Flaş Haber
Kapat

Akciğer Kanseri Teşhisi

Akciğer kanseri teşhisi için ilk ve en önemli şey hastanın doktora anlattıklarıdır: ne tür yakınmaları olduğu , sigara içip içmediği, akrabalarında akciğer kanseri olup olmadığı, ane veya babada herhangi bir kanser olup olmadığı gibi.

Akciğer Kanseri Teşhisi

Akciğer kanseri teşhisi için ilk ve en önemli şey hastanın doktora anlattıklarıdır: ne tür yakınmaları olduğu , sigara içip içmediği, akrabalarında akciğer kanseri olup olmadığı, ane veya babada herhangi bir kanser olup olmadığı gibi.

Admin
Admin
22 Mart 2017 Çarşamba 17:13
2096 Okunma
Akciğer Kanseri Teşhisi

Hekimle Görüşme:

Teşhis için ilk ve en önemli şey hastanın hekime anlattıklarıdır: ne tür yakınmaları olduğu (öksürük, ağrı, halsizlik, zayıflama, ağızdan kan gelmesi, ses kısılması, nefes darlığı ve benzeri), sigara içip içmediği, akrabalarında akciğer kanseri olup olmadığı, ane veya babada herhangi bir kanser olup olmadığı gibi.
Muayene: Akciğer kanseri direkt olarak muayene bulgusu vermeyebilir. Ancak, hastalık yayılmış yani metastaz yapmış ise yayılmanın olduğu bölgelerde muayene ile bulgular saptanabilir. Örneğin boyun bölgesinde lenf bezi büyümesi, kaburgalarda ağrı, kolda his kaybı veya göz kapağında düşme gibi.

Radyolojik İncelemeler

Normal grafi ancak akciğerdeki bir tümörün büyümüş olması durumunda teşhise yardımcı olur. Akciğer grafisinin normal olması kanser olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle belirgin yakınmaları olan şüheli durumlarda daha ileri görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur.

Akciğer Bilgisayarlı Tomografisi: Bir veya birkaç milimetre aralıklarla tüm akciğer ve göğüs boşluğunun taranması yöntemidir. Akciğer kanseri teşhisinde en sık kullandığımız yöntemlerin başında gelir.
Gerekli durumlarda aşağıdaki teşhis yöntemlerinden bazen bir tanesi bazen hepsi teşhis amacıyla kullanılabilir.

PET-CT:

Bu görüntüleme yönteminde tomografide akciğerde tespit edilmiş olan kitlenin veya nodülün kanser mi yoksa iyi huylu bir olay mı olduğu ayırt edilir. Ayrıca vücudun diğer bölgelerinde yayılma olup olmadığı da PET-CT tarafından tespit edilir.

Bronkoskopi:

Hava yollarımız içerisinin ışıklı bir sistem ile görüntülenmesidir. Tümör bronş içerisinde ise bundan biyopsi almak da mümkündür. Riskleri son derece az olan ve çok yaygın olarak kullanılan bir tanı yöntemidir. 

İğne Biyopsisi:

Bazı durumlarda akciğerdeki kitlenin diğer yöntemlerle teşhis edilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda tomografi altında görüntü alınarak kitle içerisine bir iğne ile girip kitleden biyopsi alınır.

Mediastinoskopi:

Akciğer kanserinin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığını anlamak için kullanılan endoskopik yöntemdir. Genel anestezi altında bir endoskop yardımı ile lenf bezlerinden biyopsi alınır. İşlem yaklaşık olarak 45 dakika sürer.

Kaynak: www.akcigerkanseri.com

Sayın Prof.Dr.Semih Halezeroğlu'nun izniyle yayınlanmaktadır.

Son Güncelleme: 24.03.2017 00:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol