1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Deliryum

PDFYazdırE-posta

Deliryum, bilinçlilik halinin bir oranda bozulması ile karakterize, akut bir ruhsal bozukluktur. Genellikle, varsanı (hallusinasyon, objesiz algılama, olmayan sesi duyma, görme gibi) ve/veya yanılsama (illüzyon, olan bir şeyi yanlış algılama), uygunsuz, mantıksız davranışlarla birlikte seyreder. Bir anlamda bilinç bulanıklığı söz konusudur. Beyin işlevinde ortaya çıkan bir bozukluk sonucu ortaya çıkar. Genellikle kalıcı bir hastalık değidir. Tek bir hastalık olmaktan ziyade, değişik, bir çok nedenin ortaya çıkardığı bir hastalık ya da sendromdur. Yönelim (oryantasyon) bozulur. Daha açık ifadeyle, kişinin içinde bulunduğu zamanı, yeri, kişileri değerlendirmesi bozulmuştur. Babasını tanımayabilir ya da tanımadığı birisini babası sanabilir. Hastanede yatarken kendisini evinde sanabilir. Gece, işine gitmeye kalkışabilir. Sanrı’lar (“beni takip ediyorlar” gibi) vardır. Varsanıların içeriği genellikle korkutucu, ürkütücüdür. Yanılsamalar sıktır. Duvarda asılı bulunan bir hayvan resmini canlanmış, kendine saldıran bir yaratık olarak görebilir.

Deliryum birçok nedenle ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, ateş, metabolik dengesizlik, karaciğer ya da böbrek hastalığı, hormonal bozukluklar, tiamin (B1 vitamini) eksikliği, madde intoksikasyonu (zehirlenme), uzun süre kullanılan uyuşturucu bir maddeyi bırakma -alkol, kokain gibi-, ameliyat sonrası, şiddetli kan kaybı, kalp atım ritminin bozulması, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon krizleri, kafa travmaları, yaralanmalar, bazı ilaçların yan etkileri, beyin lezyonları, körlük, sağırlık gibi duyusal yoksunluklar gibi. Bu liste daha uzayabilir. Beyinde, genellikle geçici hasar ortaya çıkaran herhangi bir neden deliryum ortaya çıkarabilir.

Hastalığın gidişi genellikle hızlıdır. Birkaç gün ya da haftalık süre söz konusudur. Hasta kendiliğinden açılabilir. Kuşkusuz, deliryum ortaya çıkaran neden daha şiddetli ve uzun süreyle devam ederse ya da eğer tedavi edilmezse, hasta daha ağır bir tabloya girer, bu komadır; daha ötesi ölümdür.

Deliryumda erken teşhis ve tedavi hayati önem taşır; yoksa hastalık süreğenleşir ve demans yerleşir ya da ölümle sonuçlanır. Erken teşhis ve tedavi, koruyucu psikiyatrinin ikinci basamağının temel ilkesidir. Organik bir nedenle ortaya çıktığından, erken teşhiste modern tıbbın bütüm imkanları kullanılmalıdır. Her türlü laboratuvar tetkiki, kan, idrar, karaciğer, böbrek fonksiyonlarını araştıran testler, modern görüntüleme teknikleri, elektroensefalografi (EEG, beyin elektrosu), elektrokardiyografi (EKG, kalp elektrosu) acilen uygulanmalıdır. Deliryumun aynı anda birden çok nedenin ortaklaşa etkisiyle ortaya çıkabileceği de akılda tutulmalıdır. Neden saptandıktan sonra, bu deliryumu ortaya çıkaran nedenin tedavisine yönelinir. Bu arada psikotrop (ruhsal etkili) ilaçlar da kullanılabilir.

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet ÇELİKKOL

http://www.celikkol.org

Prof. Dr. Ahmet ÇELİKKOL Kimdir?

 

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Prof.Dr.Ahmet ÇELİKKOL


Prof Dr Ahmet Çelikkol
Psikiyatrist
Özgeçmişi için tıklayınız