Flaş Haber
Kapat

Hırıltılı Solunum

Hışıltılı yada hırıltılı solunum nefes alıp verme esnasında akciğerlerden kedi hırıltısına benzer bir sesin ya da bazı hastalarda daha müzikal karakterde ıslık ya da düdük sesine benzer bir sesin duyulmasıdır.

Hırıltılı Solunum

Hışıltılı yada hırıltılı solunum nefes alıp verme esnasında akciğerlerden kedi hırıltısına benzer bir sesin ya da bazı hastalarda daha müzikal karakterde ıslık ya da düdük sesine benzer bir sesin duyulmasıdır.

Admin
Admin
23 Mart 2017 Perşembe 14:45
7830 Okunma
Hırıltılı Solunum

Hışıltılı yada hırıltılı solunum nefes alıp verme esnasında akciğerlerden kedi hırıltısına benzer bir sesin ya da bazı hastalarda daha müzikal karakterde ıslık ya da düdük sesine benzer bir sesin duyulmasıdır. Bu ses hastayı muayene eden hekim tarafından stetoskop ile dinleme sırasında duyulabildiği gibi hasta ve çoğu kez aynı odada bulunan hasta yakını tarafından da rahatlıkla duyulabilir.   Koyu yapışkan bir balgam, ödem, tümör dokusu gibi nedenlerle daralmış havayollarından (yani bronşlardan) geçen sesin yüksek akım hızına ulaşması nedeniyle ortaya çıkan bu ses, birçok akciğer hastalığında görülmektedir. Astım , KOAH gibi tıkayıcı akciğer hastalıklarında daha çok nefes verme sırasında havayollarının daralması ile oluşurken üst hava yollarının tümör ya da yabancı cisim ile daralması halinde çoğunlukla nefes alma sırasında oluşur.Yine tüm bronş sistemini ilgilendiren tıkayıcı hastalıklarda her iki akciğerde yaygın olarak duyulan bu seslerin sadece akciğerin belirli alanında lokalize olarak duyulması o bölgeye giden bir bronşun tümör ve benzeri yer kaplayıcı bir lezyonla daralmış olabileceğini akla getirmelidir.  

Hışıltılı solunuma neden olan hastalıklar

  • Tıkayıcı (Obstrüktif) akciğer hastalıkları: Astım, KOAH, Kronik bronşit, bronşektazi, 
  • Enfeksiyonlar: Akut bronşit, üst solunum yollarında darlığa neden olan enfeksiyonlar, 
  • Hava yollarını daraltan bronş içi yer kaplayıcı hastalıklar veya hava yollarına dıştan bası yaparak daralmaya neden olan yer kaplayıcı lezyonlar: Bronş kanseri ,  
  • Akciğer absesi, bronş içinde yabancı cisim bulunması, bronş içi iyi huylu tümörler, aşırı büyümüş tiroid (guatr) bezinin ana hava yoluna baskı yaparak onu daraltması, bronş tüberkülozu,  
  • Üst havayollarında daralmaya neden olan hastalıklar: Gırtlak kanseri, Gırtlak tüberkülozu, nazofarenks tümörleri.  

Kaynak: www.akcigerim.com

Sn. Doç.Dr. Benan Çağlayan'ın izni ile yayınlanmaktadır.

Son Güncelleme: 23.03.2017 14:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol