Flaş Haber
Kapat

Akciğer Kanseri Tedavisi

Erken evre akciğer kanserinde en etkili tedavi yöntemi ameliyatla kanserli akciğer lob veya loblarının çıkartılmasıdır.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Erken evre akciğer kanserinde en etkili tedavi yöntemi ameliyatla kanserli akciğer lob veya loblarının çıkartılmasıdır.

Admin
Admin
22 Mart 2017 Çarşamba 17:48
2085 Okunma
Akciğer Kanseri Tedavisi

Cerrahi Tedavi

Erken evre akciğer kanserinde en etkili tedavi yöntemi ameliyatla kanserli akciğer lob veya loblarının çıkartılmasıdır. Her hastada ameliyat yöntemi uygulanamaz. Hangi hastalara uygulanması gerektiği standartlar halinde belirlenmiştir.
Ameliyat açık veya kapalı (endoskopik) olarak 2 şekilde gerçekleştirilebilir: Kapalı operasyon günümüzde modern ülkelerde standart yöntem haline gelmeye başlamıştır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.
Ameliyat sırasında akciğerin farklı bölümleri çıkartılalabilir. Aşağıda 3 ana şekle ait bilgiler yer almaktadır.

Ameliyatda genellikle kanserin olduğu akciğer lobu çıkartılır (lobektomi) ve etrafta bulunan tüm lenf bezleri temizlenir.En sık kullanılan yöntemdir. Hastanın ameliyat sonrası solunumu belirgin olarak etkilenmez. Operasyon açık veya kapalı olarak gerçekleştirilebilir.

Kanserin birden fazla lob üzerine yerleşmesi veya an bronşta olması ya da damarlar üzerinde olması gibi sebeplerle bazen bir akciğerin tamamının çıkartılması gerekebilir.Bu durumda hasta yaşantısına diğer akciğeri ile devam edebilir.

Sadece kanserli bölgenin çıkartılması (wedge rezeksiyon) akciğer kanserinde uygun bir tedavi yöntemi değildir. Ancak hastanın genel durumunun daha ileri bir operasyona uygun olmadığı hallerde tercih edilmelidir. 

Radyoterapi

Kanserli bölgeye radyoaktif ışınlar verilerek tümörün küçültülmesi amaçlanır. Bazı durumlarda çok iyi sonuç verse de genel olarak ilk seçilecek tedavi yöntemi değildir. Akciğer kanserli hastalar genellikle beyin ve kemik metastazları nedeniyle radyoterapi görürler.

Kemoterapi

Kanserli hücrelerin çoğalmasını durdumak veya kanserli hücreleri öldürmak için kan yoluyla ilaç verimlesi yöntemidir. Tedavi sırasında vücudun diğer hücrleri de zarar gördüğü için tedavi sürecinde çok dikkatli olunmalı ve onkoloji uzmanının önerilerine tam olarak uyulmalıdır. Kemoterapi 2. evrede ameliyattan sonra, 3. ve 4. evrelerde ise ana tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Girişimsel Bronkoskopi

Bronş içerisinde yerleşen ve hastanın nefes almasını zorlaştıran bir kanser varlığında ameliyat yöntemi uygun olmadığında bronkoskopi yoluyla tümörün temizlenmesi işlemidir. Daha ayrıntılı bilgi içinlütfen tıklayınız.

Hedefe Yönelik Tedavi

Kanser tipine özel olarak geliştirilen ve kanser dışındaki organlara daha az zarar veren tedavi yöntemidir. Kullanım sahası gittikçe genişlemektedir. Tümörün çoğalmak için ihtiyacı olan faktörleri ve o bölgedeki damarsal gelişmeyi engelleyerek etkili olur.

Fotodinamik Tedavi

Hastaya bir ilaç verilir. Bu ilaç kanserli bölgeye gidip yerleşir. Etki göstermesi için bir çeşit lazer ışını verilir. Böylece aktive olan ilaç kanser hücrelerini öldürür.

Kriyocerrahi (dondurarak tedavi)

Genellikle karsinoma in-situ denilen çok erken fazda kullanılan bir yöntemdir. Kanser hücrelerinin dondurularak yok edilmesi işlevini görür.

Kaynak: www.akcigerkanseri.com

Sayın Prof.Dr.Semih Halezeroğlu'nun izniyle yayınlanmaktadır.

Son Güncelleme: 24.03.2017 00:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol