1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Z

 

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hastalıklar

Anket

Hangi Hastalık veya Şikayet İçin Hangi Uzmanlık Dalında ki Doktora Başvurmanız Gerektiğini Biliyormusunuz?

 

 

  Neticeler

Kulak Hastalıkları

Yaşlanma tipi işitme kaybı ( Presbiakusi)

isitmekaybi
İleri yaşlarda görülen, daha çok yüksek frekansları tutan iki taraflı simetrik işitme kaybıdır. Genellikle konuşma frekansları sağlam kaldığından ve işitme kaybı oldukça yavaş geliştiğinden hastaların çoğu bu duruma adapte olmuştur. Beraberinde bulunan kulak çınlaması rahatsızlık verebilir.

Read more ...

Kulak Mantarı (Otomikoz)

otomikoz

Normal olarak dış kulak yolunda mantar sporları mevcuttur. Kulağa su kaçırılması, nem gibi faktörler sonucu üreme vasatı bulurlar. Özellikle deniz, havuz ve hamam tatilleri esnasında ve sonrasında sık görülür. Kronik akıntılı orta kulak iltihablarının seyri esnasında da sık görülür.

Read more ...

Kulak Kiri (Buşon)

kulakkiri

Dış kulak yolundaki bezler tarafından üretilen özel salgının, yağ glandlarının salgısı ve epitel döküntüleriyle birleşmesinden oluşan  maddedir. Adi,  epitelyal ve mikst olmak üzere üç tipi vardır.

Read more ...

Dış kulak Yolu İltihabı (Otitis Eksterna)

kulak1
Dış kulak yolunu döşeyen cildin akut bakteriyel iltihabıdır.İlk belirti iltihabın başlangıcını işaret eden kaşıntıdır. Kaşıntının ardından ağrılı dönem başlar. Hasta bu safhada hekime gelir. Ağrı otitis eksternanın en belirgin ayırtedici özelliğidir. Çok şiddetlidir.

Read more ...

Kulak Nezlesi (Sekretuar Otitis Media; SOM)

kulaknezlesi

Orta kulakta yapışkan sıvı toplanması ile karakterize bir hastalıktır. Genel olarak çocukluk dönemi hastalığıdır. En fazla 2 yaşında görülür.

Read more ...

Kronik Orta Kulak İltihabı ( Kronik Otitis Media=KOM)


otomikoz

Üç ayı geçen orta kulak iltihabına kronik otitis media denir. Yani akut otitis media 3 ay geçmesine rağmen iyileşememişse kronikleştiğine karar verilir.

Read more ...

Hayret Edeceksiniz

www.hayretedeceksin.com

Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksiniz.

www.hayretedeceksin.com

Bilim Paylaştıkça Güzel