Flaş Haber
Kapat

Akut Orta Kulak İltihabı (Akut Otitis Media=AOM)

Orta kulağı döşeyen solunum epitelinin akut iltihabıdır. Çoğu zaman üst solunum yolu enfeksiyonlarına iştirak eden bir hastalık olarak karşımıza çıkar.

Akut Orta Kulak İltihabı (Akut Otitis Media=AOM)

Orta kulağı döşeyen solunum epitelinin akut iltihabıdır. Çoğu zaman üst solunum yolu enfeksiyonlarına iştirak eden bir hastalık olarak karşımıza çıkar.

Admin
Admin
24 Mart 2017 Cuma 00:24
1949 Okunma
Akut Orta Kulak İltihabı (Akut Otitis Media=AOM)

Orta kulağı döşeyen solunum epitelinin akut iltihabıdır. Çoğu zaman üst solunum yolu enfeksiyonlarına iştirak eden bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Önemli bir kısmı viral olmasına rağmen, viral bir otitle bakteriyel otitin başlangıç safhasının KBB uzmanınca bile ayırt edilmesi güçtür. Viral olanları çok hafif ağrı yaptığından çocukluk çağında bunların çoğu farkedilmeden geçer. Burada AOM tabirini  bakteriyel olan için kullanacağız.

      AOM’da izole edilen bakterilerin büyük çoğunluğu normal flora bakterileridir. Normal flora bakterilerinin patojenite kazanmalarının nedeni soğuk algınlığı sonucu gelişen mukozal ödem, tubanın tıkanmasına bağlı orta kulak boşluğunda salgı birikimi ve bunların oluşturduğu savunma zaafıdır.

      AOM kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Normal olarak AOM kendiliğinden iyi olur. Buna rağmen gerek komplikasyon gelişme riski, gerekse sekel kalma ihtimali tedaviyi gerektirir. Tedavi hastalığın süresinide kısaltabilir, akıntının önüne geçebilir. Kulak zarı delinirse önceleri kanlı, sonra seropürülan bir akıntı gelir. Perforasyonla birlikte ağrı azalır ve hasta rahatlar. Kulağın akması sekel kalacağı anlamına gelmez.

      AOM daha çok çocuk hastalığıdır. Çocuklarda en sık rastlanan enfeksiyon hastalığıdır; 1 yaşına kadar olan çocukların % 60’ı AOM geçirmiştir. 7 yaşından sonra oldukça nadirdir.

      Hastanın yaşıyla birlikte semptomlar değişecektir. 1,5 yaşın altında huzursuzluk ve ateş yapar. Çocuk başını iki yana sallar, elini kulağına götürür ve sürekli ağlar. Kulak deliğine basmak ağrı uyandırabilir.

      1,5 yaşından sonra çocuk ağrıyan kulağını işaret edebilir.

      2 yaşına kadar olan dönemde otoskopik muayene çok zordur. Kanal dardır, kulak kiri otoskobun ağzını kapatır. 2 yaşından sonra yapılacak otoskopik muayenelerde çocukla uyum sağlanabilirse iyi bir muayene yapılabilir.

      İşitme kaybı yetişkin yaşına kadar geri plandadır.          

       Tedavinin temelini antibiyoterapi teşkil eder. Tekrarların önüne geçmek bakımından tüm ilacın bitirilmesi tembihlenmelidir. Çocuklarda tedavi 10 güne tamamlanmalıdır. Yetişkinler de 5 günlük bir kür yetebilir.

      Tedaviye cevap alınan hastalarda timpanik membrandaki perforasyon kendiliğinden kapanır ve orta kulak mukozası zamanla eski haline döner. Orta kulakta 10 gün kadar bir sıvı kalabilir, zamanla kaybolur.

      Parasentez yapılarak orta kulağın bir abse gibi drene edilip, aspiratörle temizlenmesi ağrıyı azaltır, iyileşmeyi çabuklaştırır, toksik semptomları ve komplikasyonları engelleyebilir, ancak şart değildir. Parasentez özel bir bıcak yardımıyla timpanik membranın 2 mm kadar kesilmesidir.

      Tedaviye dirençli ve tekrarlayan vakalarda selektif İgA yetmezliği, tubal disfonksiyon, yarık damak, kronik adenotonsillit ve sinuzit gibi predispozan faktörlerin olabileceği düşünülmelidir. 
         Normal olarak anne sütü alan çocuklarda hayatın ilk 8 ayında otit görülmez. Anneden geçen antikorların ve annenin emzirme pozisyonunun koruyucu etkisi vardır. Görülürse immün yetmezlik yönünden araştırmak gerekir. Biberon emen çocuklarda da mümkün olduğu kadar yatay pozisyondan kaçınılmalıdır.

Kaynak: http://bulenttopuz.com/

Sayın Prof.Dr. Bülent TOPUZ 'un izni ile yayınlanmaktadır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol