1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Pnömotoraksta cerrahi tedavi

PDFYazdırE-posta

pnomotorax

Bazı pnömotoraks durumlarında hiçbir işlem yapılmadan hastanın sadece izlenmesi mümkün olabileceği gibi, bir enjektör ile havanın çekilmesi, bir dren takılması veya endoskopik ya da açık yöntemle ameliyat edilerek hastalığın giderilmesi de gerekebilir.
Bunların içerisinde en sık kullanılan yöntem sedasyon anestezisi altında ve hasta herhangi bir acı hissetmeden ince bir silikon dren yardımı ile havanın boşaltılmasıdır.

Ne Zaman Ameliyat Olmam Gerekiyor?

Şu durumlardan bir tanesi varsa: İkinci kez oluşan pnömotoraks, sağ ve solda pnömotoraks, akciğerde büyük balon keseleri, dren takılmasına rağmen 5 günde iyileşmeyen durumlar, mesleki sebepler (pilotlar gibi), sağlık kuruluşuna uzak yerlerde yaşayanlar.

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Göğüs tüpü (dren) takılması: Sedasyon anestezisi altında hastalığın olduğu tarafta 7. ve 8. kaburgalar arasından kalınlığı ortlama olarak bir kalem genişliğinde olan silikon bir drene göğüs boşluğu içerisine ilerletilir. Bu dren alt kısmında su bulunan bir şişeden oluşan steril üniteye bağlanır.
Açık ameliyat: Koltuk altından yapılan 7-8cm uzunluğunda bir kesi ile 3. ve 4. kaburgalar arası bir ekartör yardımı ile açılır. Akciğerde yer alan hava kesecikleri özel yöntemle çıkartılır. Plevra denilen zarın üst bölümü çıkartılabilir veya burada bir reaksiyon oluşturularak akciğerin yapışması sağlanır. Böylece akciğerin çökmesi ve göğüs boşluğu içerisinde hava toplanması önlenir. Ameliyat sonunda göğüs boşluğu içerisine bir adet dren konularak katlar anatomik planda kapatılır.

Kapalı – Endoskopik Ameliyat: Bu yöntem 2-3cm’lik tek bir kesi (uniportal yöntem) veya 3 ayrı küçük kesiler yardımıyla göğüs boşluğu içerisine kamera ilerletilip açık yöntemde belirtilen işlemlerin yapılması şeklindedir.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Dren takıldıktan sonra hava kaçağı oluşması, kanama, enfeksiyon ve hastalığın nüks etmesi gibi riskler görülebilir. Cerrah bu durumlara göre gerekli önlemleri alarak riskleri en aza indirir.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?

Ortalama olarak; sadece dren takılması durumunda 3 gün, açık ameliyatlardan sonra 4-5 gün ve kapalı – endoskopik ameliyatlardan sonra 2-3 gün hastane yatışı gerekli olur.

Kaynak: www.akciger-cerrahisi.com

Sayın Prof.Dr.Semih Halezeroğlu'nun izniyle yayınlanmaktadır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel