Flaş Haber
Kapat

Pankreas kanserini bu kadar agresif kılan nedir?

FAU araştırmacıları, pankreas kanseri saldırganlığı için önemli faktörü keşfetti

Pankreas kanserini bu kadar agresif kılan nedir?

FAU araştırmacıları, pankreas kanseri saldırganlığı için önemli faktörü keşfetti

Admin
Admin
19 Nisan 2017 Çarşamba 00:35
584 Okunma
Pankreas kanserini  bu kadar agresif kılan nedir?

FAU araştırmacıları, pankreas kanseri saldırganlığı için önemli faktörü keşfetti

ERLANGEN ÜNİVERSİTESİ -NUREMBERG

    
Pankreas kanseri en agresif tümör tiplerinden biridir çünkü erken metastaz oluşturmaya başlar. Bununla birlikte kanserin kendisi genellikle geç keşfedilir. Bu da, yüksek bir hasta ölüm oranına neden olur. Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg'deki (FAU) araştırmacılar şimdi pankreas kanseri ve diğer malign tümör tiplerini neden bu kadar hızlı yayabildiklerini keşfettiler. Sonuçlar  ünlü Nature Nature Cell Biology dergisinde yayınlandı.

FAU araştırmacıları, Deneysel Tıp 1 Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Thomas Brabletz ve Dr. Marc Stemmler başkanlığında , Tıp Bölümü 5 - Hematoloji ve Onkoloji, Universitätsklinikum Erlangen Cerrahi Departmanı ve Genetik  Fen Fakültesi işbirliğiyle araştırmacılar, bu agresif tipteki tümörün embriyonik bir programın anahtar faktörünü aktive ettiğini keşfettiler. Zeb1 adı verilen bu faktör, erken embriyonik gelişim döneminde hücrelerin nasıl göç edip de hayatta kalacağını kontrol ediyor. Zeb1, normal, tamamen gelişmiş hücrelerde ise bloke edilir. Ancak faktör kanser hücrelerinde yeniden aktive edildiğinde ölümcül sonuçlar doğuruyor: Tümör hücreleri vücuda yayılıyor ve yeni çevrelerindeki değişen koşullara çabucak uyum sağlıyorlar. Daha sonra metastazlara dönüşebiliyorlar ve sekonder tümörler oluşturabiliyorlar. Kanser agresif bir ilerleme gösteriyor.

Bununla birlikte, eğer Zeb1 aktive edilmediyse, kanser hücreleri artık yeni çevreye bu kadar kolay adapte olamamıyor. Bu da, metastatik kapasiteyi önemli ölçüde düşüren pankreas kanseri varyantının gelişmesine neden oluyor. Bu mekanizma, agresif meme kanseri formları gibi diğer tümörlerde de gözlenmekte. Araştırmacılar, bu bulguların pankreas kanseri ve diğer agresif tümör tiplerinin metastazlarıyla mücadele için yeni tedavi stratejileri geliştirmeye yardımcı olacağını umuyorlar.

###

Orijinal yayın:

Angela M. Krebs, Julia Mitschke, Maria Lasierra Losada, Otto Schmalhofer, Melanie Boerries, Hauke ​​Busch, Martin Boettcher, Dimitrios Mougiakakos, Winfried Reichardt, Peter Bronsert, Valerie G. Brunton, Thomas H. Winkler, Simone Brabletz, Marc P. Stemmler Ve Thomas Brabletz. EMT aktivatörü ZEB1, hücresel plastisite için önemli bir anahtar faktördür ve pankreas kanseri metastazını teşvik eder. Nat Cell Biol, DOI 10.1038 / ncb3513 (2017).

Yorum:

M. A. Nieto. Haberler ve Görünümler: EMT programlarının kanser hücre yayılımındaki bağlam-spesifik rolleri. Nat Cell Biol, Cilt 19 (Mayıs 2017).

Kaynak: 

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-04/uoe-wmp041817.php ( erişim: 18.04.2017 )

Son Güncelleme: 02.05.2017 19:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol