Flaş Haber
Kapat

Panik Atak

Anksiyete bozukluklarının bir türü olan panik atak, aniden ortaya çıkan, birkaç dakika içinde tepeye ulaşan ve aşağıdaki semptomlardan en az dördünü içeren şiddetli korku ya da rahatsızlıktır

Panik Atak

Anksiyete bozukluklarının bir türü olan panik atak, aniden ortaya çıkan, birkaç dakika içinde tepeye ulaşan ve aşağıdaki semptomlardan en az dördünü içeren şiddetli korku ya da rahatsızlıktır

Admin
Admin
30 Nisan 2017 Pazar 00:05
2320 Okunma
Panik Atak

Anksiyete bozukluklarının bir türü olan panik atak, aniden ortaya çıkan, birkaç dakika içinde tepeye ulaşan ve aşağıdaki semptomlardan en az dördünü içeren şiddetli korku ya da rahatsızlıktır:

 • Çarpıntı, kalbin deli gibi atması  veya kalp atışlarının artması
 • Terleme
 • Titreme veya sarsılma
 • Nefes darlığı veya boğuluyormuş gibi hissetme
 • Boğulma hissi
 • Göğüs ağrısı veya rahatsızlığı
 • Mide bulantısı veya karın ağrısı
 • Baş dönmesi, bayılma hissi
 • Üşüme veya aşırı sıcak hissetme
 • Parestezi (uyuşma veya karıncalanma hissi)
 • Derealizasyon (gerçeksizlik duyguları) veya kişiliksizleştirme (kendinden kopukluk) 
 • Kontrolü kaybetme ya da "delirme" korkusu
 • Ölüm korkusu

Panik bozukluğunun semptomlarının birçoğu kalp hastalığı, tiroid sorunları, nefes darlığı ve diğer hastalıkları taklit ettiğinden, panik bozukluğu olan insanlar sık ​​sık acil servislere veya doktorlarına giderler.Hayatı tehdit eden bir konunun bulunduğuna ikna olmuşlardır.

Atakların sıklığı kişiye göre değişir, ayda bir iki tane olabileceği gibi bazılarında hemen her gün görülebilir veya sık tekrarlayan ataklardan sonra uzun bir süre atak görülmeyebilir. Panik ataklarının ortaya çıkışı belli bir nedene bağlı olabilir veya nedensiz olarak kendiliğinden ortaya çıkabilir. Sadece baş dönmesi ve çarpıntı belirtileri ortaya çıkıyorsa sınırlı belirtileri olan ataktan bahsedilir. Sınırlı belirtileri olan ataklar iyileşme sürecinde olabileceği gibi ağır atakların öncü belirtileri de olabilir. Panik ataklar panik bozukluğunda görülmesinin yanında fobiler ve travma sonrası stres bozukluğunda olduğu gibi diğer anksiyete bozukluklarında da görülebilir.

Ruhsal belirtilere bedensel belirtilerde eşlik ettiği için hastalar genelde bedensel sorun olduğunu düşünür ve öncelikle başka branştan hekimlere başvururlar. Yaşadıklarının ruhsal bir sorun olabileceğini akıllarına getirmezler veya kabul etmek istemezler.

Panik atağı geçirmiş kişilerin en büyük korkusu aynı şeyi tekrar yaşamaktır. Bu nedenle panik yaratan durumdan uzak durmaya çalışırlar sonuçta fobiler ortaya çıkabilir. Bunların içinde en önemlisi agorafobidir (açık alan korkusu). Kişiler dışarıya çıktığında panik yaşayacağı korkusu ile evde kalmayı tercih eder ve bir süre sonra hiç sokağa çıkamaz olabilir. Bu durumda yaşam kalitesi düşer, sosyal aktiviteler ve hobiler için harcanan zaman azalır, kişi kendisini hasta ve diğer kişilere bağımlı hissetmeye başlar, yalnız başına evde duramaz veya sokağa çıkamaz, çalışamaz veya işine gidemez duruma gelebilir. Hastalar panik ataklar sırasında sıklıkla acil servislere başvururlar. Zamanla depresyon, alkol-madde bağımlılığı ve intihar görülebilir.

Panik ataklar beklenmedik şekilde, bazen uyku sırasında bile ortaya çıkabilir.

Genellikle erken yetişkinlik döneminde gelişir ,kadınlarda panik atak görülme oranı erkeklerden iki kat daha fazladır.

Bozukluk sıklıkla diğer anksiyete bozuklukları, depresyon, irritabl bağırsak sendromu, astım veya madde kötüye kullanımı gibi zihinsel ve fiziksel bozukluklarla birlikte görülür. Bu doğru bir teşhis koymayı zorlaştırır.

Agorafobi

Bazı insanlar daha önce oralarda panik atağı geçirdiklerini düşünerek o yerlere girmeyi bırakırlar. Bu insanlarda agorafobi vardır. Alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları veya büyük spor alanları gibi kalabalık,halka açık yerlerden kaçınırlar. Panik bozukluğu olan her üç kişiden birinde  agorafobi gelişir. Sürekli bir sonraki atağı bekledikleri için dünyaları küçülmüştür. Bazı olgular sabit bir rota veya bölge geliştirirler ve ciddi kaygı çekmeden bu güvenlik bölgelerinin ötesine geçmeleri imkansız hale gelebilir.

Tedavi:

Diğer anksiyete bozuklukları gibi panik bozukluk ve agorafobi de tedavi edilebilir.

Çoğu insan profesyonel bakım ile önemli gelişme kaydetmiştir. Tedavinin başarısı olgudan olguya değişir. Bazıları birkaç ay sonra tedaviye cevap verebilirken, diğerleri için bir yıldan daha uzun süre gerekebilir. Bir kişide birden fazla anksiyete bozukluğu varsa ya da depresyon ya da madde kötüye kullanımı varsa, bu kişi için uygulanması gereken tedavi karmaşık olabilir.

Tedavi bireyselleştirilmiş olmasına rağmen, birkaç standart yaklaşım etkili olmaktadır. Terapiyi, ilaç veya ikisinin bir kombinasyonu kullanılır.

Yapılan araştırmalar panik atak geçiren kişilerin psikiyatriye başvurmadan önce ortalama 10 ayrı doktora başvurduğunu göstermiştir. Bu hastaların panik atağı geçirdiği genelde anlaşılamamakta ve bu nedenle yanlış tanı ve tedavi sık olmaktadır. Panik ataklar sıklıkla kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Bu hastalar atak sırasında sıklıkla “kalp krizi geçiriyorum” kaygısı ile acil servise başvururlar. Aynı şekilde ataklar kalp hastalığı ile karıştırılıp buna yönelik tedavi başlanabilmektedir. 

Bu nedenle doğru tanı konması önemlidir. Doğru tanı koyabilmek için ayrıntılı fizik muayene, ruhsal muayene yapılmalı, nörolojik, endokrin, kalp ve solunum sistemi hastalıkları araştırılmalıdır. Bedensel bir hastalığın ortaya çıkması panik atak olmadığını göstermez. Bazı bedensel hastalıklara panik ataklar da eşlik ediyor olabilir. Bu durumda yine panik atakları önlemeye yönelik tedavi başlanmalıdır.

Panik bozukluğunun en uygun tedavisi ilaç kullanımının yanında bilişsel ve davranışçı terapi tekniklerinin kullanılmasıdır. Gevşeme egzersizlerinin de hastaya öğretilmesi faydalı olabilir. Panik atakları sırasında ilaç kullanımının pek faydası olmaz. Uygun doz ve uygun süre ilaç kullanımı ile atakların tekrarlaması önlenir. Yine diğer terapi yöntemlerinde amaç atakların tekrarını önlemektir.

Panik atağını uyaran gıdalardan uzak durulması, uyku ve yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi atakları önlemeye yardımcıdır.


Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.adaa.org/understanding-anxiety/panic-disorder-agoraphobia
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders/index.shtml#part_145338
http://www.populermedikal.com/psikiyatri/panikatak.asp

Resim Telif hakkı: antonioguillem / 123RF Stok Fotoğraf

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol