Flaş Haber
Kapat

Kolajen Faydaları Nelerdir?

Kolajen fibroblastlar ve bazı diğer hücrelerin oluşturduğu bir protein türüdür. Kolajen cilt ve kas hücrelerinde bulunmakta, temel görevi olarak bağ dokusunu güçlendirmekte ve bunun yanı sıra vücut bütünlüğünü korumaktadır.

Kolajen Faydaları Nelerdir?

Kolajen fibroblastlar ve bazı diğer hücrelerin oluşturduğu bir protein türüdür. Kolajen cilt ve kas hücrelerinde bulunmakta, temel görevi olarak bağ dokusunu güçlendirmekte ve bunun yanı sıra vücut bütünlüğünü korumaktadır.

Admin
Admin
05 Ağustos 2020 Çarşamba 03:40
201 Okunma
Kolajen Faydaları Nelerdir?

Kolajen Nedir?

Kolajen fibroblastlar ve bazı diğer hücrelerin oluşturduğu bir protein türüdür. Kolajen cilt ve kas hücrelerinde bulunmakta, temel görevi olarak bağ dokusunu güçlendirmekte ve bunun yanı sıra vücut bütünlüğünü korumaktadır. Cilt hücrelerine ve kaslara katılan kolajen cilde dayanıklılık, canlılık ve esneklik kazandırmaktadır. Ayrıca eklem, organ ve tendonları da bir arada tutma görevini üstlenmektedir.

Kolajen Eksikliği Neden Olur?

İnsan vücudu yaşlandıkça, bağ ve bağ dokularında bulunan kolajen proteini miktarı azalamaya başlar. Ve bir süre sonra vücuttaki kolajen yetersiz gelmeye başlar. Yaşlanma ile artan bu eksiklik zamanla kırışıklık, cilt kuruluğu, selülit, eklem rahatsızlıkları ve vücudun esnekliğinin azalması gibi sorunlara neden olmaktadır.

Kolajenin Faydaları

Yaşlanmanın yanı sıra vücudun kolajen kaybetmesine sebep olan başka faktörler de bulunmaktadır. Bunlar sigara tüketimi, stres, güneşe fazla maruz kalma, C vitamini eksikliği ve sağlıksız beslenme gibi çeşitli sebeplerdir. Yine de kolajen içeren besinlerin düzenli olarak tüketilmesi cilde kolajen takviyesi yapılmasında yardımcı olacaktır.

Özellikle 30 yaşı geçen bireylerin kolajen takviyesi alması tavsiye edilmektedir. 30*40 yaş arasında takviyenin düzenli olarak alınması, kolajen eksikliğinin yaratacağı belirtileri en aza indirgeyecektir.

Kolajen faydaları nelerdir sorusunun cevabı farklı kolajen tiplerinin açıklanması ile mümkün olabilir. Çünkü insan vücudunda farklı yapıya sahip 16 çeşit kolajen bulunmaktadır. Vücutta en fazla bulanan kolajen çeşidi, “Tip 1’dir” Bu kolajen çeşidi vücudu bir arada tutmada ve yaraların iyileşmesinde rol oynar. Eklem kıkırdaklarının yapısını oluşturan kolajen “Tip 2” olarak tanımlanır ve bağ dokularındaki kıkırdak oluşumunu destekler. Kolajen “Tip 3”, kas, organ ve arterlerin yapısını desteklemekte ve damarlara güç vermektedir. Bunun yanı sıra bu tip, damarların esnek olmalarını sağlamaktadır. “Tip 4”, cildin sıvı filitrasyonuna yardımcı olmasının yanı sıra, solunum ve sindirim organlarının yüzeylerini oluşturmaktadır. Tip 10 ise yeni kemiklerin ve eklem kıkırdaklarının oluşumuna yardımcı olmaktadır. Sinovyal eklemlerin onarılmasında görev alır ve kırık kemiklerin iyileşmesine yardımcı olur.

Kolajen eklem ve cilt sağlığı açısından oldukça öneme sahip bir protein olmasının yanı sıra saç ve göz sağlığı için de oldukça fayda sağlamaktadır. 30 yaş itibariyle vücuttaki kolajen üretimi %1 veya %2 oranında düşüşe geçer. 40 yaşına gelen bir birey vücudunda bulunan kolajenin %10 ya da %20’sini kaybetmiş durumdadır. Bu sebeple yaşlandıkça bireyin çeşitli yollarla kolajen takviyesi alması ve vücudundaki kolajen kaybını frenlemesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler:
Kolajen
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol