1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Organik Kökenli Ruhsal Bozukluklar

Bu gruptaki hastalıklar, yakın zamanlara kadar, “organik mental bozukluklar” başlığı altında incelenmekteydi. “Organik” sözü ile, beyin disfonksiyonu kastedilmektedir. Bu grup ruhsal bozukluklar, “organik beyin sendromu”, “organik beyin bozuklukları”, “organik kökenli ruhsal bozukluklar” olarak da anılır.


HIV ve AIDS

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Çelikkol Çarşamba, 17 Ekim 2012

aids

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome; sonradan edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu), ilk kez 1981’de ABD’de rapor edilmiş ve insanlığın üzerine bir felaket gibi çökmüştür. 1997 yılı itibariyle, ABD’de 400.000 üzerinde AIDS vakası teşhis edilmiş bulunmaktadır. Dünya ölçüsünde ve özellikle sosyal, ekonomik ve kültürel yönden geri kalmış ülkelerde, özellikle de sağlık koruma ilkelerinin imkansızlık ve bilgisizlik ya da aldırmazlık gibi nedenlerle ihmal edildiği ülkelerde sorunun daha büyük olduğu tahmin edilmektedir:


Demans (Bunama)

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Çelikkol Çarşamba, 17 Ekim 2012

demans

Demansta, entelektüel işlevlerde yaygın bir bozulma söz konusudur. Genellikle, bellek kaybı, hesaplama güçlüğü, dikkat dağınıklığı, mizaç ve duygulanımda değişmeler, yargı ve soyutlama yeteneğininde bozulma, yönelim bozuklukları görülür.

Deliryum

PDFYazdırE-posta

Yazar Prof. Dr. Ahmet Çelikkol Çarşamba, 17 Ekim 2012

Deliryum, bilinçlilik halinin bir oranda bozulması ile karakterize, akut bir ruhsal bozukluktur. Genellikle, varsanı (hallusinasyon, objesiz algılama, olmayan sesi duyma, görme gibi) ve/veya yanılsama (illüzyon, olan bir şeyi yanlış algılama), uygunsuz, mantıksız davranışlarla birlikte seyreder. Bir anlamda bilinç bulanıklığı söz konusudur. Beyin işlevinde ortaya çıkan bir bozukluk sonucu ortaya çıkar. Genellikle kalıcı bir hastalık değidir.


Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Prof.Dr.Ahmet ÇELİKKOL


Prof Dr Ahmet Çelikkol
Psikiyatrist
Özgeçmişi için tıklayınız