Flaş Haber
Kapat

Yaygın anksiyete bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu birçok farklı şey hakkında sürekli ve aşırı endişe ile karakterizedir.Aylar boyunca endişelerini kontrol etmekte zorlanırlar.

Yaygın anksiyete bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu birçok farklı şey hakkında sürekli ve aşırı endişe ile karakterizedir.Aylar boyunca endişelerini kontrol etmekte zorlanırlar.

Admin
Admin
29 Nisan 2017 Cumartesi 16:22
3119 Okunma
Yaygın anksiyete bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu birçok farklı şey hakkında sürekli ve aşırı endişe ile karakterizedir.Aylar boyunca endişelerini kontrol etmekte zorlanırlar. Gerçek olaylar hakkında göründüklerinden daha fazla endişe edebilirler ya da endişe etmek için belirgin bir neden yokken bile en kötüyü beklerler. Anksiyete bozukluklarının bir türüdür.

Yaygın anksiyete bozukluğu olan insanlar çoğunlukla sağlık, aile, para veya iş ile ilgili aşırı endişe ve üzüntü yaşarlar. Bu endişe her gün ve muhtemelen bütün gün boyunca devam eder. Sosyal faaliyetleri aksatır ve iş, okul veya aile yaşamını etkiler.

Tanı için yetişkinlerde, aşağıda belirtilen semptomlardan en az üçünün, en az altı aydan fazla süreyle ; çocuklarda ise yalnızca bir belirtinin görülmesi gereklidir.

  • Huzursuzluk ya da adeta diken üstünde oturma,endişelenme hissi
  • Kolayca yorulmak
  • Konsantrasyon zorluğu veya zihinde boşluk
  • Sinirlilik
  • Kas gerginliği
  • Uyku bozukluğu (uykuya dalmada veya kesintisiz sürdürmede zorluk veya huzursuz, tatminsiz uyku)

Bazen bu günün nasıl geçeceği bile endişe yaratabilir. İçinde bulundukları kaygı döngüsünü nasıl durduracaklarını bilemezler. Endişelerinin aslında karşı karşıya kaldıkları durumun gerektirdiğinden çok daha yoğun olduğunun farkındadırlar ancak, bu endişelerin kontrollerinin dışında olduğunu düşünürler.

Yaygın anksiyete bozukluğu, ABD de yıl boyunca 6.8 milyon yetişkini veya ABD nüfusunun % 3.1'ini etkilemektedir. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklerden iki kat fazladır.

Bozukluk yavaş yavaş ortaya çıkar ve yaşam döngüsü içinde herhangi bir zamanda başlayabilir, ancak risk çocukluk ve orta yaş arasında en yüksek düzeydedir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, biyolojik faktörlerin, aile geçmişinin ve yaşam deneyimlerinin, özellikle de stresli yaşamın rol oynadığına dair kanıtlar vardır.

Kaygı seviyeleri hafif olduğunda, hastalar bazı durumlardan kaçınsalar da toplumsal olarak işlev görebilir ve kendi hayatlarını kazanabilecekleri işlerde çalışabilirler. Ancak  bazıları kaygıları şiddetli olduğu zaman en basit günlük faaliyetlerini bile yerine getirmekte güçlük çekebilir.

Tedavi:

Yaygın anksiyete bozukluğu diğer anksiyete bozuklukları gibi tedavi edilebilir. Bilişsel davranışçı terapi, birçok olguda, hatalı düşünce ve davranış kalıplarını tanımlama, anlama ve değiştirmeye yardımcı olan etkili bir terapidir. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerin endişelerini kontrol etmeyi öğrenmelerini sağlar. Bazen ilaç tedavisi gerekebilir.

Gevşeme teknikleri, meditasyon, yoga, egzersiz ve diğer alternatif tedaviler de  tedavi planının parçası olabilir.

Diğer anksiyete bozuklukları, depresyon veya madde kötüye kullanımı genellikle nadiren tek başına ortaya çıkan Yaygın anksiyete bozukluğuna eşlik eder. Birlikte ortaya çıkan durumlar da uygun terapilerle tedavi edilmelidir.,

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders/index.shtml
https://www.adaa.org/understanding-anxiety/generalized-anxiety-disorder-gad

Resim Telif hakkı: bialasiewicz / 123RF Stok Fotoğraf

Son Güncelleme: 29.04.2017 16:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol