Flaş Haber
Kapat

Yaşlanma tipi işitme kaybı ( Presbiakusi)

İleri yaşlarda görülen, daha çok yüksek frekansları tutan iki taraflı simetrik işitme kaybıdır.

Yaşlanma tipi işitme kaybı ( Presbiakusi)

İleri yaşlarda görülen, daha çok yüksek frekansları tutan iki taraflı simetrik işitme kaybıdır.

Admin
Admin
24 Mart 2017 Cuma 00:42
1963 Okunma
Yaşlanma tipi işitme kaybı ( Presbiakusi)

İleri yaşlarda görülen, daha çok yüksek frekansları tutan iki taraflı simetrik işitme kaybıdır. Genellikle konuşma frekansları sağlam kaldığından ve işitme kaybı oldukça yavaş geliştiğinden hastaların çoğu bu duruma adapte olmuştur. Beraberinde bulunan kulak çınlaması rahatsızlık verebilir.

      İşitme  kaybının konuşma frakanslarını da tuttuğu veya ileri derecede olduğu hallerde hastalar duyamama şikayetiyle doktora gelebilirler. Medikal ve cerrahi tedavisi olmayan bu hastaların işitme cihazı ile rehabilite edilmesi gerekir. Hastaya cihaz önermek ve uygulamak belirli bir uzmanlık eğitimi gerektirir. Hastaların işitme kayıplarının tipi ve derecesine göre kullanılacak olan cihaz değişir. Uygulamadaki eksiklikler nedeniyle hastanın cihaz kullanamadığını düşünmesi hastaya yapılan bir haksızlık olacaktır. Rastgele cihaz kullanmak hasta ile cihaz arasında adaptasyon sorunlarına neden olabilir. İşitme cihazları mutlaka dış kulak yoluna oturan protez eşliğinde kullanılmalıdır. Ayrıca uygun olmayan cihazların kullanımı gereksiz ses yükseltilmesine, dolayısı ile akustik travmaya neden olur. Hastalarda cihaz kullanımına geçmeden önce muhakkak saf ses odiogramı ve konuşmayı ayırdetme yeteneği tespit edilmelidir.

     Konuşmayı ayırdetme yeteneğini kaybeden hastaların rehabilitasyonu zordur. Hasta işitir ancak anlayamaz. Kalabalık ortamlarda şikayet belirginleşir. Bu hastalar işitme cihazından faydalanamazlar. İşitme cihazı kullanımında en büyük sorunlardan biri hastanın cihaz kullnımını kabul etmesindeki zorluktur. Hastalar gözlük takma konusunda hiç tereddüt etmezken cihaz kullanma konusunda aynı rahatlığa sahip değildirler.

İletişimin en önemli unsuru olan işitme fonksiyonunun kaybı hastada farkında olmadığı sosyal problemler yaratır. Eksik ve yanlış anlamak, bulunduğu ortamda sohbete tam olarak katılamamak, entellektüel kapasiteyi doğrudan etkiler. Hastaları cihaz kullanımı konusunda en çok rahatsız eden konu görüntü bozukluğudur. Son yıllarda gelişen teknoloji bu soruna çare bulmuş durumdadır. Cihazlar dış kulak yoluna yerleştirilebilecek kadar küçültülmüştür.

Kaynak: http://bulenttopuz.com/

Sayın Prof.Dr. Bülent TOPUZ 'un izni ile yayınlanmaktadır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol