Flaş Haber
Kapat

Beyaz saç artmış kalp hastalığı riskinin habercisi mi?

EuroPrevent 2017'de sunulan araştırmaya göre beyazlamış saçlar erkeklerde kalp rahatsızlığı riskini arttırıyor.

Beyaz saç artmış kalp hastalığı riskinin habercisi mi?

EuroPrevent 2017'de sunulan araştırmaya göre beyazlamış saçlar erkeklerde kalp rahatsızlığı riskini arttırıyor.

Admin
Admin
08 Nisan 2017 Cumartesi 22:54
2003 Okunma
Beyaz saç artmış kalp hastalığı riskinin habercisi mi?

Malaga, İspanya - 8 Nisan 2017: EuroPrevent 2017'de sunulan araştırmaya göre beyazlamış saçlar erkeklerde kalp rahatsızlığı riskini arttırıyor.

Mısır Kahire Üniversitesi'nden  kardiyolog Dr Irini Samuel, " Yaşlanma kaçınılmaz bir koroner risk faktörü , dermatolojik belirtilerle ilişkili  ve artan risk sinyali verebiliyor" "Kardiyovasküler hastalık sürecinde erken müdahale edebilmemiz için kutanöz risk belirtileri konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor." diyor.

Ateroskleroz ve saç beyazlaması bozulmuş DNA onarımı, oksidatif stres, inflamasyon, hormonal değişiklikler ve fonksiyonel hücrelerin yaşlanması gibi benzer mekanizmaları paylaşıyor. Bu çalışma, koroner arter hastalığı olan hastalarda saçlardaki beyazlamanın yaygınlığını ve hastalığın bağımsız bir risk belirleyicisi olup olmadığını değerlendirmiştir.

Bu çalışma, koroner arter hastalığı şüphesi ile çok kesitli bilgisayarlı tomografi (BT) koroner anjiyografi yapılan 545 erişkin erkeği kapsayan prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Hastalar, koroner arter hastalığının bulunup bulunmadığına veya gri / beyaz saç miktarına göre alt gruplara ayrıldı.

Gri saç miktarı saç beyazlama skoru kullanılarak derecelendirildi: 1 = saf siyah saç, 2 = beyazdan daha fazla siyah, 3 = siyah beyaza eşit, 4 = siyahdan daha fazla beyaz ve 5 = saf beyaz. Her hastanın derecesi iki bağımsız gözlemci tarafından belirlendi.

Veriler, hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, dislipidemi ve aile öyküsü olan koroner arter hastalığı gibi geleneksel kardiyovasküler risk faktörleri üzerine eklendi.

Araştırmacılar, yüksek saç beyazlama skorunun (grade 3 veya daha fazla), kronolojik yaş ve belirlenmiş kardiyovasküler risk faktörlerinden bağımsız olarak artmış koroner arter hastalığı riski ile ilişkili olduğunu buldular. Koroner arter hastalığı olan hastalarda, koroner arter hastalığı bulunmayan hastalardan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek saç beyazlama skoru ve daha yüksek koroner arter kalsifikasyonu vardı.

Çok değişkenli regresyon analizinde, yaş, saç beyazlatma skoru, hipertansiyon ve dislipidemi, aterosklerotik koroner arter hastalığının varlığının habercileriydi. Yalnızca yaş, saçın beyazlamasından bağımsız bir habercisidir.

Dr. Samuel, "Ateroskleroz ve saç beyazlaması benzer biyolojik yollarla ortaya çıkıyor ve her ikisinin görülme oranı yaşla birlikte artıyor. Bulgularımız, kronolojik yaştan bağımsız olarak saç beyazlamasının biyolojik yaşı gösterdiğini ve artmış kardiyovasküler riskin bir uyarı işareti olabileceğini gösteriyor. " diyor.

Dr Samuel koroner arter hastalığı riski yüksek olan asemptomatik hastaların koruyucu tedavi başlatarak erken kardiyak olaylardan kaçınmak için düzenli check-up yaptırmaları gerektiğini söyledi.

"Saç beyazlamasına neden olan genetik ve muhtemel kaçınılabilir çevresel faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmek için dermatologlarla koordinasyon kurularak daha ileri araştırmalar yapilmasına ihtiyaç var"  "Diğer bilinen kardiyovasküler risk faktörleri bulunmayan hastalarda saç beyazlaması ile kardiyovasküler hastalık arasındaki ilişkiyi doğrulamak için erkek ve kadınları içeren daha geniş bir çalışma gereklidir." diye ekledi.

ve "Bulgularımızı doğrularsak, saç beyazlama değerlendirilmesi için skorlama sisteminin standardizasyonu, koroner arter hastalığının belirleyicisi olarak kullanılabilir" dedi.

Not:
EuroPrevent, önde gelen uzmanların araştırma ve paylaşım bilgilerini sunmak için uluslararası bir forumda bir araya geldikleri ESC'nin kayıtlı bir şubesi olan Avrupa Koruyucu Kardiyoloji Birliği (EAPC) yıllık kongresidir.
EuroPrevent 2017, İspanya'nın Malaga kentinde 6-8 Nisan tarihlerinde Palacio de Ferias y Congresos de Malaga'da (FYCMA) gerçekleşti.
Avrupa Kardiyoloji Derneği, 140'dan fazla ülkeden sağlık profesyonellerini bir araya getirerek kardiyovasküler tıbbın ilerletilmesi ve kişilerin daha uzun ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı oluyor.

Son Güncelleme: 08.04.2017 23:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol