Flaş Haber
Kapat

Gaz şikayetleri

Yediğimiz yiyeceklere bağlı olarak hepimiz zaman zaman artan, zaman zaman azalan gaz şikayeti yaşarız.

Gaz şikayetleri

Yediğimiz yiyeceklere bağlı olarak hepimiz zaman zaman artan, zaman zaman azalan gaz şikayeti yaşarız.

Admin
Admin
15 Nisan 2017 Cumartesi 16:59
3968 Okunma
Gaz şikayetleri

Yediğimiz yiyeceklere bağlı olarak hepimiz zaman zaman artan, zaman zaman azalan gaz şikayeti yaşarız. Gaz sindirim sistemimizdeki havadır. Bu havayı ya ağız yolu ile geğirerek veya rektumdan yellenerek çıkarırız. Mide veya bağırsağımızda fazla gaz olursa bu şişkinliğe veya yellenmeye sebep olabilir.

Bağırsak gazlarını temel olarak hidrojen, azot ve karbon dioksitten oluşan kokusuz gazlar oluşturur. Bunlara ek olarak insanların yaklaşık üçte birinde başka bir gaz da oluşur: metan. Niçin bazı insanların diğerlerinden fazla metan ürettiği henüz belirsizdir. Bağırsaklarda oluşan metan gazı anal sfinkter üzerinde baskı yapar ve artan baskı sonucu rektumdan gaz çıkışı olur ( yellenme).

Bağırsak gazlarının kokulu olmasının sebebi ise kükürttür. Bu nedenle, sarımsak, soğan, pırasa, brokoli, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası gibi kükürt oranı yüksek olan gıdaların yenilmesi kötü kokulu barsak gazlarına neden olabilir.

Normal şartlarda herkezin gazı olur. Ancak çok fazla hava yutulduğunda veya bazı gıdalar yendiğinde ( örneğin lifli gıdalar ) gaz şikayetlerini arttırır. En sık görülen gaz şikayetleri arasında geğirme, yellenme, şişkinlik ve karında ağrı veya rahatsızlık vardır. Gaz belirtileri kişiden kişiye değişir.

  • Geğirme: Arada bir, özellikle yemek sırasında ve yemekten sonra normaldir.Çok fazla geğiriyorsanız, çok fazla hava yutmuş olabilirsiniz ve bu hava mideye girmeden önce çıkarılmaktadır.
  • Yellenme: Günde 13 ila 21 kez yellenmek normaldir.
  • Şişkinlik: Şişkinlik karında dolgunluk veya şişme hissidir. Şişkinlik genellikle yemek sırasında veya sonrasında ortaya çıkar.
  • Karında ağrı veya rahatsızlık
  • Gaz normalde bağırsaklarınıza geçmediğinde karnınızda ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Eğer gaz semptomları sizi rahatsız ediyor, belirtiler aniden değişiyor, kabız, ishal veya kilo verme gibi diğer semptomlarınız varsa doktora başvurmalısınız.

Gaz şikyayetlerinin iki doğal sebebi vardır. Ağızdan yutulan hava ve kalın bağırsakta bulunan bakterilerin sindirilmemiş gıdaları parçalaması sonucu ortaya çıkan gazlar. Normalden fazla hava yutulması veya bazı yiyecekleri yemek gaz şikayetlerini arttırır.

Normal şartlarda hepimiz yemek yer ve içerken bir miktar hava yutarız. Ancak sakız çiğnediğimizde, sodalı içecekler tükettiğimizde, sigara içtiğimizde, çok hızlı yiyip içtiğimizde, gevşek diş protezi kullandığımızda daha fazla hava yutarız.

Mide ve ince bağırsağımız, yiyeceklerimizdeki karbonhidratlardan bazılarını (şekerler, nişastalar ve lif) tamamen sindiremez. Sindirilmeyen karbonhidratlar bolca bakteri içeren kalın bağırsağınıza geçer. Sindirilmeden kalın bağırsağa geçen bu besin artıkları burada sayısız mikroplar tarafından gıda olarak kullanılırlar. Bu bakteriler  enfeksiyonların bazı türlerini vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı antikorların üretimi için gerekli bazı vitaminlerin oluşumu ve emilimi gibi sağlık için çok önemli fonksiyonları yerine getirirler. Ancak sindirilmeden kalın barsağa geçen besinler ile barsak bakterilerinin girdiği etkileşim sonucu gaz açığa çıkar. 

Gaza neden olabilecek gıdalar, içecekler ve ürünler için bazı örnekler şunlardır:

Kuru fasulye, nohut, mercimek, enginar, kuşkonmaz, brokoli, brüksel lahanası, lahana, karnıbahar, mantar, soğan, elma, şeftali, armut, kepekli buğday, peynir, dondurma, yoğurt, elma, armut suyu, sodalı içecekler, yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren içecekler, süt, sorbitol, mannitol ve ksilitol ile tatlandırılmış ürünler, sakız.

Fazla gaza neden olan veya gaz semptomlarını artıran hastalıklar

Bazı hastalıklar normalden daha fazla gaz oluşumuna veya gazınız olduğunda daha fazla şikayete neden olabilir:

İnce barsakta bakteri çoğalması: İnce barsaktaki bakterilerin sayısındaki artış veya  bakteri türünün değişmesi ekstra gaz üretebilir ve ayrıca ishal ve kilo vermeye neden olabilir. İnce barsakta bakteri artışı çoğu zaman diğer durumların bir komplikasyonudur.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS):Karın ağrısı veya huzursuzluğu ile birlikte görülen  bağırsak hareket düzeninizdeki değişiklikleri de içeren bir grup semptomdur. IBS bağırsaklarınızda gaz hareketini etkileyebilir. Normal gaz miktarlarında bile duyarlılığın artması nedeniyle şişkinlik hissedebilirsiniz.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH):Mide içeriği özofagusa geri aktığında oluşan kronik bir durumdur. GÖRH'ı olan insanlar aşırı geğirebilirler.

Karbonhidratları sindirmekle ilgili problemler:

Laktoz intoleransı, süt veya süt ürünlerini yedikten veya içtikten sonra şişkinlik, gaz veya diyare gibi sindirim belirtileri oluşur.

Fruktoz intoleransı, fruktoz içeren gıdaları tükettikten sonra şişkinlik, gaz veya ishal gibi sindirim belirtileri oluşur.

Çölyak hastalığı: Buğday, çavdar, arpa ve dudak parlatıcısı gibi bazı kozmetik ürünlerinde bulunan ve gluten adı verilen bir proteini vücudun tolere edemediği bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Çölyak hastalığınız varsa, gluten ince bağırsağınızın duvarlarına zarar verir.

Bağırsaklarda gazın nasıl hareket ettiğini etkileyen hastalıklar: Damping sendromu, abdominal adezyonlar, abdominal herniler ve bağırsak tıkanıklığına neden olabilecek kolon kanseri gibi durumlar gazın bağırsaktaki hareketini etkileyerek gaz ve şişkinlik sorunlarına yol açabilir.

Aşırı gaz şikayetlerini nasıl azaltabilir veya önleyebilirim?

Daha az hava yutun: Daha yavaş yiyin, sakız ve sert şekerlemelerden kaçın ve pipet kullanmayın. Diş protezi kullanıyorsanız, protezin doğru şekilde oturduğundan emin olun.

Sigarayı bırakın: Eğer içiyorsanız, sigarayı bırakın. 

Diyetinizi değiştirin:Gaz şikayetlerini azaltmak için, daha az miktarlarda, daha sık yemek yemek ve gaz yapan gıdalardan daha az yemek işe yarayabilir.

Ilaç: Simetikon, laktoz tablet veya damlaları ancak doktorunuzun önerisiyle kullanın. Doktorunuz, özellikle bağırsak bakterilerinde aşırı artış veya irritabl bağırsak sendromunuz varsa, gaz veya gaz semptomlarını azaltmaya yardımcı olacak ilaçlar önerebilir.

Yararlanılan kaynaklar: 

http://www.hayretedeceksin.com/yasam/sagl-k/33-kuru-fasulye-neden-gaz-yapar ( erişim: 15/04/2017  17:00 )

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gas-digestive-tract  ( erişim: 15/04/2017  17:00 )

Resim Telif hakkı: sifotography / 123RF Stok Fotoğraf


 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol