1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kalp-Damar Hastalıkları

Hipertansiyon Nedir?

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Salı, 16 Ekim 2012

hipertansiyon
Yüksek tansiyon (hipertansiyon), tüm Dünyada ciddi olarak insan ve toplum sağlığını tehdit eden, kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi ölümcül sonuçlara yol açan, tehlikeli ve yaygın bir hastalıktır. Kan basıncı ile kalp damar hastalıkları arasında yakın ilişki vardır. Kan basıncı ne kadar yüksekse kalp krizi, kalp yetmezliği, felç, göz ve böbrek hastalıkları gelişme riski de o kadar yüksektir.

 

Kalp kapak hastalıkları: Toplu Bakış

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cumartesi, 13 Ekim 2012

kalpkapaklari

Kapak hastalıklarını anlayabilmemiz için kapakların nerede olduğunu ve ne işe yaradıklarını bilmemiz gerekir. Ne işe yaradıklarını anlayabilmemiz için de kalp içindeki kan dolaşımına bakmamız gerekir. Kapaklar kanın kalp içindeki akışının tek yönlü olmasını sağlarlar. Böylece kalbe gelen kan tek yönlü olarak gitmesi gereken yere giderler. Kalbimizde, ikisi kalbin sol tarafında, ikisi de sağ tarafında olmak üzere toplam 4 kapak bulunur (kapakların isimleri ve nerelerde oldukları ile ilgili bakınız). Mitral kapak 2, diğer kapaklar ise 3 yaprakçıktan oluşur. Kapaklar kanın ileri doğru gidişine izin verip (açılarak) geri gelmesine engel (kapanarak) olurlar.

Atrial Fibrilasyon Neden Önemli?

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Salı, 11 Eylül 2012

Atrial fibrilasyon (AF) yaşlılardaki en büyük felç (inme) nedenlerinden biri, kalpten kaynaklanan felç nedenlerinin ise başta gelenidir.Yaşlılardaki felç nedenlerinin ¼’ünü atrial fibrilasyon oluşturuyor.

Abdominal Aort Anevrizmasında Nedenler, Şikayetler ve Tanı

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Salı, 04 Eylül 2012

Abdominal aort anevrizmalarının (AAA) nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı ciddi risk faktörleri var: sigara çoğu şeyde olduğu gibi burada da baş rolü oynuyor. Yine damar sertliği (ateroskleroz) olan hastalarda AAA sık görülüyor.

Kalp Krizinde Prognoz (yaşam tahmini)

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cuma, 31 Ağustos 2012

kalpkrizi
Hastanın yaşam tahmini, krizde kalpte hasar gören dokunun büyüklüğü ve yeriyle ilgili olarak değişiklik gösterir. Kalbin iletim sistemi (kalp kasılmasını sağlayan uyarıları üreten sistem) zarar görmüşse sonuç daha kötüdür.Sayfa 1 - 3

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Prof. Dr. Ahmet Alpman

 

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji 

Web Sitesi:http://www.ahmetalpman.com

 Prof.Dr.Ahmet Alpman Kimdir?