Flaş Haber
Kapat

Burun Travmaları

Burun konumu itibariyle travmaya çok müsaittir.

Burun Travmaları

Burun konumu itibariyle travmaya çok müsaittir.

Admin
Admin
06 Nisan 2017 Perşembe 03:12
2453 Okunma
Burun Travmaları

Burun konumu itibariyle travmaya çok müsaittir. Burun kırıkları, en sık görülen yüz kırığı çeşididir. Gelişen şekil bozukluğu ile kendilerini belli etmelerine rağmen bazen şişlik ve kanama durumu güçleştirebilir. Yine de tecrübeli bir elin kırığı fark etmesi ve muayene esnasında düzeltmesi güç değildir. Grafide kırık hattı görülebilir.  

Travma sonrası gelişen doku içi kanamaları gözden kaçabilmeleri bakımından kırıktan daha önemlidir. Doku içine kanama sonucu özellikle çocuklarda kıkırdak septumun beslenme bozukluğuna bağlı kıkırdak erimesi olur. Septal destekten mahrum kalan burun ucu deforme olur, burun girişi daralır. Çocuklar 24 saat izlenmelidir.

Burun kırıklarının düzeltilmesi en kolay ilk gün olur. Hasta zaten ağrılıdır ve muayenenin verdiği ağrı fazla sorun teşkil etmez. Kırık muayene ile birlikte düzeltilebilir. Daha sonraki günlerde iyileşme başlamıştır, hem düzeltme güçleşir hem de ağrı problemi vardır. Bunlarda lokal anestezi gerekir. Onuncu günü geçen kırıklar ancak operasyonla düzeltilebilir.

Kaynak: http://bulenttopuz.com/

Sayın Prof.Dr. Bülent TOPUZ 'un izni ile yayınlanmaktadır.

Resim: Telif hakkı: kromeshnik / 123RF Stok Fotoğraf

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol