Flaş Haber
Kapat

Kulak Kiri (Buşon)

Dış kulak yolundaki bezler tarafından üretilen özel salgının, yağ glandlarının salgısı ve epitel döküntüleriyle birleşmesinden oluşan maddedir.

Kulak Kiri (Buşon)

Dış kulak yolundaki bezler tarafından üretilen özel salgının, yağ glandlarının salgısı ve epitel döküntüleriyle birleşmesinden oluşan maddedir.

Admin
Admin
24 Mart 2017 Cuma 00:33
5899 Okunma
Kulak Kiri (Buşon)

Dış kulak yolundaki bezler tarafından üretilen özel salgının, yağ glandlarının salgısı ve epitel döküntüleriyle birleşmesinden oluşan  maddedir. Adi,  epitelyal ve mikst olmak üzere üç tipi vardır.

Adi buşonlar koyu kahverengi renktedir ve salgı ağırlıklıdırlar. Epitelyal buşonlar ise soluk sarı renktedir ve epitel ağırlıklıdırlar. Bu  ayrım önemlidir, çünkü epitelyal buşonlar timpanik membrana yakındırlar ve son derece sert olurlar. Çıkarılmaları problem olabilir. 

Kulak kiri mantar ve bakteri üremesini engeller. Ayrıca  yağlı ve yapışkan olan bu madde dış kulak yolu girişinde bulunan kıllarla birlikte dışarıdan girebilecek toz partiküllerinin ve canlı böceklerin girişini  engeller.

Tüm bunlardan habersiz olan hastalar bu kiri temizleme gayreti içindedirler. Bu amaçla ne bulurlarsa kulaklarına sokarlar. Bu eylem timpanik membrana zarar verebilir, dış kulak yolunda yaratılan cilt sıyrıkları bakteri ve mantar enfeksiyonlarına zemin hazılayabilir. 

Normal olarak dış kulak yolu kendiliğinden temizlenir. Biriken kir çene ekleminin hareketi ile partiküller halinde düşer. Ucunda pamuk bulunduran çöpler kiri ileriye itmekten başka işe yaramazlar. Zara doğru itilen kir daha sonra yapılacak çıkarma işlemlerini zorlaştırabilir.

Kulak kiri bazı kişilerde az üretilir. Bu durum kulak kaşıntısına ve kaşımaya bağlı enfeksiyona zemin hazırlayabilir.

Bazılarında ise kulak kiri dış kulak yolunu tamamiyle tıkayacak kadar fazla üretilir. Özellikle deniz mevsiminde ve banyo sonrasında suyu çeken kulak kiri şişer ve aniden dış kulak yolunu tıkar. Hasta işitme kaybı şikayeti ile gelir.  Tıkayıcı kulak kiri tekrarlama özelliğine sahiptir. Bu hastalar daha önce kulaklarını yıkatmış oldukları için, doğrudan kulak yıkatma isteğiyle gelmeleri nadir değildir. Bazı hastalar  başka nedenlere bağlı işitme kaybı olduğu halde aynı istekle gelebilirler.  

Buşonun en kolay çıkarılma yolu kulak lavajıdır. Lavaj yaparken bazı kurallara dikkat etmelidir:

Daha önceden akıntı ve timpanik membranda delik anamnezi olan kulaklar kesinlikle yıkanmamalıdır. Aksi taktirde dış kulak yolunda bulunan tüm bakteriler orta kulağa itilir ve kulak enfekte olur, akmaya başlar. Yıkama esnasında hastanın hareket etmesi dış kulak yolunun zedelenmesine yol açabilir. Vücüt sıcaklığından farklı sıvılarla yapılan lavaj tıpkı kalorik testte olduğu gibi geçici başdönmesi yapabilir.        

Önceden 5 dakika süreyle uygulanan oksijenli su buşonun çıkarılmasını kolaylaştırabilir. İnatçı buşonlarda 5 gün süreyle gliserin damla 3x5 damla kullanılması buşonun yumuşamasını ve yerinden oynamasını sağlıyabilir.        

Buşon mikroskop altında aspiratör yardımı ile temizlenebilir. Özellikle kulak zarı delik olanlarda bu yöntem tercih edilmelidir.

Epitelyal buşonlarda yıkama etkili olmaz. Bu buşonların mikroskop altında ve gerekli hallerde lokal veya genel anestezi yapılarak çıkarılmsı gerekir. 

Kulağın su ile yıkanması alışkanlık yaratmaz.

Kaynak: http://bulenttopuz.com/

Sayın Prof.Dr. Bülent TOPUZ 'un izni ile yayınlanmaktadır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol