Flaş Haber
Kapat

Erkeklerde sağlıklı yaşam için testler

Erkekler sağlıklı yaşam için hangi testleri, ne zaman yaptırmalı? Sağlıklı kalmak için neler yapmalı?

Erkeklerde sağlıklı yaşam için testler

Erkekler sağlıklı yaşam için hangi testleri, ne zaman yaptırmalı? Sağlıklı kalmak için neler yapmalı?

Admin
Admin
06 Nisan 2017 Perşembe 19:05
1753 Okunma
Erkeklerde sağlıklı yaşam için testler

Henüz hastalık belirtileri ortaya çıkmadan yapılan testlere tarama testleri deniyor. Belli dönemlerde bu testleri yaptırmak erken teşhis için önem taşıyor. Sizin için en önemlilerini derledik:

Abdominal Aort Anevrizması:
Kalpten pompalanan kanı vücudumuza aort adı verilen geniş atardamar pompalıyor. Aortun göğüs boşluğunda kalan bölümüne torasik aort, karın boşluğunda kalan kısmına ise abdominal aort deniyor. Aortun bir bölümünün normal çapının % 50 sinden fazla genişlemesine ( balonlaşmasına ) Aort anevrizması deniyor. Aort anevrizmalarının % 75 gibi büyük bir kısmı karın boşluğundaki aort bölümünde oluşuyor ve Abdominal Aort Anevrizması olarak adlandırılıyor.  Erkeklerde daha sık görülüyor ve ilerleyen yaşla sıklığı artıyor. 65 yaş üstü erkeklerin %2-13'ünde kadınların da %6'sında görülüyor. Genel sağlık taramalarda bulunan anevrizmaların %90'ı henüz küçükken (3.5 cm altında) yakalanabiliyor. Bu aşamada  tehlikeli değil, ancak izlenmesi gerekiyor. Çünkü bu genişleme bazen devam ediyor ve sonunda yırtılıp kanamayla birlikte yaklaşık % 70-90 hastanın ölümüne neden olabiliyor. ABD'de her yıl AAA yırtılmalarında 15.000 kişi kaybediyor. Bu nedenle aort anevrizmalarının erkenden tanısı, yırtılmadan tedavisinin yapılabilmesi için çok önemli.

Eğer 65-75 yaş arası bir erkekseniz ve sigara içiyorsanız ( tiryaki olmak da önemli değil. eğer hayatınız boyunca 100 den fazla sigara içtiyseniz ) Abdominal Aort Anevrizması için bir tarama testi yaptırmalısınız. Bu basit ve ağrısız bir işlem . Sadece bir ultrason cihazıyla karın muayeneniz yapılıyor.

Kolon Kanseri:

ABD’de her yıl 150.000’den fazla kişi kolon kanseri olduğunu öğreniyor. Türkiye’de ise çok sağlıklı kanser kayıtlarının olmamasına rağmen orantısal olarak yaklaşık 30.000 kişinin kolorektal kansere yakalandığı tahmin ediliyor.Kanser ne kadar erken tanınır ve tedavi edilebilirse o kadar iyi sonuç alınıyor. Bu özellikle kolorektal kanserler için daha önemli. Tedaviden en iyi sonuç hastalık yayılmadan yapılırsa alınıyor.

Özellikle  50 ve 75 yaşları arasında iseniz, kolorektal kanser tarama testi yaptırmanız erken tanı için önem taşıyor. Gaitada gizli kan tesbiti için yapılacak bir dışkı testi veya bazen kolonoskobi yapılacak tarama testleri. Doktorunuz hangisini yaptırmanız gerektiği konusunda sizi aydınlatacaktır.
50 yaşından itibaren yılda bir kez “gaitada gizli kan” testini yaptırmanız öneriliyor. Az miktardaki gaita bir plastik kaba konarak doktorun muayenehanesinde veya bir laboratuarda yapılabiliyor. Kolorektal kanserlerin neden olduğu gözle görülemeyecek miktardaki kanamaların saptanmasına yardımcı oluyor. Eğer test sonucu pozitif çıkarsa bu daima kanser olduğunu göstermiyor.
Ayrıca 50 yaşından itibaren her 3-5 yılda bir “sigmoidoskopi” veya kolonoskopi denilen tetkiki yaptırmanız öneriliyor. Işıklı bir tüp boru yardımıyla makattan girilerek rektum ve kolonun alt kısmındaki   polip, tümör ve diğer anormallikler görülüyor.

Depresyon
Ruh sağlığımız en az fiziksel sağlığımız kadar önemli. Depresyon da ruh sağlığımızı etkileyen önemli hastalıklardan birisi. Yaşam boyu depresyon geçirme riski %15 dolayında. Hastaların %50’si 20-50 yaş arasında, bununla birlikte çocuklarda ve yaşlılarda da depresyon görülüyor.
Özellikle son 2 haftadır ( 14 gün ve daha fazla süreyle ) kendinizi üzüntülü, değersiz, umutsuz, çaresiz, hissediyorsanız, içinizde bir boşluk duygusu varsa; daha önce zevk aldığınız iş ve aktiviteleden zevk alamıyor,ilginiz azalmışsa destek almak için psikiyatristinize görünmeniz gerekiyor. Psikiyatristin yapacağı sözlü testler depresyon tanısının doğrulanmasında ve tedaviye başlanmasında etkili oluyor.

Diyabet
Eğer yüksek tansiyon şikayetiniz varsa, veya yüksek tansiyonunuz için ilaç kullanıyorsanız, diyabet için de tarama testleri yaptırmanız gerekiyor. Diyabet Kalp, beyin, gözler, ayaklar, böbrekler, sinirler ve hemen hemen tüm vücumuzda hasara yol açıyor. Testler alınan kan numunesi ile yapılıyor. Doktorunuzun önerisiyle açlık kan şekeri,  HbA1c, Oral glukoz Tolerans Test gibi testler yaptırılıyor.
 
Hepatit C

Özellikle karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon hastalığı olan Hepatit C genellikle bir belirti vermez ancak kronikleşen enfeksiyon ilerde karaciğer sirozu, karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanserine sebep olabiliyor. Hepatit C, insanlara, özellikle damar içi ilaç kullanımı, steril olmayan tıbbi ekipman ve kan nakilleri aracılığıyla, kandan kana temas yoluyla bulaşıyor. Dünya genelinde tahmini 130–170 milyon insanda hepatit C bulunuyor. Hepatit c testleri sizden alınan kan örneğinin laboratuvarda incelenmesiyle yapılıyor.

Yüksek Kan Kolesterolü.
Kolesterolünüzü düzenli olarak kan testiyle kontrol ettirmeniz gerekiyor. Yüksek kolestrol, kalp hastalığı, inme ve dolaşım bozukluğu şansınızı artırıyor.Sigara kullanıyorsanız, Fazla kilolu veya obezsiniz,  Şeker hastalığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa, Kalp hastalığı veya tıkanmış arter öykünüz varsa, Ailenizde 50 yaş öncesi kalp krizi geçirmiş bir erkek veya 60 yaş üzeri kadın varsa dotorunuzun gözetiminde 20 yaşından sonra düzenli olarak kolesterol kontrollerinizi yaptırmanız gerekiyor. test alınacak küçük bir kan örneğiyle yapılıyor.

Tansiyon yüksekliği
Yüksek tansiyon inme, kalp krizi, böbrek, göz problemleri ve kalp yetmezliğine neden olabiliyor. Herhangi bir şikayetiniz olmasa bile tansiyonunuzu en az 2 yılda bir kontrol ettirin.

Akciğer kanseri

Eğer 55-80 yaşları arasında iseniz ve sigara kullanıyorsanız veya son 15 yıl öncesine kadar sigara kullanıp bıraktıysanız ve yılda 30 paketin üzerinde sigara içiyor veya içtiyseniz akciğer taraması için doktorunuza danışmalısınız.

Şişmanlık ve Obezite.
Fazla kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenmenin en iyi yolu, vücut kütle indeksinizi öğrenmek.Vücut kütle indeksinizi Ağırlık(kg) / Boyun Karesi(metre) formülüyle hesaplayabiliyorsunuz. 18.5 ve 25 arasındaki vücut kütle indeksi normal bir ağırlığı belirtiyor.30 veya daha yüksek olan kişiler obez olabiliyor.
Obezseniz, yoğun danışmanlık almak ve kilo vermek için davranışlarınızı değiştirmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Şişmanlık ve obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalığa neden olabiliyor.

Herkez kendi vücudunu en iyi tanır. Eğer vücudunuzda veya görme ve işitme dahil sağlığında herhangi bir değişiklik hissederseniz mutlaka doktorunuzla görüşün. 

Kaynak:https://archive.ahrq.gov/patients-consumers/patient-involvement/healthy-men/healthy-men.pdf

Resim:
Telif hakkı: angellodeco / 123RF Stok Fotoğraf  

Anahtar Kelimeler:
TestTarama Test
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol