Flaş Haber
Kapat

Baş Ağrısı

Başağrısı kafa içinde veya dışında duyuyu alan sinirlerin fazla uyarılması sonucunda olur.

Baş Ağrısı

Başağrısı kafa içinde veya dışında duyuyu alan sinirlerin fazla uyarılması sonucunda olur.

Admin
Admin
23 Mart 2017 Perşembe 13:15
2152 Okunma
Baş Ağrısı

Neden başımız ağrır?

Başağrısı kafa içinde veya dışında duyuyu alan sinirlerin fazla uyarılması sonucunda olur. Normalde yüze veya kafaya dokunulması sonucunda oluşan uyarıyı beyine ileten sinirleri veya beyin içindeki ağrı ileten yolları uyaran bir sorun başağrısı hissi uyarır. Ağrı birşeylerin yolunda gitmediğini beyine anlatan bir histir.

Kaç çeşit başağrısı vardır?

Başağrısı nedenleri esas olarak ikiye ayrılır. Birincisi altta yatan belirgin bir neden olmayanlar yani birincil başağrıları ve ikincisi başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan başağrıları yani ikincil başağrıları.

Birincil başağrısı yapan nedenlerin başında gerilim tipi başağrısı ve migreni saymak gerekir. Bunlar dışında birincil grupta küme başağrısı ve diğer nadir başağrısı tipleri de vardır. İkinci grup başağrıları ise altta yatan ve ortaya konabilen bir hastalıktan dolayı ortaya çıkan başağrılarıdır. Bu grupta başağrısı bir hastalık değil aslında bir belirtidir. Bu tip başağrılarına örnek olarak sinüzitler, diğer dahili hastalıkların seyrinde ortaya çıkan başağrıları (yüksek tansiyon, sinüzit, polisitemi gibi beyin kan akımını bozan bazı kan hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları, görme bozuklukları, dişten kaynaklanan ağrılar gibi), kafa içerisinde yer alan tümörler, beyin toplar damar tıkanıklıkları, beyin anevrizma kanamaları, beyin omurilik sıvısı dolaşım bozuklukları, damar iltihabının izlendiği vaskülitler, boyun hastalıkları, beyin enfeksiyonları ve menenjitler sayılabilir.

Başağrısı olan hastalar ne durumda bir doktora başvurmalıdır?

Başağrısının yanısıra aşağıdaki faktörlerin de olması altta yatan önemli bir sorunun olabileceğini düşundürmelidir ve ileri inceleme gereklidir:

  • Ani başlangıçlı (bomba patlar tarzda başlayan), hayat boyunca hissedilen en şiddetli başağrısı durumunda
  • Zaman içerisinde giderek artan şiddette başağrısının olması
  • Başağrısı ile birlikte herhangi bir nörolojik kaybın olması (görme kaybı, bir tarafta uyuşma ve güçsüzlük, çift görme, dengesizlik gibi)
  • Yeni başlayan başağrısı ile ateşin, özellikle de ense sertliğinin olması
  • 50 yaşından sonra başlayan yeni başağrıları
  • Kafa travması sonrası ilk bir ayda gelişen başağrıları
  • Boyun travması sonrasında gelişen tek taraflı özellikle nörolojik kaybın eşlik ettiği, boyun ağrısı ile birlikte oluşan başağrıları
  • Pozisyonla şiddeti değişen başağrıları (yatar pozisyonda azalan ayağa kalkınca artan başağrıları)

Kaynak: www.norolojiklinigi.info

Sayın Doç.Dr. Murat Kürtüncü ' nün izniyle yayınlanmaktadır.

Son Güncelleme: 23.03.2017 16:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol