlerden Bir Tanesinin Görevini Yerine Getirememesi: Göz Tembelliği

Göz tembelliği problemi yaygın olarak erken yaşlarda meydana gelen bir problemdir. Özellikle hastaların birçoğu ilk 7 yaş içerisinde bu göz tembelliği problemine yakalanmıştır. Göz tembelliği yaşayan kişilerde tek bir göz sürekli hareket halinde olur ve dışarı-içeri doğru girip çıkabilir. Yaygın olarak tek gözde görülse de nadiren de olsa her iki gözün etkilendiği hastalar da mevcuttur.

Eğer göz tembelliği problemi ilk 7 yaş içerisinde ortaya çıkmışsa ve en erken sürede tanı konulmuş ise yapılacak müdahaleler ile hastalığın kalıcı olarak iyileşme olasılığı oldukça yükselir. Ancak yaşın ilerlemesiyle tedavide başarı oranı büyük oranda azalır ve tedavi edilse bile büyük oranda kendini tekrarlama olasılığına sahiptir. Eğer yetişkin yaşlarda bu göz tembelliği problemi meydana gelirse tedavi neredeyse mümkün olmayacak bir hale gelmektedir. Tedavide ise esas amaç kusurlu gözü açık bırakıp sağlam gözü kapatarak göz tembelliği probleminin ortadan kaldırılması yönündedir. Göz tembelliği hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bütün soruların cevabına yazımızın devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Göz Tembelliğinin Nedenleri Nelerdir ?

Göz tembelliği birçok nedene bağlı olarak gelişebildiği gibi çeşitli risk faktörleri tarafından da tetiklenebilmektedir.

Göz tembelliği yaşayan kişilerde yapılan incelemelerde görme yollarında meydana gelen bir işlev bozukluğunun olduğu fark edilmiştir. Bu duruma birçok neden sebep olabilmektedir. Bunlar;

Gözün hareketini sağlayan kaslarda meydana gelen kısalıklar şaşılığa neden olabilmektedir. Kısalan göz kasları nedeniyle gözler aynı anda hareket edemezler ve göz tembelliği problemi ortaya çıkar.

Eğer bireyde yaygın görülen göz hastalıklarından olan katarakt veya göz kapaklığı gibi bir hastalık varsa bu durum yaygın bir şekilde göz tembelliğine neden olabilmektedir. Özellikle katarakt hastalığı zamanla gözde kapanma problemlerini meydana getirebileceği için yaygın bir şekilde göz tembelliğine neden olabilmektedir.

Bunların yanı sıra gözde meydana gelen kırma kusurları da (miyop, astigmat ve hipermetrop) gibi problemler de göz tembelliğine neden olabilmektedir. Bu hastalıkların göz tembelliğine neden olabilmesi için iki göz arasındaki numara farkının oldukça fazla olması gerekmektedir. Eğer iki göz arasındaki numara farkı fazla değil ise göz tembelliği görülmemektedir.

Göz tembelliği problemi yaşayan kişiler sıklıkla göz tembelliği nasıl tedavi edilir gibi sorular sorabilmektedirler. Buna kesin bir cevabın verilebilmesi için göz tembelliğinin neye bağlı olarak geliştiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Göz Tembelliğinin Belirtileri Nelerdir ?

Göz tembelliği yaşayan kişilerde birçok belirti ve bulgu ortaya çıkabilir ve dışarıdan kolaylıkla fark edilebilmektedir. İşte göz tembelliğinde görülen belirti ve bulgular;

  1. Kafaya bir yere eğerek görme çabası
  2. Gözlerde dışarıya doğru veya içeriye doğru kayma
  3. İki gözün aynı hareketleri senkronize bir şekilde yapamaması
  4. Gözü kısarak veya kapatarak görme çabası
  5. Mesafe kavramında algı bozukluğu gibi belirtiler göz tembelliğinde yaygın bir şekilde görülmektedir.

Göz Tembelliğinin Tedavisi Nasıldır ?

Göz tembelliği tedavisi erken yaşlarda yapıldığında büyük bir başarı oranına sahipken ilerleyen yaşlarda tedaviye başlandığında başarı oranı büyük oranda azalan bir hastalıktır.

Göz tembelliği tedavisinde hangi tedavi yöntemlerinin uygulanacağı ve planlanacağı göz hastalıkları hastaneleri doktorları tarafından hastalığın altta yatan nedenine ve görme kaybı oranına göre planlanmaktadır.

Göz tembelliği tedavisinin asıl amacı sağlam gözü kapatarak tembel gözün çalışmasını sağlamaktır. Bu amaçla da kapama tedavileri adı verilen yöntemler ile sağlam gözün üzeri çeşitli bantlar ile, damlalar ile veya filtreler ile kapatılır ve tembel gözün çalışması uyarılır. Bunun yanı sıra tembel gözün daha iyi çalışabilmesi için resim yapma, yakın nesneler ile uğraşma veya kitap okuma gibi uygulamalar da uzman doktorlar tarafından önerilmektedir.

Göz tembelliği hastalığında cerrahi yöntemlere başvurulmaz ancak göz tembelliği katarakt veya şaşılık gibi görme problemlerinden dolayı görülüyor ise altta yatan bu nedenlere yönelik cerrahi tedavi planlamaları yapılabilir ve hasta iyileştirilebilir. Ancak göz tembelliği direkt olarak cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilen bir hastalık değildir.

Son Güncelleme: 28.07.2020 04:41
Anahtar Kelimeler:
AmbliyopiGöz Rembelliği
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol