1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Meraljia parestetika

PDFYazdırE-posta

noroloji

Meraljia parestetika nedir?

Meraljia parestetika bacağın üst yan kısmına giden lateral femoral kutanöz sinirin kasık kısmında sıkışmasına verilen isimdir. Bu sinir bacağın duyu siniri olduğu için bu bölgede uyuşma, yanma va ağrı şikayetleri ortaya çıkar.

Meraljia parestetika neden olur?

Meraljia parestetikada lateral femoral kutanöz sinir kasıktan geçerken dışarıdan ya da karın içinden gelen nedenlerden dolayı ezilir. Bu hastalığın en sık nedeni hızlı kilo değişiklikleri (kilo alma ya da verme), gebelik ve bel bölgesinde kemerin siniri sıkıştırmasıdır. Nadiren bu sinir, iç organların tümöral hastalıklarında, kasık bölgesinde cerrahi uygulamalar sonrasında, travma sonrası kırıklarda, kasık kanamalarında da ortaya çıkabilmektedir. Hastaların tipik olarak şikayetleri özellikle çok ayakta kaldığı veya yürüdüğü dönemlerde artar.

Meraljia parestetikanın tedavisi nasıl yapılır?

Meraljia parestetika iyi huylu bir hastalıktır. Şikayetler çoğu zaman altta yatan belirgin bir neden varsa, bu nedenin ortadan kalkmasından sonra haftalar-aylar içinde düzelir. Bu dönemde hastaların uzun yürüyüşlerden kaçınmaları ve mümkünse bel kemeri yerine pantolon askısı kullanmaları önerilir. Sinir etrafındaki ödemin ve belirtilerin azaltılması için ağrı kesici-ödem çözücü ilaçlar reçete edilir. Ayrıca sinirin iyileşme hızına olumlu etkisinin olabileceği düşünülen B vitamin kompleksleri de sıklıkla kullanılan ilaçlar arasındadır. Bu önlemlerle düzelmeyen ve şiddetli yakınmaları olan hastalarda sinir etrafına kortizon enjeksiyonu yapılabilir.

Kaynak: www.norolojiklinigi.info

Sayın Doç.Dr. Murat Kürtüncü ' nün izniyle yayınlanmaktadır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel

 

 

Doç. Dr. Murat Kürtüncü


Acıbadem Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı ve Acıbadem Maslak Hastanesi Nöroloji Bölümü

Özgeçmişi için tıklayınız