Flaş Haber
Kapat

Pelvik ağrı

Pelvik ağrı özellikle kadınlarda karın alt bölümü, kasıklar ve genital bölgedeki ağrılara verilen genel addır.

Pelvik ağrı

Pelvik ağrı özellikle kadınlarda karın alt bölümü, kasıklar ve genital bölgedeki ağrılara verilen genel addır.

Admin
Admin
18 Nisan 2017 Salı 00:50
5010 Okunma
Pelvik ağrı

Pelvik ağrı özellikle kadınlarda karın alt bölümü, kasıklar ve genital bölgedeki ağrılara verilen genel addır. 6 aydan fazla süren ve yaşam kalitesini etkileyen pelvik ağrılar kroniktir ve tıbbi yardım gerektirir.

Pelvik ağrı belirtileri kadından kadına değişir. Pelvik ağrı, işe gitmek, egzersiz yapmak veya cinsel ilişkiye girmek gibi normal aktiviteleri engelleyecek kadar şiddetli olabilir.

Kadınlar pelvik ağrıyı çeşitli şekillerde tanımlarlar. Pelvik ağrı sabit olabilir veya gelip gidebilir. Belirli bir noktada hissedilen keskin ve bıçak batarmış gibi bir ağrı veya yaygın künt bir ağrı olabilir. Bazı kadınlar menstrüel dönemlerinde pelvik ağrı çekerler. Bazı kadınlar tuvalete gittiklerinde bazıları ağır bir şey kaldırırken ağrı hissederler. Bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında veya  tampon takarken vulvodini olarak adlandırılan vulva'da (dış genitaller) ağrılar yaşarlar.

Amerika Birleşik Devletleri'nde doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık% 15'inde en az 6 ay süren pelvik ağrı görülmektedir. Bunların da yaklaşık% 15'i işlerini kaybedecek kadar ağır ağrıya sahiptir.

Pelvik ağrıların kesin nedenleri henüz bilinmiyor. Genellikle, pelvik ağrı, pelvik bölgedeki organlardan birinde bir sorun olabileceğini işaret eder. Bu organ uterus (rahim olarak da adlandırılır) olabileceği gibi  bağırsak veya mesane gibi diğer organlar  olabilir. Ağrı aynı zamanda bir enfeksiyon semptomu olabilir.

Pelvik ağrının şiddeti, sebep olan olayın boyutu ile her zaman uyuşmaz. Anormallik boyutu küçük olsa da, çok fazla ağrı yaşatabilir.

Aşağıdaki sağlık sorunları pelvik ağrıya neden olabilir veya pelvik ağrıya katkıda bulunur:

 • Karın içi yapışıklıklar: Adezyon, karın içi organlar arasında veya organlar ile karın duvarı arasında oluşan ve vücut hareket ettikçe kolayca kaymalarını önleyen doku bantlarıdır. Cerrahi veya pelvik inflamatuar hastalık gibi enfeksiyonların bir sonucu olarak oluşabilirler.
 • Endometriozis. Bu durum, normal şartlarda rahim içinde büyüyen dokuların  rahim dışında pelvisin başka bir yerinde (örneğin yumurtalıklar,fallop tüpleri) büyüdüğünde ortaya çıkar. Endometriozisin en yaygın iki belirtisi ağrı ve infertilitedir.
 • İnterstisyel sistit / ağrılı mesane sendromu.Bu sendrom mesane ağrısı ve sık ve acil idrara çıkma ihtiyacına neden olur. Ağrı mesanede veya uretrada yanma veya batıcı bir ağrı tarzında olabilir.
 • İrritabl bağırsak sendromu. Bu sendrom, ağrıya, şişkinlik, kabızlık veya ishale neden olabilen bir sindirim problemidir. Araştırmacılar, henüz irritabl bağırsak sendromu için spesifik bir neden bulamamışlardır, ancak bazı hastalarda stres veya belirli gıdalar semptomları tetikleyebilir.
 • Pelvik taban bozuklukları. Bu bozukluklar, tüm pelvik organları tutan kaslar ve bağ dokular zayıflarsa ya da yaralanma olursa ortaya çıkar. Bazen hastalık spazmlara veya pelvik taban kas tonusunda bir artışa neden olur. Pelvik taban rahatsızlıkları, rahatsızlık ve ağrıya neden olabildiği gibi, mesane kontrolü ile ilgili sorunlara  da neden olabilir.
 • Uterin fibroidler, kas hücrelerinden ve rahim duvarının içinde ve çevresinde büyüyen diğer dokulardan oluşan kanserli olmayan tümörlerdir. Ağır veya ağrılı menstruel dönemler, seks sırasında ağrı ve bel ağrısı gibi belirtiler oluşturur.
 • Vulvodini.Dış genital organların ağrı ya da rahatsızlıdır. Vulva'nın yanması, batması, kaşınması veya çürümesine neden olabilir.

Pelvik ağrının aynı anda birden fazla sebebi olabilir.

Pelvik ağrı nasıl teşhis edilir?

Hastalık hikayesi ve fizik muayene sonrası doktorunuz pelvik ağrı nedeninin teşhisine yardımcı olmak için ek testler isteyebilir. Bu testler:

 • Kan tahlili veya idrar testi gibi laboratuar testleri
 • Pelvik ultrason, 
 • Pelvik laparoskopi, 
 • Pelvis MR, (manyetik rezonans görüntüleme) 
 • Sistoskopi
 • Kolonoskopi

Pelvik ağrının sebebinin bulunması zor olabilir ve zaman alabilir. Bazen  birden fazla doktora danışmak gerekebilir. Bazen ağrının nedeni bulunmaz. Ancak nedenin bulunamaması  kadının duyduğu ağrının gerçek olmadığı veya tedaviye gerek olmadığı anlamına gelmez. Ağrıyı tetikleyen şeyleri anlamak da yararlı olabilir.

Pelvik ağrı nasıl tedavi edilir?

Tedavi pelvik ağrıya, ağrının ne kadar yoğun olduğuna ve ağrının ne sıklıkta meydana geldiğine bağlıdır. Hiçbir tedavi yaklaşımının tüm vakalarda diğerlerinden daha iyi olduğu gösterilememiştir.Bazı tedavi seçenekleri şunlardır:

İlaçlar. Pelvik ağrı tedavisinde birçok ilaç kullanılır. Bunlar, yutulan veya enjekte edilen ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve antidepresanlardır.

Hormonal tedavi. Hormonlar, endometriozis ve menstrüasyon ile ilgili ağrıya yardımcı olabilir. Bunlar, doğum kontrol hapları, gonadotropin salınım hormonu enjeksiyonları veya hormonlu intrauterin cihazlar gibi, tedavileri içerir. Pelvik ağrı için kullanılan hormonal tedavi, menopoz belirtilerini tedavi etmek için kullanılan hormon tedavisi ile aynı değildir.

Yaşam tarzı değişikliklerİ. Bazı kadınların ağrısına diyetteki değişiklikler, postürün değiştirilmesi ve düzenli fiziksel aktivite yardımcı olabilir.

Fizik Tedavi. Kas ve bağ dokusu ağrısı gibi bazı ağrı türleri fizik tedaviye iyi yanıt verir. Bu tedavi, masaj, germe, güçlendirme veya pelvik kasları rahatlatmak veya kontrol etmeyi öğretmek gibi yöntemleri içerir.

Cerrahi. Bazen karın içi yapışıklıkları, miyomları ve / veya endometriyozu tedavi edebilmek için cerrahiye ihtiyaç olabilir. Bu gibi durumlarda, ameliyat pelvik ağrıyı azaltabilir veya hafifletebilir. Bazı hastalarda ağrıya müdahale etmek için sinirleri kesmek için ameliyata başvurulabilir, ancak bu ağrı ameliyatları genellikle başarılı değildir. Ağrı nedenine bağlı olarak, bazen doktorlar histerektomi (rahimin çıkarılması) önerebilir.

Danışmanlık. Danışmanlık ya da "konuşma terapisi", ağrı tedavisinde yardımcı olabilir. Aslında, konuşma terapisi, medikal tedavi ile kombine edildiğinde, bazı semptomları iyileştirmek için tek başına medikal tedaviye göre daha yararlıdır.

Bazı kadınlar, ağrılarını tedavi etmek için alternatif tıp yöntemlerini denemektedirler. Bu tedavilerle ilgili henüz yeterli araştırma yoktur. Ancak bazı durumlarda alternatif tedaviler yardımcı olabilir. Örneğin, aşağıdaki yaklaşımlar menstrüel ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir:

 • Vitamin B1 veya magnezyum takviyeleri
 • Akupunktur, akupressür ve sinir stimülasyon tedavileri

Ağrınızı gidermek için alternatif bir ürün veya terapi denemeyi düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Diyet takviyelerinin kullandığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğini veya doğru kullanılmadığında sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

Pelvik ağrı ile ruhsal sağlık arasındaki ilişki karmaşıktır. Uzun süren pelvik ağrıları olan pek çok kadının  depresyon ya da anksiyetesi vardır, ancak aradaki bağlantı henüz  iyi anlaşılmamıştır. Örneğin uzun süreli ağrı depresyona neden olabilir, fakat depresyon da ağrıya neden olabilir veya mevcut ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Pelvik ağrıları olan kadınların cinsel ya da fiziksel istismar öyküsü olma oranları daha yüksektir. Sürekli pelvik uyku sorunları, cinsel sorunlar, ilişkide stres ve iş yerinde ve evde sorunlara neden olabilir.

Pelvik ağrı hamile kalma yeteneğini etkiler mi?

Pelvik ağrıya sebep olan bazı durumlar gebe kalma zorluğu da oluşturabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Endometrioz. Endometriozisi olan kadınların% 30 ila% 50'si hamile kalamaz, endometriozis kadın kısırlığının en önemli üç nedeninden biridir.
Pelvik yapışıklıklar. Yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya rahimde oluşan yapışmalar, gebe kalmayı zorlaştırır veya imkansız hale getirebilir.
Uterin myomlar. Miyomlu kadınların çoğunun doğurganlık sorunu yoktur ve hamile kalabilirler. Ancak miyom rahim boşluğunda yer alıyorsa, erken gebelik kaybı riski ile karşı karşıya kalabilir. Miyomlu bazı kadınlar doğal olarak gebe kalamayabilir, ancak infertilite tedavisindeki ilerlemeler bazılarının hamile kalmasına yardımcı olabilir.
Pelvik ağrı tedavisinde kullanılan bazı yöntemler hamilelik kabiliyetini de etkileyebilir. Örneğin, endometriyozu tedavi etmek için genellikle hormonal doğum kontrolü kullanılır. Diğer tedavilerden faydalanamayan hastalarda bir seçenek olarak kullanılan histerektomi gebeliği imkansız kılar. 

Kaynak:
https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pelvicpain/conditioninfo/Pages/causes.aspx (erişim 18.04.2017  00:41)

Telif hakkı: bbtreesubmission / 123RF Stok Fotoğraf

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
filiz 2017-09-18 01:39:35

interstisyel sistit konusunda Türkiye'de uzmanlaşmış doktor isimlerini öğrenmek istiyorum çoğu ürolog bilmiyor deneme yanılma yolu ile tedavi uygulamak istiyorlar ...dünyada tedavisi olmayan bir hastalık ama yeni bilgiler varsa bilmek istiyorum ...teşekkürler ...24 saat ağrı çekiyorum yardımcı olurmusunuz.