Flaş Haber
Kapat

Kas Krampları: Ne yapmalı?

Kramp hemen her kesin hayatında en az bir kez başına gelmiş olan bazen çok şiddetli ağrıya neden olabilen en yaygın kas problemi.

Kas Krampları: Ne yapmalı?

Kramp hemen her kesin hayatında en az bir kez başına gelmiş olan bazen çok şiddetli ağrıya neden olabilen en yaygın kas problemi.

Admin
Admin
03 Nisan 2017 Pazartesi 17:50
801 Okunma
Kas Krampları: Ne yapmalı?

Kramp hemen her kesin hayatında en az bir kez başına gelmiş olan bazen çok şiddetli ağrıya neden olabilen en yaygın kas problemi. Bir vaya birden fazla kas grubunda ani,istemsiz kasılma sonucu ortaya çıkıyor, bir kaç saniyeden 15 dakikaya kadar sürebiliyor. Genellikle egzersiz sorası veya gece uykusunda ortaya çıkıyor. Ani ve keskin bir ağrı en sık görülen belirti. Bazen de cilt altında kramp girmiş kas kitlesinin şişme ve sertleşmesi belirginleşebiliyor. Kramp giren kas grubunu bir süre kullanamayabiliyorsunuz.

Çoğu zaman kramplar kendiliğinden geçiyor ve zararsızlar. Genellikle ayak ve baldır kaslarında oluşuyor. Kasık, kalça, sıt, el ve kollari göğüste sıklıkla rastlanılan bölgeler.Çoğu zaman bir kasın aşırı kullanımı, dehidrasyon (susuzluk), kas gerginliği veya sadece kas grubunun uzun süre aynı pozisyonda tutulması kas krampına neden olabiliyor. Ama çoğu durumda, neden bilinmiyor. Olası kramp nedenleri ise şöyle sıralanabilir:
Bacaklarda  kan dolaşımının zayıflaması
Egzersiz sırasında baldır kaslarına aşırı yüklenilmesi
Egzersizden önce yetersiz germe ve ısınma hareketleri
Kas yorgunluğu
Susuz kalma (Dehidrasyon)
Magnezyum ve / veya potasyum eksikliği
Hamilelerde kalsiyum eksikliği
Omurilik yaralanmaları veya boyun ve sırtda sinir sıkışmasına bağlı, sinir hasarları

Kramp oluşumunda bazı risk faktörler de rol oynuyor:Yaşlı insanlar kas kitlesini zamanla kaybediyor ve bu nedenle kalan kas daha kolay gerilime uğrayabiliyor.Sıcak havalardaegzersiz yapan yorgun ve susuz kalan sporcularda sıklıkla kas krampları gelişiyor.
Gebelik süresince kas krampları daha sık görülüyor.Diyabet,sinir, karaciğer veya tiroid rahatsızlıkları olanlar kas krampları açısından yüksek risk altında olabiliyorlar.

Peki kramp girdiğinde ne yapmalısınız?
Kramplar her ne kadar çok ağrılı olabilse de çoğu zaman tıbbi tedavi gerekmeden alınacak basit önlemlerle geçiyor. Öncelikle kramp herhangi bir aktiviteyle oluştuysa aktiviteyi sonlandırmak gerekiyor. 
Kramp giren kasa masaj yapma, esnetme hareketleri yapma, sıcak veya soğuk uygulama , egzersiz sonrası oluştuysa sıvı ve mineral alınması genellikle sorunun çözülmesi için yeterli oluyor. Bazen ağrı kesici de kullanmak gerekebiliyor. Ancak basit önlemlere cevap vermeyen kramplarınız, egzersiz gibi bir aktivite olmadan kendiliğinden oluşan kramplarınız varsa doktora görünmeniz gerekiyor. Doktorunuz altta yatan nedenleri araştırıp örneğin düşük kalsiyum, potasyum veya magnezyum düzeyleri kramplarınızı tetikliyorsa takviye tedavisi gibi tedaviler düzenleyebilir.

Krampları önlemek için de bazı önlemler alabilirsiniz: 
Spor veya egzersiz yapmadan önce yeterince ısınma ve germe hareketleri yapın. 
Yemekten hemen sonra egzersiz yapmayın.
Kahve ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecek alımınızı azaltın.
Dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda sıvı içtiğinizden emin olun. 

Resim:Copyright: shakzu / 123RF Stock Photo

Anahtar Kelimeler:
KrampSpazm
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol