Flaş Haber
Kapat

Devic Hastalığı (nöromiyelitis optika, NMO)

Devic hastalığı göz ve omurilik sinirlerinin iltihaplanmasına bağlı işlevlerinin bozulduğu bir hastalıktır.

Devic Hastalığı (nöromiyelitis optika, NMO)

Devic hastalığı göz ve omurilik sinirlerinin iltihaplanmasına bağlı işlevlerinin bozulduğu bir hastalıktır.

Admin
Admin
02 Nisan 2017 Pazar 22:02
13167 Okunma
Devic Hastalığı (nöromiyelitis optika, NMO)

Devic hastalığı nedir?

Devic hastalığı nöromiyelitis optika (NMO) adıyla da anılmaktadır. Bu hastalıkta özelikle göz siniri ve omurilik tutulumu izlenmektedir. Devic hastalığı göz ve omurilik sinirlerinin iltihaplanmasına bağlı işlevlerinin bozulduğu bir hastalıktır. Göz sinirinin tutulmasına bağlı olarak tek veya iki taraflı bulanık görme yakınması olmaktadır. Omurilik tutulumu sıklıkla daha ağır seyredip kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşma, ağrı, idrar veya mesane kontrolünün kaybı gibi nörolojik yakınmalar oluşturmaktadır.

Devic hastalığının tipleri var mıdır?

Devic hastalığı sıklıkla ataklar halinde seyretmekle birlikte, göz ve omuriliğin aynı anda tutulup atakların tekrarlamadığı tipleri de vardır. Tekrarlayan atakları olan hastalarda uzun dönemde nörolojik kayıp daha ağır olabilmektedir.

Devic hastalığında kör olunabilir mi?

Bu olasılık maalesef vardır. Özellikle ağır giden hastalarda göz sinir tellerinin zaman içerisinde hasarlanması nedeni ile ileri düzeyde görme kaybı olabilmektedir. Bu genellikle körlük şeklinde olmamakla birlikte, renk ve kontrast ayırımının bozulması, bulanık görme, yazıları okuyamama gibi yakınmalar şeklinde olmaktadır.

Devic hastalığı ile multipl skleroz arasında bir ilişki var mıdır?

Devic hastalarının MR'larında izlenen bozuklukar multipl skleroz (MS)'de izlenen bozukluklara çok benzemektedir. Bunların yeri ve büyüklüğü her iki hastalığın ayırımında önemlidir. MS'de de görme sinirinde ve omurilikte hasar olabilmekle birlikte, genellikle sadece bu bölgelerde sorun olmaz. Ayrıca MS hastalarının beyin omurilik sıvılarında oligoklonal band incelemesi sıklıkla pozitif iken, Devic hastalarında bu inceleme negatiftir.

NMO IgG nedir?

NMO IgG son yıllarda Devic hastalığına neden olduğu düşünülen bir antikordur. Bu antikorun aquaporin-4 isimli bir proteine karşı oluştuğu belirlenmiştir. Hastaların yaklaşık olarak %60'ında bu antikor pozitif bulunmaktadır ve düzeyi de hastalığın şiddeti hakkında bilgi vermektedir.

Devic hastalığının tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Devic hastalığı MS hastalığı ile benzerlikler göstermesine rağmen seyri ve tedavisi oldukça farklıdır. Temel tedavi yaklaşımı artmış bağışıklık sistemini baskılamak üzerinedir. Bu amaçla ağızdan ve damardan kortizon tedavisi ile başlanıp, uzun dönemde azatioprin, siklofosfamid gibi tedavilere geçilir. Ağır giden ve özellikle kortizona yanıtsız hastalarda plazma değişim tedavisi ('plazma exchange') de yapılmaktadır. 

Kaynak: www.norolojiklinigi.info

Sayın Doç.Dr. Murat Kürtüncü ' nün izniyle yayınlanmaktadır.

Resim: Copyright: nexusplexus / 123RF Stock Photo

Son Güncelleme: 02.04.2017 22:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Nilgün 2018-11-05 02:00:54

Şimdilik yok.. ama artık daha verimli tedaviler var...6 yılı oldu. Atak geçirmedim damar yüzgünüz ile 4 6 saatte dr. Kontrolünde veriliyor Mabthera....

Avatar
Sevgi 2017-11-01 23:26:00

Bu hastalığın tedavisi var mi lütfen yazarmisiniz

Avatar
Nilgün 2017-12-06 00:43:01

İlk yoruhu ben yapayım bari..14 yıllık NMO hastasıyım...görme de az lakin onu unuttum diğerlerini rahatsızlıklanı toplanabilmesi o yeter...