Flaş Haber
Kapat

Burunun yapısı ve işlevleri

Burun solunum sistemimizin başlangıç organıdır.Kemik ve kıkırdaktan yapılı bir organdır.

Burunun yapısı ve işlevleri

Burun solunum sistemimizin başlangıç organıdır.Kemik ve kıkırdaktan yapılı bir organdır.

Admin
Admin
08 Nisan 2017 Cumartesi 15:05
10070 Okunma
Burunun yapısı ve işlevleri

Burun solunum sistemimizin başlangıç organıdır.Kemik ve kıkırdaktan yapılı bir organdır. Burun delikleriyle başlar, burun boşluğu ile devam eder.Burun boşluğu burun bölmesi(septum nasi) ile ortadan ikiye ayrılmıştır. Burunun boşluklarının dış yan kısımlarında konkalar vardır.

Konkalar aşağıdan yukarıya Alt, Orta ve Üst konka  olmak üzere üç çifttir.Bol damarlı bağ dokusu ve üzerini örten burun mukozasından oluşan konkalar damarlı yapısından dolayı kolayca büyüyüp küçülebilirler ve burun tıkanıklıklarına bu oluşumlar sebep olurlar.

Burun boşluğu arkada konka adını veren deliklerle yutağa açılır.

Burun içerisini kaplayan mukoza sinüsleri ve orta kulağıda kaplar ve akciğerlere kadar uzanır. Üst ve alt solunum yollarındaki mukozaların üzeri müköz örtü ile kaplıdır.  Yeni tüylü hücreler bu örtü ile korunurlar. Burun boşluğu  iki tip mukoza ile örtülüdür;Burunun alt 2/3 lük kısmını burun mukozası, 1/3 lük üst kısmını ise koku mukozası kaplar.

  • Solunum: Burun solunum yollarının ilk organıdır. Burundan giren hava akciğer alveollerine kadar ulaşır.Burun kılları ve salgılanan sümük (müküs) solunan havayı yabancı cisimlerden temizler, nemlendirir.Konkalar ise solunan havayı ısıtır. Solunan hava burunun fiziksel yapısı sayesinde akciğerlere doğru hareketlendirilir.
  • Koku alma: Burunun üst kısmında bulunan koku mukozası ve koku sinir hücreleri ile koku alma duyusu oluşur.
  • Konuşmaya yardımcı: Sesin rezonasyonunda burun ve sinüsler rol oynar.
  • Orta Kulağın havalanması.
  • Burun bunların dışında hapşırık refleksi gibi bazı reflekslerin oluşumunda, tat duyusuna yardımcı olmada, mikropları uzaklaştırmada rol oynar.

Resim Kaynağı:http://www.arthursclipart.org

Anahtar Kelimeler:
BurunAnatomi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol