1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Göğüs Bölgesi

Morarma (Siyanoz)

PDFYazdırE-posta

Yazar Doç. Dr. Benan Çağlayan Pazartesi, 24 Eylül 2012

r havasından alınarak kana verilmekte ve kan yolu ile tüm doku ve organlarımıza taşınmaktadır. Kanda Oksijen alyuvarlarımız içinde bulunan hemoglobine bağlanarak taşınır. Oksijenin hemoglobine bağlanması ve dokuda ondan ayrılması kandaki Oksijenin parsiyel basıncı (bir başka değişle miktarı) ile ilişkili olup akciğer hastalıklarında kandaki Oksijen basıncının düşmesi ile hemoglobine bağlı oksijen miktarı da düşer. Bu durum kendini hastanın deri ve müköz membranlarında (ağız içi, dudaklar gibi) morarma ile gösterir.


Hırıltılı Solunum

PDFYazdırE-posta

Yazar Doç. Dr. Benan Çağlayan Pazartesi, 24 Eylül 2012

hiriltilisolunum

Hışıltılı yada hırıltılı solunum nefes alıp verme esnasında akciğerlerden kedi hırıltısına benzer bir sesin ya da bazı hastalarda daha müzikal karakterde ıslık ya da düdük sesine benzer bir sesin duyulmasıdır. Bu ses hastayı muayene eden hekim tarafından stetoskop ile dinleme sırasında duyulabildiği gibi hasta ve çoğu kez aynı odada bulunan hasta yakını tarafından da rahatlıkla duyulabilir.

Öksürük

PDFYazdırE-posta

Yazar Doç. Dr. Benan Çağlayan Perşembe, 13 Eylül 2012

oksuruk
Öksürük, bronşlarda birikmiş olan ifrazatların ya da solunum yollarına kaçan yabancı cisimlerin aşağıdan yukarıya yani ağıza doğru atılmasına yardımcı olan ve refleks yoluyla oluşan, patlayıcı tarzda çok kuvvetli soluk verme hareketidir. Öksürüğe neden olan uyarılar gırtlak da dahil olmak üzere solunum yolları, kulak, farenks ve mideden kaynaklanmaktadır.


Göğüs Ağrısı

PDFYazdırE-posta

Yazar Doç. Dr. Benan Çağlayan Salı, 11 Eylül 2012

gogusagrisi
Genel olarak ağrı subjektif bir rahatsızlık hissi olarak tanımlanabilir ve doku hasarının bir duyusal göstergesi olarak hissedilir.Ağrı duyusunun subjektif olması ağrının şiddetinin tanımlanmasını güçleştirmektedir çünkü ağrı eşiği kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilir. Göğüs ağrısı da diğer tüm ağrılar gibi birçok önemli hastalığın birey tarafından hissedilen ilk göstergesi olarak ortaya çıkabilir ve bu nedenle önemle üzerinde durulması gerekir. 

Nefes Darlığı

PDFYazdırE-posta

Yazar Doç. Dr. Benan Çağlayan Salı, 11 Eylül 2012

nefesdarligi
Nefes darlığı ya da tıbbi adıyla dispne; solunumda hoşa gitmeyen ve kişiyi rahatsız eden bir farklılık, soluk alamama, veya göğüste sıkışma hissi olarak tanımlanabilir. Normal yani sağlıklı bir insan dakikada 14-18 kez nefes alıp verir.

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Doç. Dr. Benan Çağlayan

benancaglayan

Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği Şefi

Muayenehane : Bağdat Cad. Gedik İş Merkezi, No:414 A Blok Kat:2 Daire:13 Maltepe

Özgeçmişi için tıklayınız