Flaş Haber
Kapat

Lazerli Oyuncaklar ve Çocuklar

Lazerli oyuncaklardan veya lazer işaretleyicilerden çıkan yüksek konsantrasyonlu ışık ciddi göz yaralanmalarına ve hatta körlüğe neden olabiliyor.

Lazerli Oyuncaklar ve Çocuklar

Lazerli oyuncaklardan veya lazer işaretleyicilerden çıkan yüksek konsantrasyonlu ışık ciddi göz yaralanmalarına ve hatta körlüğe neden olabiliyor.

Admin
Admin
12 Nisan 2017 Çarşamba 18:18
3876 Okunma
Lazerli Oyuncaklar ve Çocuklar

Lazer ışığı saçan tabancalar, kılıçlar, kedi oyuncakları hatta lazer pointerler çocukların ve çoğu zaman ebeveynlerinin çok ilgisini çekiyor. Bu oyuncaklarla oynamak bazen tehlikeli olabiliyor. Çünkü bu oyuncaklardan veya lazer işaretleyicilerden çıkan yüksek konsantrasyonlu ışık ciddi göz yaralanmalarına ve hatta körlüğe neden olabiliyor. Üstelik bu tehlike sadece kullanıcısı için değil, ışığın yayıldığı yerlerde bulunan tüm kişiler için geçerli.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA görevlisi Dan Hewet "Kişinin gözüne tutulan lazer ışığı , özellikle lazer güçlüyse ani yaralanmalara neden olabilir" diyor. Bununla birlikte lazer ışığı çoğunlukla ani olarak zarar vermiyor, ancak zamanla yavaş yavaş görüş yeteneğini bozabilir.  Lazer ışığından kaynaklanan göz yaralanmaları günlerce ve hatta haftalar boyunca fark edilmeyebilir ve kalıcı olabilir.

Özellikle lazer pointerler ( lazer işaretleyciler ) son 10 yılda oldukça güçlü hale geldiler ve ucuzladılar. Bu lazer işaretleyicileri çocuklar için almayın veya onlara kullandırmayın. 

Lazerler çok güçlü ve bir hedefe yönelmiş elektromanyetik ışın demeti oluşturuyor. Müzikçalarlar, yazıcılardan göz ameliyatlarına kadar birçok kullanım amacı mevcut. Endüstriyel amaçlı veya daha başka amaçlarla kullanılan lazerler daha yüksek düzeyde radyasyon yayıyor. Ancak bir çocuk oyuncağı olarak bu kadar yüksek güçlere ihtiyaç yok. Özellikle çocuklara oyuncak olarak pazarlandığında ebeveynler ve çocuklar bunların güvenli olduğuna inanıyor. FDA  lazerlerli oyuncakların  özel bir önem taşıdığını çünkü çocukların bu ürünlerle yaralandığını söylüyor. FDA' den Hewett "Oyuncakların minimum düzeyde risk altında olması için, radyasyon ve ışık düzeylerinin,  düşük düzey olan 1. Sınıfın sınırlarını aşmamasını öneriyoruz" diyor. Bu Sınıf 1 işareti Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tanımlanmış.

Lazerli ürünler, yasal sınırları ve prosedürleri yerine getirdiği ve kullanım talimatlarına uyulduğunda genellikle güvenliler. Ancak lazerler uygun şekilde kullanılmazsa zarar verebiliyor. FDA, tüketiciler için aşağıdaki genel güvenlik ipuçlarını öneriyor:

  • Çocuklar için lazer işaretleyicileri satın almayın veya çocukların bunları kullanmasına izin vermeyin. Bu ürünler oyuncak değildir.
  • Asla bir lazer ışığını  kimseyi (hayvanlar dahil) doğrudan hedef alarak tutmayın. Göze yönelmiş bir lazerin ışık enerjisi, belki de doğrudan güneşe bakmaktan daha tehlikeli olabilir.
  • Bir lazeri herhangi bir araçta, uçakta kullanmayın veya parlak yüzeylere tutmayın. Parlak bir ışık demetinin şaşırtıcı etkisinin, örneğin bir arabada bir sürücüye yönelik olması durumunda ciddi kazalara neden olabileceğini veya başka bir etkinliği yapan kişinin (spor yapmak gibi) olumsuz bir şekilde etkilenebileceğini unutmayın.
  • Çocuk oyuncak lazerlerinin üzerinde FDA tarafından önerilen IEC Sınıf I etiketini arayın. Etiket, "Sınıf 1 Lazer Ürünü" diyorsa ürün düşük emisyon seviyesinde bir lazerdir ve düşük risklidir.
  • 5 mW'den daha fazla güç tüketen ya da etikette gücü yazılmamış  lazerleri satın almayın ya da kullanmayın.
  • Siz veya çocuğunuz herhangi bir göz yaralanmasından şüphelendiyse veya yaşarsanız, bir sağlık uzmanına derhal danışın.

Kaynak:FDA

Resim Telif hakkı: ideastudios / 123RF Stok Fotoğraf

Son Güncelleme: 12.04.2017 18:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol