Flaş Haber
Kapat

Trans Yağlar

İşte uzak dumamız gereken kötü yağlar...

Trans Yağlar

İşte uzak dumamız gereken kötü yağlar...

Admin
Admin
29 Mart 2017 Çarşamba 02:03
1626 Okunma
Trans Yağlar

İşte uzak dumamız gereken kötü yağlar...
Gıdalarda iki trans yağ türü bulunuyor: Doğal olarak oluşanlar ve yapay trans yağlar. Doğal olarak oluşan trans yağlar bazı hayvanların bağırsaklarında üretiliyor ve bu hayvanlardan elde edilen gıdalar (örneğin süt ve et ürünleri) bu yağları az miktarda içerebiliyor. Sığır eti, kuzu eti ve tereyağı gibi bazı et ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan az miktardaki trans yağların endüstriyel olarak üretilen trans yağlar gibi kolestrol seviyeleri üzerinde kötü etkileri olup olmadığını belirlemek için yeterli çalışma henüz yok.

Yapay trans yağlar (veya trans yağ asitleri) kısmi hidrojenasyon denen bir gıda işleme yöntemi ile diğer bitkisel yağlardan insan eli ile üretiliyorlar. İşte diyetle alınan trans yağların en büyük bölümü işlenmiş gıdalarda bulunan bu kısmen hidrojenize edilmiş yağlar. Kasım 2013 ten beri trans yağlar FDA tarafından artık genel olarak güvenilir olarak tanınmıyor.

Peki niye hala trans yağlar kullanılıyor? Çünkü trans yağların kullanımı kolay, üretimi ucuz ve uzun süre dayanıyorlar. Trans yağlar gıdalara istenilen lezzet ve doku kazandırıyor. Birçok restoran ve fast-food mağazasında, gıdaları kızartmak için trans yağlar kullanılıyor, çünkü trans yağlar ticari fritözlerde bir çok kez kullanılabiliyor. Dünyada Danimarka, İsviçre ve Kanada gibi birkaç ülke ve Amerika'da California, New York City, Baltimore ve Montgomery County gibi bazı yerler gıda hizmetleri kuruluşlarında trans yağların kullanımını ya azalttı veya kısıtladı. 1990'dan önce trans yağın sağlığınıza nasıl zarar verebileceği hakkında çok az şey biliniyordu. 1990'lı yıllarda, trans yağların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri araştırılmaya başlandı. Araştırma sonuçları vahimdi: Trans yağlar, kötü (LDL) kolestrol düzeylerinizi yükselterek iyi (HDL) kolestrol seviyenizi düşürüyor. Trans yağları yemek kalp rahatsızlığı ve inme riskinizi arttırıyor. Aynı zamanda, tip 2 diyabet geliştirme riskini de yükseltiyor.

Bu bulgulara dayanarak, FDA trans yağ için etiketleme düzenlemeleri başlattı ve son yıllarda ABD'de tüketim önemli miktarda azaldı.

Trans yağlar, kızartılmış gıdalar , pastalar, bisküvi, dondurulmuş pizza, kurabiye, kraker ve margarinler gibi birçok gıdada bulunuyor. 

Uzmanlar diyetinizde kısmen hidrojenize yağları tamamen kesmenizi, yediğiniz et ve kümes hayvanlarının hazırlanmasında da trans yağlar ve doymuş yağlardan uzaklaşmanızı öneriyorlar. Dışarda yemek yediğinizde yediğiniz yemeğin hangi yağla piştiğini sorgulayın. Diyetinizdeki trans yağları tekli doymamış veya çoklu doymamış yağlarla değiştirin.

Kaynak: healthyforgood.heart.org

Resim:

Copyright: lightwise / 123RF Stock Photo
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol