Flaş Haber
Kapat

Depresyon tedavisi

En şiddetli depresyon vakaları bile tedavi edilebilir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o kadar etkili olur.

Depresyon tedavisi

En şiddetli depresyon vakaları bile tedavi edilebilir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o kadar etkili olur.

Admin
Admin
13 Nisan 2017 Perşembe 18:06
1558 Okunma
Depresyon tedavisi

En şiddetli depresyon vakaları bile tedavi edilebilir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o kadar etkili olur. Depresyon genellikle ilaçlarla, psikoterapiyle veya ikisinin kombinasyonu ile tedavi edilir. Bu tedaviler belirtileri azaltmazsa, elektrokonvülsif tedavi (ECT) ve diğer beyin stimülasyon terapileri diğer seçenekler olabilir.

İlaçlar

Antidepressanlar, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Beyninizin ruhsal durumunuzu veya stresinizi kontrol eden belirli kimyasalları kullanma biçimini geliştirmeye yardımcı olabilirler. İlaçların etkisi kişiden kişiye değişir. Hangi ilacın iyi geldiği ve hangi dozda kullanılması gerektiği genelde deneme yanılma yolu ile tespit edilir.

Antidepresanların etki etmesi genellikle 2 ila 4 hafta arasında sürer, (uyku, iştah ve konsantrasyon sorunları gibi semptomlar daha önce düzelir) bu nedenle etkilinliği hakkında bir sonuca varmadan önce bu süreyi beklemek önemlidir.Antidepresan kullanan insanlar kendilerini daha iyi hissederek  ilaç almayı kesebilirler ve depresyon tekrarlar. Bu yüzden ilacı kesme vaktini doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz; genellikle 6 ila 12 aylık bir süre sonunda doktorunuz yavaş yavaş ve güvenle dozunuzu azaltmanıza yardımcı olacaktır. İlaçları aniden durdurmak çekilme belirtilerine neden olabilir.

Lütfen Dikkat: Bazı durumlarda, 25 yaşın altındaki çocuklar, gençler ve genç erişkinler, özellikle de başlangıçtan sonraki ilk birkaç hafta içinde veya doz değiştirildiğinde, antidepresanları kullanırken intihar düşüncelerinde veya davranışlarında artış yaşayabilir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) gelen bu uyarı ayrıca antidepresan kullanan her yaştaki hastanın, özellikle tedavinin ilk birkaç haftasında yakından izlenmesi gerektiğini söylüyor.

Antidepresan kullanması gereken hamile veya hamile kalmayı düşünen kadınlar ya da emziren kadınlar riskler hakkında doktoruyla konuşmalıdır.

Alternatif tedavi yöntemi olarak St.John's wort adında bitkisel bir ilaç duymuş olabilirsiniz. Çok satılan bir bitkisel ürün olmasına rağmen, otoriteler kullanımını onaylamamıştır ve güvenliği ve etkinliği konusunda ciddi endişeler bulunmaktadır, kesinlikle reçeteli bir antidepresanla birlikte kullanılmamalıdır. Doktorunuzla konuşmadan St. John's wort'u kullanmayın. Omega-3 yağ asitleri ve S-adenozilmetiyonin (SAMe) gibi  diğer doğal ürünler hala araştırılmaya devam ediyor ancak rutin kullanım için henüz güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmamıştır. 

Psikoterapi

Birkaç çeşit psikoterapi ("konuşma terapisi" ya da daha az spesifik bir biçimde danışmanlık olarak da adlandırılır) depresyonlu kişilere yardımcı olabilir. Depresyon tedavisine özgü kanıta dayalı yaklaşımlara örnek olarak bilişsel davranışçı terapi, kişilerarası terapi  ve problem çözme terapisi sayılabilir.

Beyin Uyarım Terapileri

İlaçlar depresyon belirtilerini azaltmazsa, elektrokonvülsif tedavi (elektro şok tedavisi) bir seçenek olabilir, diğer tedavilere cevap vermemiş, ciddi depresyonu olan hastalar için rahatlama sağlayabilir.

Hızlı bir cevabın gerekli olduğu veya ilaçların güvenli bir şekilde kullanılamadığı bazı ciddi vakalarda,elektro şok tedavisi birinci basamak müdahalesi de olabilir. Tedavi, genellikle iki ila dört hafta boyunca haftada üç kez uygulanır.
Elektrokonvülsif tedavi zihin bulanıklığı,sersemlik, yön bozukluğu ve hafıza kaybı gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Genellikle bu yan etkiler kısa süreli olmasına rağmen, bazen hafıza sorunları, özellikle de tedavi süresi boyunca aylarca sürebilir. Elektro şok cihaz ve yöntemlerindeki gelişmeler, modern Elektroşok tedavisini hastaların büyük çoğunluğu için güvenli ve etkili hale getirmiştir. 
Elektrokonvülsif tedavi acı verici değildir ve elektriksel uyarıları hissedemezsiniz. Tedavi başlamadan önce hastaya zayıf bir anestezi uygulanır ve kas gevşetici verilir. 
İlaca dirençli depresyonu tedavi etmek için son zamanlarda kullanıma başlanan yeni beyin stimülasyon terapisi türleri, tekrarlayan transkraniyal manyetik stimülasyon (rTMS) ve vagus sinir uyarımı (VNS) dır. 

Depresyonunuz olduğunu düşünüyorsanız işe mutlaka doktorunuzu ziyaret etmekle başlayın.

Tedavinin ötesinde yapabileceğiniz Şeyler

Depresyon tedavisinde size veya sevdiklerinize yardımcı olabilecek diğer ipuçları:

  • Aktif olmaya ve egzersiz yapmaya çalışın.
  • Kendiniz için gerçekçi hedefler belirleyin.
  • Diğer insanlarla vakit geçirmeye çalışın ve yakın bir arkadaşınıza veya akrabanıza güvenin.
  • Kendinizi yalıtmamaya çalışın ve diğerlerinin size yardım etmesine izin verin.
  • Hızla ve hemen değil, kademeli olarak iyileşmeyi bekleyin.
  • Evlilik veya boşanma, iş değiştirme gibi önemli kararları  daha iyi hissedene kadar erteleyin. Kararlarınızı, sizi çok iyi tanıyan ve durumunuza daha objektif bir bakış açısı ile yaklaşacak kişiler ile tartışın.
  • Depresyon hakkında kendinizi eğitmeye devam edin.

Yararlanılan Kaynaklar: National İnstitute of Mental Health : Depression  https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression/index.shtml

www.populermedikal.com

Resim Telif hakkı: alexraths / 123RF Stok Fotoğraf

Son Güncelleme: 13.04.2017 18:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol