1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Beyin Damar Anevrizmaları

PDFYazdırE-posta

beyindamaranevrizma

Anevrizma nedir?

Anevrizma beyin damar duvarındaki hasar sonucu oluşan duvar genişlemesine verilen isimdir. Genişleme farklı tiplerde olabilir. Balon şeklinde olan genişlemelere sakküler, yaygın olarak ortaya çıkan genişlemeler fuziform genişleme ismi verilir. Genişlemenin tipi tedavi şeklini değiştirebileceğinden dolayı önemlidir.

Anevrizma ne gibi belirtiler yapar?

Anevrizma büyük boyutlara ulaşmadıysa veya beyin içerisinde bir dokuya basmıyorsa genellikle bir belirti oluşturmaz. Damar duvarının yırtılması sonucunda ise ani olarak ortaya çıkan başağrısı, bulantı, kusma ve nörolojik kayıpların izlendiği beyin kanamalarına neden olabilir. Bu durum ise tıbbi acil bir durumdur ve hızlı müdahale gerekir.

Beyin MR'ımda şans eseri, belirti vermeyen bir anevrizma saptandı. Ne yapmam gerekir?

Bu durum MR'ın yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile giderek daha sık şekilde karşımıza çıkmaktadır. Şans eseri (insidental) bulunan anevrizmalara ne yapılması gerektiği, anevrizmanın boyutu, yeri ve hastanın yaşına göre değişmektedir. Anevrizma boyutu büyüdükçe kanama riski artacağı için ve hastanın yaşı genç ise yaşam beklentisinin uzun olacağı için cerrahi girişim yapma eğilimi vardır.

Anevrizmaların tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Beyin anevrizmalarının iki tedavisi vardır: birincisi cerrahi olarak kafatasının açılması ile açık cerrahi, ikincisi ise endovasküler yöntemle kapalı cerrahi. İlki beyin cerrahisi tarafından, ikincisi ise girişimsel nöroradyologlar tarafından anjiografik olarak yapılmaktadır. Yapılacak girişimin şeklini belirlemede anevrizmanın yeri ve buyutu gibi faktörlerin yanısıra hastanın genel anestezi altında karşılaşabileceği riskler ve kliniğin tecrübesi de rol oynamaktadır.

Kaynak: www.norolojiklinigi.info

Sayın Doç.Dr. Murat Kürtüncü ' nün izniyle yayınlanmaktadır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Doç. Dr. Murat Kürtüncü


Acıbadem Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı ve Acıbadem Maslak Hastanesi Nöroloji Bölümü

Özgeçmişi için tıklayınız