Flaş Haber
Kapat

Pankreasınıza iyi davranın

Aşırı derecede yemek yemeniz sadece bel çevrenizi mi kalınlaştırıyor sanıyorsunuz?

Pankreasınıza iyi davranın

Aşırı derecede yemek yemeniz sadece bel çevrenizi mi kalınlaştırıyor sanıyorsunuz?

Admin
Admin
25 Mart 2017 Cumartesi 17:23
3710 Okunma
Pankreasınıza iyi davranın

Aşırı derecede yemek yemeniz sadece bel çevrenizi mi kalınlaştırıyor sanıyorsunuz?

Fazla yediğinizde ne yazıkki vücudunuzda bel çevresi kalınlığından daha fazla şeylerin değişimine neden olursunuz. Pankreasınızdan başlayarak vücudunuzdaki organları da etkiler. Yediğiniz her lokmada, pankreasınız, yediğiniz yiyeceklerden faydalanabilmeniz için yeterli sindirim enzimi ve hormonları salgılamalıdır. Çok fazla yeme, içme veya sigara içmek pankreasınıza çok fazla yük bindirerek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Pankreas midenizin arkasında yer alıyor. Bağırsaklar, karaciğer ve safra kesesi ile çevrili. Bu komşu organlar, yiyeceklerinizi sindirmenize yardımcı olmak için birlikte çalışıyor.

NIH'nin pankreas uzmanı Dr. Dana Andersen, "Pankreas, diyetteki karbonhidratları, proteinleri ve yağları enerji açısından daha kolay kullanılan daha küçük elementlere ayırmaya yardımcı olacak çeşitli enzimler üretiyor" diyor. "Ayrıca kan yoluyla yayılan ve çeşitli vücut işlevlerini düzenlemeye yardımcı olan özel hormonlar üretiyor."

Pankreas tarafından üretilen en iyi bilinen hormon insülindir. İnsülin şekerin veya glikozun ne kadarının vücudunuzun hücreleri tarafından alındığını denetler. Pankreastaki insülin üreten hücreler hasar görürse diyabet ortaya çıkabilir. Tip 2 diyabet pankreasın  kandaki şekeri işlemek için yeterli düzeyde insülin üretemediği zaman ortaya çıkar. Obezite, tip 2 diyabeti kötüleştirir.

"Obezite, vücudunuzun insüline hassasiyetini azaltabilir, bu nedenle aynı metabolik çalışmayı başarmak için daha fazla insülin gerekir. Bu, pankreasa daha fazla baskı getirir, "diyor Andersen. "Sadece 5 ya da 10 kilo kaybetmek pankreasın daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir."

Aynı zamanda kandaki yüksek yağ seviyeleri  pankreasın iltihaplanmasına veya kronik veya akut pankreatite yol açabilir. Kronik pankreatitte, inflamasyon iyileşmez ve zaman içinde daha da kötüleşir. Sonunda, kalıcı hasara neden olabilir.

Akut pankreatit aniden ortaya çıkar ve çok acı vericidir. Genellikle tedaviyle birlikte birkaç gün içinde geriler. Ciddi durumlarda kanama ve kalıcı doku hasarı meydana gelebilir. Akut pankreatitin en yaygın nedenleri safra taşı ve ağır alkol kullanımıdır. Safra taşları sertleşmiş safradan (yağı sindirmek için karaciğer tarafından üretilen bir sıvı) yapılmış küçük, çakıl benzeri maddelerdir. Akut pankreatitin diğer nedenleri arasında karın travması, ilaçlar ve enfeksiyonlar bulunur.

Pankreasın genetik bozuklukları ve bazı otoimmün bozukluklar pankreatite yol açabilir. Ancak vakaların neredeyse yarısında sebep bilinmiyor ( idiyopatik pankreatit olarak bilinen bir durum).

Ailenizin tıbbi geçmişini takip etmek, pankreas problemleri için risk altında olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir. Andersen, "Ailenizde pankreas hastalığı geçmişi varsa doktorunuza anlatmalısınız" diyor. "Bu sizin için önemli olmayabilir, ancak doktorunuz için çok önemli bir bilgidir."

Aile sağlığı geçmişi bilgisi, özellikle erken evrelerde hiçbir belirtisi olmayan pankreas kanserlerinin muhtemel erken teşhisi için önemlidir. Erken yakalanırsa, pankreas kanseri ameliyatla tedavi edilebilir. Ancak pankreas kanseri olan hastaların çoğu hayatta kalma şansının düşük olduğu ileri evreye kadar teşhis edilemez.

NIH araştırmacıları, pankreas hastalıklarını erkenden tespit etmek için yeni yollar arıyor ve kimlerin en çok risk altında olduğunu tahmin ediyorlar. 

Sağlıklı bir diyet yeme ve tütün ve alkol gibi zararlı maddelere maruz kalmanızı sınırlama, pankreasınızı ve tüm sindirim sisteminizi düzgün bir şekilde çalışmaya devam etmeye yardımcı olabilir.

Kaynak: A monthly newsletter from the National Institutes of Health, part of the U.S. Department of Health and Human Services

Son Güncelleme: 27.04.2017 01:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol