Flaş Haber
Kapat

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı olan insanlar, süt ve süt ürünlerinde bulunan doğal şeker olan laktozu (süt şekeri) sindirmekte güçlük çekerler.

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı olan insanlar, süt ve süt ürünlerinde bulunan doğal şeker olan laktozu (süt şekeri) sindirmekte güçlük çekerler.

Admin
Admin
14 Nisan 2017 Cuma 18:11
4115 Okunma
Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı olan insanlar, süt ve süt ürünlerinde bulunan doğal şeker olan laktozu (süt şekeri) sindirmekte güçlük çekerler. Sebep vücutlarının yeterli miktarda laktaz yapmamasıdır. Laktaz ince bağırsakta yapılan bir enzimdir. Laktaz laktozun daha kolay emilerek kana geçebilmesi için parçalar ve basit şekerlere dönüştürür. Sindirilemeyen laktoz sindirim sisteminde hoş olmayan semptomlara neden olabilir.

Laktoz intoleransının dereceleri farklıdır. Laktoz intoleransı olan çoğu insan laktozu herhangi belirti olmadan tüketebilirler. Bununla birlikte, laktoz intolaransı olduğunu düşünen birçok kişi, süt ürünlerinden kaçınır ve kemik sağlığı için önemli olan besin maddeleri olan  kalsiyum ve D vitaminini yeterli miktarda alamazlar. Büyüme çağındaki çocuklar ve gençlerin yeterli miktarda kalsiyum alması özellikle önemlidir.

Laktoz intoleransının belirtileri şunlardır:

  • Şişkinlik
  • İshal
  • Gaz
  • Mide ağrısı veya kramplar

Semptomlar, laktoz içeren gıdaları yemekten ya da içtikten yaklaşık 30 dakika ila 2 saat sonra başlar.Belirtiler hafif veya şiddetli olabilir. Belirtilerin şiddeti genellikle tüketilen laktoz miktarına ve kişinin vücudundaki laktaz miktarına bağlıdır.

Laktoz intoleransı, küçük çocuklarda nadirdir çünkü çoğu bebek yeterli laktaz ile doğar. Ancak çoğu insanın vücutlarındaki laktaz miktarı ömür boyu azalır.

34 haftalıktan önce doğan erken doğmuş bebeklerin laktaz düzeyleri düşük olabilir, çünkü sindirim sistemi tam gelişmiş değildir.

Laktoz intoleransı nasıl teşhis edilir?

Çoğu kişi, kendilerinde veya çocuklarında herhangi bir test yapılmadan ve teşhis edilmeden laktoz intoleransı olduğuna karar verir.Sonuç olarak, birçok kişi kalsiyum ve vitamin D bakımından zengin olan süt ürünlerini almaktan kaçınır veya büyük ölçüde sınırlarlar. Oysa laktoz intoleransı olan çoğu insan bir miktar laktozu hiç belirti olmadan tüketebilirler.

Sadece belirtilere dayanarak bir kişinin laktoz intoleransı olup olmadığı ya da başka bir hastalığının olup olmadığını söylemek her zaman doğru değildir.Sık karşılaşılan birçok sağlık sorununun benzer belirtileri olabilir. Örneğin, laktoz intoleransı irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile aynı belirtilerin çoğuna sahiptir; sadece IBS kabızlığa da neden olabilir.

Laktoz intoleransı şüphesi varsa, kişiden kısa süreli olarak laktoz içeren yiyecekleri yemeyi veya içmeyi bırakması istenebilir. Belirtiler kaybolursa, bu bilgi teşhis için doktorun işine yarayacaktır. Aşağıdaki testler laktoz intoleransını teşhis etmeye yardımcı olabilir:

Hidrojen nefes testi. Test yapılacak kişiye içinde laktoz bulunan bir içecek içirilir. Ardından nefes içindeki hidrojen seviyesi ayarlanan zaman aralıklarında ölçülür. Hidrojen gazı laktoz sindirilemediğinde oluşur, bu nedenle yüksek nefes hidrojeni laktozu sindirmekle ilgili problemlerin işaretidir.

Laktoz intolerans testi. Test yapılacak kişiden laktoz içeren bir içecek içmeden önce ve sonra kan örnekleri alınır. Kandaki şeker (glikoz) miktarı ölçülür. Değişmeyen düzeyler laktoz sindirim sorunlarını gösterir. Hidrojen nefes testi bu testten daha çok tercih edilir.

Dışkı asitliği testi. Bu test, bebekler ve küçük çocuklar için kullanılır. Lakoz sindirilemediğinde dışkıdaki ortaya çıkan bazı asitler kontrol edilir. Dışkıda çıkan glikoz da laktozun sindirim problemlerini gösterir.

Ne yapmalı?

Hiçbir tedavi vücudun laktaz üretme kabiliyetini değiştiremez.Ancak laktoz sindirim problemi yaşayan insanların çoğu, süt ve süt ürünlerinden tamamen vazgeçmeden semptomları en aza indirgemek için bazı adımlar atabilir. Araştırmalar, aşağıdaki stratejilerin yardımcı olabileceğini gösteriyor:

  • Az yağlı süt veya yağsız sütü bir fincan veya daha az porsiyonlarda tüketin.
  • Az yağlı süt veya yağsız sütü, boş mideye değil, diğer yiyeceklerle birlikte için.
  • Az yağlı ya da yağsız sert peynirler ya da süzme peynirler, az yağlı ya da yağsız dondurma ya da yoğurt gibi sütten farklı süt ürünleri yiyin. Bu gıdalar sütle karşılaştırıldığında porsiyon başına daha az laktoz içerir ve daha az semptomlara neden olabilir.
  • Düzenli olarak süt ile aynı miktarda kalsiyum içeren indirgenmiş laktozlu süt ve süt ürünlerini seçin.
  • Laktaz enzimini içeren hap veya damlaları kullanın.
  • Laktoz intoleransı olan bazı insanlar deneme yanılma ile  hangi süt ürünlerini ve  ne kadarını kullanabileceğini  öğrenebilirler.Süt ve süt ürünlerinden tamamen kaçınmamalıdır; çünkü bunlar kemik gelişimi ve genel sağlığımız için  kalsiyum, D vitamini ve diğer önemli besin maddeleri içerir. Eğer süt ve süt ürünleri alınmıyorsa kalsiyum ve d vitaminini diğer kaynaklardan yeteri miktarda  almak  gereklidir.

Laktoz intoleransı neden olur?

Vücutta yeterli laktaz bulunmaması, laktoz intoleransının nedenidir.Laktaz eksikliğinin nedenlerine bağlı olarak üç tip laktoz intoleransı vardır.

Primer laktoz intoleransı. Bu tip laktoz intoleransı bir zamanlar laktozu tamamen sindirebilen insanlarda gelişir. En yaygın türüdür. Neredeyse tüm bebekler, insan sütü ve bebek formüllerinde bulunan laktozu tamamen sindirmek için yeterli laktazı üretmektedir. Ancak sütten kesildikten sonraki bir noktada, daha az laktaz yapmaya başlar. Primer laktoz intoleransı olan çoğu insan, bazı sut ürünlerini belirtiler göstermeksizin tüketebilir.

Sekonder laktoz intoleransı. Bu tür bağırsaklarda ağır hasar oluşturan bazı hastalıklardan sonra oluşur.

Konjenital laktoz intoleransı. Bu nadir türde bebekler doğumdan itibaren hiç laktaz yapmazlar. İkincil laktoz intoleransı yenidoğan döneminde konjenital laktoz intoleransı ile karıştırılabilir.

Laktoz intoleransı süt alerjisi ile aynı şeymidir?

Hayır. Süt alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin sütün içindeki proteine reaksiyonudur.Süt alerjisinin belirtileri arasında, kaşıntı, deri döküntüsü (egzama) ve mide ağrısı bulunmaktadır. Bebekler ve çocuklarda yaygın bir alerjidir.

Bazı ebeveynler süt alerjisinilaktoz intoleransı ile karıştırmaktadır. Süt alerjisi genellikle yaşamın ilk yılında görülür, laktoz intoleransı semptomları ise 2 ya da 3 yaş öncesinde seyrektir.

Çocuğunuzun belirtilerinin alerji, laktoz intoleransı veya başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını yalnızca doktorunuz belirleyebilir.

Laktoz intoleransı kemik sağlığını etkiler mi?

Laktoz intoleransının ve laktoz içermeyen diyetlerin kemik sağlığı üzerindeki rolü henüz tam olarak bilinmemektedir. Laktoz intoleransına sahip olan veya olduğunu düşünen bir çok kişi süt ürünlerinden kaçınır ve yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almazlar. Süt ürünleri özellikle kemik sağlığı için gerekli olan bu besinlerin iyi kaynaklarıdır. Yaşamları boyunca yeterli miktarda kalsiyum alamayanların osteoporoz veya kemiklerin incelmesi olasılığı daha yüksektir.Bu olgulara rağmen, araştırmalar laktoz intoleransının  osteoporoz riskini kesin olarak arttırdığını göstermemiştir.

Çocuğunuzun laktoz intoleransı olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Ailenizde laktoz intoleransı olsa bile, çocuğunuzun diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce çocuğunuzun doktoruyla konuşun. 
Çocuğunuzun doktoru, belirtilerin kaybolup kaybolmadığını görmek için kısa bir süre için katı laktoz içermeyen bir diyet önerebilir. Daha sonra, laktoz içeren gıdaları, belirtilerin geri gelip gelmediğini görmek için yavaş yavaş çocuğunuzun diyetine ekleyecektir. Çocuğunuzun başka testlere de ihtiyacı olabilir.

Çocuğunuzun laktozu sindirmede problemleri varsa,  kemik büyümesi için gerekli olan kalsiyum, D vitamini ve diğer besin maddeleri aldığından emin olmanız gerekir. Laktoz intoleransını yönetmenin yollarını öğrenebilir ve bu önemli besinleri vermeye devam edebilirsiniz. 

Kaynaklar: https://www.nichd.nih.gov/health/topics/lactose/Pages/default.aspx

Resim Telif hakkı: davepot / 123RF Stok Fotoğraf

Son Güncelleme: 14.04.2017 18:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol