1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp kapak hastalıkları: Toplu Bakış

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cumartesi, 13 Ekim 2012

kalpkapaklari

Kapak hastalıklarını anlayabilmemiz için kapakların nerede olduğunu ve ne işe yaradıklarını bilmemiz gerekir. Ne işe yaradıklarını anlayabilmemiz için de kalp içindeki kan dolaşımına bakmamız gerekir. Kapaklar kanın kalp içindeki akışının tek yönlü olmasını sağlarlar. Böylece kalbe gelen kan tek yönlü olarak gitmesi gereken yere giderler. Kalbimizde, ikisi kalbin sol tarafında, ikisi de sağ tarafında olmak üzere toplam 4 kapak bulunur (kapakların isimleri ve nerelerde oldukları ile ilgili bakınız). Mitral kapak 2, diğer kapaklar ise 3 yaprakçıktan oluşur. Kapaklar kanın ileri doğru gidişine izin verip (açılarak) geri gelmesine engel (kapanarak) olurlar.


Mitral Darlığı

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cumartesi, 13 Ekim 2012

kalpkapaklari

Mitral kapak sol atrium ile sol ventrikül arasında bulunur, 2 yaprakçıktan oluşur (biküspit) (Bakınız kalp kapakları). Akciğerlerde oksijen ile dolan kan, pulmoner venler ile sol atriuma gelir ve buradan mitral kapaktan geçerek sol ventriküle boşalır. Ardından sol ventrikül kasılarak içindeki kanı vücuda dağıtmak üzere aort damarına atar. Bu esnada mitral kapak kanın tekrar sol atriuma gitmesini önlemek için kapanır ve aort kapağı açılır (Bakınız büyük dolaşım). Normalde mitral kapak alanı 4-6 cm2'dir. Kapakta darlık oluşursa (aşağıda belirtilen bazı durumlarda) kapak alanı daralır ve kanın sol atriumdan, sol ventriküle boşalmasını güçleştirir.

Mitral yetmezliği

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cumartesi, 13 Ekim 2012

kalpkapaklari

Mitral yetmezliği (MY), mitral kapağın sol ventrikülün kasılması sırasında tam kapanamaması ve bunu sonucunda sol ventrikülden sol atriuma kanın geri kaçmasıdır (kapakların anatomisi ve kalbin çalışma prensipleri için bakınız: kan dolaşımı ve kalp kapakları). Buradaki problem; sol ventrikülün, kendine sol atriumdan gelen kanın tamamını aortaya atması gerekirken kanın bir kısmının aorta yerine sol atriuma tekrar gitmesi ve böylece sol ventrikülün işinin (yükünün) artmasıdır.


Aort darlığı

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cumartesi, 13 Ekim 2012

kalpkapaklari

Aort kapağı sol ventrikül ile aort arasında bulunur ve normalde sol ventrikülden aortaya atılan kanın tekrar sol ventriküle geri dönmesini önler (bakınız: kan dolaşımı ve kalp kapakları). Aort kapağı normalde 3 yaprakçıktan (küspis) oluşur. Aort darlığı (AD), normalde tamamen açılarak kanın ileri doğru gitmesine izin veren aort kapağının, çeşitli nedenlerle daralarak kanı ileri doğru geçişine engel oluşturmasıdır.

Aort yetmezliği

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cumartesi, 13 Ekim 2012

kalpkapaklari

Aort kapağı sol ventrikül ile aort arasında bulunur ve sol ventrikülden aortaya atılan kanın tekrar sol ventriküle geri dönmesini önler (bakınız: kan dolaşımı ve kalp kapakları). Aort kapağı normalde 3 yaprakçıktan (küspis)  oluşur.Aort yetmezliği (AY), normalde tamamen açılarak kanın ileri doğru gitmesine izin veren ve kapanarak kanın geriye kaçışını önleyen kapakçıkların, çeşitli nedenlerle tam kapanamaması ve ileri doğru fırlattığı kanın bir kısmının sol ventriküle tekrar geri gelmesi  ve böylece sol ventrikülün işinin (yükünün) artmasıdır.


Triküspit kapak hastalıkları (darlık ve yetmezlik)

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cuma, 12 Ekim 2012

kalpkapaklari

Triküspit kapağı sağ atrium ile sağ ventrikül arasında bulunur ve sağ atriumdan sağ ventriküle dökülen kanın tekrar sağ ventriküle geri dönmesini önler (bakınız: kan dolaşımı ve kalp kapakları). Triküspit kapağı normalde 3 yaprakçıktan (küspis)  oluşur.Triküspit kapak hastalıkları yine diğer kalp kapaklarında olduğu gibi; darlık ve/veya yetmezlik şeklinde görülür.

Pulmoner kapak hastalıkları (darlık ve yetmezlik)

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Alpman Cuma, 12 Ekim 2012

kalpkapaklari

Pulmoner kapak sağ ventrikül ile pulmoner arter arasında bulunur ve sağ ventrikülden pulmoner artere fırlatılan kanın tekrar sağ ventriküle geri dönmesini önler (bakınız: kan dolaşımı ve kalp kapakları). Pulmoner kapak normalde 3 yaprakçıktan (küspis)  oluşur.Pulmoner kapak hastalıkları yine diğer kalp kapaklarında olduğu gibi; darlık ve/veya yetmezlik şeklinde görülür.


Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Prof. Dr. Ahmet Alpman

 

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji 

Web Sitesi:http://www.ahmetalpman.com

 Prof.Dr.Ahmet Alpman Kimdir?